Výsledkové hody

13. května 2013, 00:00 - (plh)
13. května 2013, 00:00

Pražská burza Na pražské burze se mnoho překvapení neodehrává. Poslední etapa výsledkové sezony za první čtvrtletí ale dopadla přinejmenším zajímavě. Minulý týden reportovaly hospodářské výsledky hned čtyři firmy, jejichž akcie se obchodují na hlavním trhu. A zdaleka nejlépe si vedla Fortuna, která je dlouhodobě spíše odsuzovaným titulem. Sázková společnost zvýšila provozní zisk o 34,4 procenta, tedy podstatně výrazněji, než kolik očekával trh. Jde přitom o růst postavený na stabilních základech. Fortuna zvýšila přijaté sázky i výši hrubých výher, a navíc její loterijní projekt poprvé v historii hospodařil v kladných číslech.

Své akcionáře potěšil také ČEZ. Titul, který byl kdysi hvězdou pražského kapitálového trhu, už dávno ztratil lesk a v poslední době byl pod tlakem kvůli potížím, které firmu potkaly v Bulharsku, Rumunsku a Albánii. Výsledky za první čtvrtletí však skepticismu neodpovídají. Zisk energetického kolosu se meziročně zvýšil o 24 procent na 17,8 miliardy korun. Firma také zvýšila výhled na celý rok díky dlouhodobým smlouvám na dodávky uhlí pro elektrárnu Počerady.

Poněkud nečekaně zklamala Komerční banka, která byla i v temných dobách burzy její stabilní oporou. Výsledky zaostaly na úrovni úrokových výnosů, příjmů a také čistého zisku. „Očekávám, že prostředí zůstane dosti obtížné ještě po několik příštích čtvrtletí, ale vzhledem k nadcházejícímu zmírnění fiskální konsolidace jsem optimistický, že hospodářství se začne již brzy obracet k růstu,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky Henri Bonnet. I přes horší výsledky Komerční banka navýšila objem úvěrů o 4,8 procenta a objem hypoték o 7,3 procenta.

Že za očekáváním zaostal také telefonní operátor Telefónica O2, naopak šokem není.

Jde o dlouhodobý trend podobně zaměřených společností. Provozní zisk OIBDA klesl společnosti o 13,9 procenta, čistý zisk dokonce spadl o 35,5 procenta na miliardu korun. V tomto případě spíše zaráží dlouhodobý výhled firmy. Telefónica letos rozpoutala takzvanou revoluci neomezených tarifů, u níž zatím není jasné, zda se jí vyplatila. Analytici nicméně očekávají záporný dopad na výnosy. Kromě toho čeká společnost aukce kmitočtů LTE, z níž může vzejít čtvrtý operátor.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít