Výsledkové hody

13. května 2013, 00:00 - (plh)
13. května 2013, 00:00

Pražská burza Na pražské burze se mnoho překvapení neodehrává. Poslední etapa výsledkové sezony za první čtvrtletí ale dopadla přinejmenším zajímavě. Minulý týden reportovaly hospodářské výsledky hned čtyři firmy, jejichž akcie se obchodují na hlavním trhu. A zdaleka nejlépe si vedla Fortuna, která je dlouhodobě spíše odsuzovaným titulem. Sázková společnost zvýšila provozní zisk o 34,4 procenta, tedy podstatně výrazněji, než kolik očekával trh. Jde přitom o růst postavený na stabilních základech. Fortuna zvýšila přijaté sázky i výši hrubých výher, a navíc její loterijní projekt poprvé v historii hospodařil v kladných číslech.

Své akcionáře potěšil také ČEZ. Titul, který byl kdysi hvězdou pražského kapitálového trhu, už dávno ztratil lesk a v poslední době byl pod tlakem kvůli potížím, které firmu potkaly v Bulharsku, Rumunsku a Albánii. Výsledky za první čtvrtletí však skepticismu neodpovídají. Zisk energetického kolosu se meziročně zvýšil o 24 procent na 17,8 miliardy korun. Firma také zvýšila výhled na celý rok díky dlouhodobým smlouvám na dodávky uhlí pro elektrárnu Počerady.

Poněkud nečekaně zklamala Komerční banka, která byla i v temných dobách burzy její stabilní oporou. Výsledky zaostaly na úrovni úrokových výnosů, příjmů a také čistého zisku. „Očekávám, že prostředí zůstane dosti obtížné ještě po několik příštích čtvrtletí, ale vzhledem k nadcházejícímu zmírnění fiskální konsolidace jsem optimistický, že hospodářství se začne již brzy obracet k růstu,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky Henri Bonnet. I přes horší výsledky Komerční banka navýšila objem úvěrů o 4,8 procenta a objem hypoték o 7,3 procenta.

Že za očekáváním zaostal také telefonní operátor Telefónica O2, naopak šokem není.

Jde o dlouhodobý trend podobně zaměřených společností. Provozní zisk OIBDA klesl společnosti o 13,9 procenta, čistý zisk dokonce spadl o 35,5 procenta na miliardu korun. V tomto případě spíše zaráží dlouhodobý výhled firmy. Telefónica letos rozpoutala takzvanou revoluci neomezených tarifů, u níž zatím není jasné, zda se jí vyplatila. Analytici nicméně očekávají záporný dopad na výnosy. Kromě toho čeká společnost aukce kmitočtů LTE, z níž může vzejít čtvrtý operátor.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít