Výsledky ve stínu akvizice

11. listopadu 2013, 00:00 - (plh)
11. listopadu 2013, 00:00

Kapitálový trh Podzimní klid na pražské burze rozvířilo během minulého týdne několik událostí. Akcie Central European Media Enterprises (CME), která je mimo jiné vlastníkem TV Nova, vstřebávaly děsivé skutečnosti o reálném stavu této mediální skupiny. Pokračovala také výsledková sezona za třetí čtvrtletí. A čísla nepřinesla mnoho důvodů k oslavě.

Asi nejpozitivnější zprávou byly výsledky sázkové společnosti Fortuna. Její provozní zisk za tři čtvrtě roku vzrostl o 36,2 procenta na 18,1 milionu eur. Hodnota přijatých sázek dosáhla 405,2 milionu eur, tedy o pětinu více než za stejné období loňského roku. Akcie reagovaly těsně po zveřejnění zprávy růstem o 2,4 procenta.

Nelichotivý výsledek přinesla Komerční banka. Její zisk za třetí kvartál sice dosáhl 3,25 miliardy korun, tedy mírně nad očekávání trhu, banka ale zklamala z hlediska úrokového výnosu. Ten činil 5,29 miliardy, zatímco trhy očekávaly 5,34 miliardy korun. Akcionáře ale společnost potěšila oznámením, že letošní dividenda se bude pohybovat v rozmezí mezi 60 až 70 procenty čistého zisku. To je ve srovnání s dosavadní dividendovou politikou banky spíše větší částka.

Výsledky zveřejnila i energetická společnost New World Resources (NWR), která je od oznámení záměru uzavřít Důl Paskov v komplikované situaci. Ostravská firma se ocitla v minusu 122,3 milionu eur, tržby se propadly na 200 milionů eur, navíc bylo oznámeno snížení cíle pro těžbu uhlí v letošním roce. Jediným pozitivem bylo potvrzení, že NWR plní dříve oznámený plán na úspory nákladů v objemu 100 milionů eur za letošní rok.

Ani finanční výsledky Telefóniky O2 novému majiteli, skupině PPF, nedávají důvod k radosti. Zisk mobilního operátora klesl za tři čtvrtletí o čtvrtinu na 3,7 miliardy korun. Snížily se i provozní výnosy, a to o 5,8 procenta na 35,6 miliardy. Pokles souvisí se snižováním mezioperátorských poplatků i zavedením nových paušálních tarifů Free. (Více o nejnovější akvizici PPF na str. 20.)

Zdaleka nejzávažnější fakt, který se s obrovskou akvizicí pojí, je hrozba stažení akcií z pražské burzy. K té se PPF zatím nevyjádřila, ale signály z trhu jsou zatím takové, že odchod akcií je velmi pravděpodobný. Připočteme-li zoufalství, s kterým se potýkají další velké emise typu CME a NWR, byla by to pravděpodobně další rána pro pražskou burzu.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít