Výsledky ve stínu akvizice

11. listopadu 2013, 00:00 - (plh)
11. listopadu 2013, 00:00

Kapitálový trh Podzimní klid na pražské burze rozvířilo během minulého týdne několik událostí. Akcie Central European Media Enterprises (CME), která je mimo jiné vlastníkem TV Nova, vstřebávaly děsivé skutečnosti o reálném stavu této mediální skupiny. Pokračovala také výsledková sezona za třetí čtvrtletí. A čísla nepřinesla mnoho důvodů k oslavě.

Asi nejpozitivnější zprávou byly výsledky sázkové společnosti Fortuna. Její provozní zisk za tři čtvrtě roku vzrostl o 36,2 procenta na 18,1 milionu eur. Hodnota přijatých sázek dosáhla 405,2 milionu eur, tedy o pětinu více než za stejné období loňského roku. Akcie reagovaly těsně po zveřejnění zprávy růstem o 2,4 procenta.

Nelichotivý výsledek přinesla Komerční banka. Její zisk za třetí kvartál sice dosáhl 3,25 miliardy korun, tedy mírně nad očekávání trhu, banka ale zklamala z hlediska úrokového výnosu. Ten činil 5,29 miliardy, zatímco trhy očekávaly 5,34 miliardy korun. Akcionáře ale společnost potěšila oznámením, že letošní dividenda se bude pohybovat v rozmezí mezi 60 až 70 procenty čistého zisku. To je ve srovnání s dosavadní dividendovou politikou banky spíše větší částka.

Výsledky zveřejnila i energetická společnost New World Resources (NWR), která je od oznámení záměru uzavřít Důl Paskov v komplikované situaci. Ostravská firma se ocitla v minusu 122,3 milionu eur, tržby se propadly na 200 milionů eur, navíc bylo oznámeno snížení cíle pro těžbu uhlí v letošním roce. Jediným pozitivem bylo potvrzení, že NWR plní dříve oznámený plán na úspory nákladů v objemu 100 milionů eur za letošní rok.

Ani finanční výsledky Telefóniky O2 novému majiteli, skupině PPF, nedávají důvod k radosti. Zisk mobilního operátora klesl za tři čtvrtletí o čtvrtinu na 3,7 miliardy korun. Snížily se i provozní výnosy, a to o 5,8 procenta na 35,6 miliardy. Pokles souvisí se snižováním mezioperátorských poplatků i zavedením nových paušálních tarifů Free. (Více o nejnovější akvizici PPF na str. 20.)

Zdaleka nejzávažnější fakt, který se s obrovskou akvizicí pojí, je hrozba stažení akcií z pražské burzy. K té se PPF zatím nevyjádřila, ale signály z trhu jsou zatím takové, že odchod akcií je velmi pravděpodobný. Připočteme-li zoufalství, s kterým se potýkají další velké emise typu CME a NWR, byla by to pravděpodobně další rána pro pražskou burzu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít