Výsledky ve stínu akvizice

11. listopadu 2013, 00:00 - (plh)
11. listopadu 2013, 00:00

Kapitálový trh Podzimní klid na pražské burze rozvířilo během minulého týdne několik událostí. Akcie Central European Media Enterprises (CME), která je mimo jiné vlastníkem TV Nova, vstřebávaly děsivé skutečnosti o reálném stavu této mediální skupiny. Pokračovala také výsledková sezona za třetí čtvrtletí. A čísla nepřinesla mnoho důvodů k oslavě.

Asi nejpozitivnější zprávou byly výsledky sázkové společnosti Fortuna. Její provozní zisk za tři čtvrtě roku vzrostl o 36,2 procenta na 18,1 milionu eur. Hodnota přijatých sázek dosáhla 405,2 milionu eur, tedy o pětinu více než za stejné období loňského roku. Akcie reagovaly těsně po zveřejnění zprávy růstem o 2,4 procenta.

Nelichotivý výsledek přinesla Komerční banka. Její zisk za třetí kvartál sice dosáhl 3,25 miliardy korun, tedy mírně nad očekávání trhu, banka ale zklamala z hlediska úrokového výnosu. Ten činil 5,29 miliardy, zatímco trhy očekávaly 5,34 miliardy korun. Akcionáře ale společnost potěšila oznámením, že letošní dividenda se bude pohybovat v rozmezí mezi 60 až 70 procenty čistého zisku. To je ve srovnání s dosavadní dividendovou politikou banky spíše větší částka.

Výsledky zveřejnila i energetická společnost New World Resources (NWR), která je od oznámení záměru uzavřít Důl Paskov v komplikované situaci. Ostravská firma se ocitla v minusu 122,3 milionu eur, tržby se propadly na 200 milionů eur, navíc bylo oznámeno snížení cíle pro těžbu uhlí v letošním roce. Jediným pozitivem bylo potvrzení, že NWR plní dříve oznámený plán na úspory nákladů v objemu 100 milionů eur za letošní rok.

Ani finanční výsledky Telefóniky O2 novému majiteli, skupině PPF, nedávají důvod k radosti. Zisk mobilního operátora klesl za tři čtvrtletí o čtvrtinu na 3,7 miliardy korun. Snížily se i provozní výnosy, a to o 5,8 procenta na 35,6 miliardy. Pokles souvisí se snižováním mezioperátorských poplatků i zavedením nových paušálních tarifů Free. (Více o nejnovější akvizici PPF na str. 20.)

Zdaleka nejzávažnější fakt, který se s obrovskou akvizicí pojí, je hrozba stažení akcií z pražské burzy. K té se PPF zatím nevyjádřila, ale signály z trhu jsou zatím takové, že odchod akcií je velmi pravděpodobný. Připočteme-li zoufalství, s kterým se potýkají další velké emise typu CME a NWR, byla by to pravděpodobně další rána pro pražskou burzu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít