Výsledky ve stínu akvizice

11. listopadu 2013, 00:00 - (plh)
11. listopadu 2013, 00:00

Kapitálový trh Podzimní klid na pražské burze rozvířilo během minulého týdne několik událostí. Akcie Central European Media Enterprises (CME), která je mimo jiné vlastníkem TV Nova, vstřebávaly děsivé skutečnosti o reálném stavu této mediální skupiny. Pokračovala také výsledková sezona za třetí čtvrtletí. A čísla nepřinesla mnoho důvodů k oslavě.

Asi nejpozitivnější zprávou byly výsledky sázkové společnosti Fortuna. Její provozní zisk za tři čtvrtě roku vzrostl o 36,2 procenta na 18,1 milionu eur. Hodnota přijatých sázek dosáhla 405,2 milionu eur, tedy o pětinu více než za stejné období loňského roku. Akcie reagovaly těsně po zveřejnění zprávy růstem o 2,4 procenta.

Nelichotivý výsledek přinesla Komerční banka. Její zisk za třetí kvartál sice dosáhl 3,25 miliardy korun, tedy mírně nad očekávání trhu, banka ale zklamala z hlediska úrokového výnosu. Ten činil 5,29 miliardy, zatímco trhy očekávaly 5,34 miliardy korun. Akcionáře ale společnost potěšila oznámením, že letošní dividenda se bude pohybovat v rozmezí mezi 60 až 70 procenty čistého zisku. To je ve srovnání s dosavadní dividendovou politikou banky spíše větší částka.

Výsledky zveřejnila i energetická společnost New World Resources (NWR), která je od oznámení záměru uzavřít Důl Paskov v komplikované situaci. Ostravská firma se ocitla v minusu 122,3 milionu eur, tržby se propadly na 200 milionů eur, navíc bylo oznámeno snížení cíle pro těžbu uhlí v letošním roce. Jediným pozitivem bylo potvrzení, že NWR plní dříve oznámený plán na úspory nákladů v objemu 100 milionů eur za letošní rok.

Ani finanční výsledky Telefóniky O2 novému majiteli, skupině PPF, nedávají důvod k radosti. Zisk mobilního operátora klesl za tři čtvrtletí o čtvrtinu na 3,7 miliardy korun. Snížily se i provozní výnosy, a to o 5,8 procenta na 35,6 miliardy. Pokles souvisí se snižováním mezioperátorských poplatků i zavedením nových paušálních tarifů Free. (Více o nejnovější akvizici PPF na str. 20.)

Zdaleka nejzávažnější fakt, který se s obrovskou akvizicí pojí, je hrozba stažení akcií z pražské burzy. K té se PPF zatím nevyjádřila, ale signály z trhu jsou zatím takové, že odchod akcií je velmi pravděpodobný. Připočteme-li zoufalství, s kterým se potýkají další velké emise typu CME a NWR, byla by to pravděpodobně další rána pro pražskou burzu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon.…
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Technologie
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít