Výsledkové hody

13. května 2013, 00:00 - (plh)
13. května 2013, 00:00

Pražská burza Na pražské burze se mnoho překvapení neodehrává. Poslední etapa výsledkové sezony za první čtvrtletí ale dopadla přinejmenším zajímavě. Minulý týden reportovaly hospodářské výsledky hned čtyři firmy, jejichž akcie se obchodují na hlavním trhu. A zdaleka nejlépe si vedla Fortuna, která je dlouhodobě spíše odsuzovaným titulem. Sázková společnost zvýšila provozní zisk o 34,4 procenta, tedy podstatně výrazněji, než kolik očekával trh. Jde přitom o růst postavený na stabilních základech. Fortuna zvýšila přijaté sázky i výši hrubých výher, a navíc její loterijní projekt poprvé v historii hospodařil v kladných číslech.

Své akcionáře potěšil také ČEZ. Titul, který byl kdysi hvězdou pražského kapitálového trhu, už dávno ztratil lesk a v poslední době byl pod tlakem kvůli potížím, které firmu potkaly v Bulharsku, Rumunsku a Albánii. Výsledky za první čtvrtletí však skepticismu neodpovídají. Zisk energetického kolosu se meziročně zvýšil o 24 procent na 17,8 miliardy korun. Firma také zvýšila výhled na celý rok díky dlouhodobým smlouvám na dodávky uhlí pro elektrárnu Počerady.

Poněkud nečekaně zklamala Komerční banka, která byla i v temných dobách burzy její stabilní oporou. Výsledky zaostaly na úrovni úrokových výnosů, příjmů a také čistého zisku. „Očekávám, že prostředí zůstane dosti obtížné ještě po několik příštích čtvrtletí, ale vzhledem k nadcházejícímu zmírnění fiskální konsolidace jsem optimistický, že hospodářství se začne již brzy obracet k růstu,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky Henri Bonnet. I přes horší výsledky Komerční banka navýšila objem úvěrů o 4,8 procenta a objem hypoték o 7,3 procenta.

Že za očekáváním zaostal také telefonní operátor Telefónica O2, naopak šokem není.

Jde o dlouhodobý trend podobně zaměřených společností. Provozní zisk OIBDA klesl společnosti o 13,9 procenta, čistý zisk dokonce spadl o 35,5 procenta na miliardu korun. V tomto případě spíše zaráží dlouhodobý výhled firmy. Telefónica letos rozpoutala takzvanou revoluci neomezených tarifů, u níž zatím není jasné, zda se jí vyplatila. Analytici nicméně očekávají záporný dopad na výnosy. Kromě toho čeká společnost aukce kmitočtů LTE, z níž může vzejít čtvrtý operátor.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít