Výsledkové hody

13. května 2013, 00:00 - (plh)
13. května 2013, 00:00

Pražská burza Na pražské burze se mnoho překvapení neodehrává. Poslední etapa výsledkové sezony za první čtvrtletí ale dopadla přinejmenším zajímavě. Minulý týden reportovaly hospodářské výsledky hned čtyři firmy, jejichž akcie se obchodují na hlavním trhu. A zdaleka nejlépe si vedla Fortuna, která je dlouhodobě spíše odsuzovaným titulem. Sázková společnost zvýšila provozní zisk o 34,4 procenta, tedy podstatně výrazněji, než kolik očekával trh. Jde přitom o růst postavený na stabilních základech. Fortuna zvýšila přijaté sázky i výši hrubých výher, a navíc její loterijní projekt poprvé v historii hospodařil v kladných číslech.

Své akcionáře potěšil také ČEZ. Titul, který byl kdysi hvězdou pražského kapitálového trhu, už dávno ztratil lesk a v poslední době byl pod tlakem kvůli potížím, které firmu potkaly v Bulharsku, Rumunsku a Albánii. Výsledky za první čtvrtletí však skepticismu neodpovídají. Zisk energetického kolosu se meziročně zvýšil o 24 procent na 17,8 miliardy korun. Firma také zvýšila výhled na celý rok díky dlouhodobým smlouvám na dodávky uhlí pro elektrárnu Počerady.

Poněkud nečekaně zklamala Komerční banka, která byla i v temných dobách burzy její stabilní oporou. Výsledky zaostaly na úrovni úrokových výnosů, příjmů a také čistého zisku. „Očekávám, že prostředí zůstane dosti obtížné ještě po několik příštích čtvrtletí, ale vzhledem k nadcházejícímu zmírnění fiskální konsolidace jsem optimistický, že hospodářství se začne již brzy obracet k růstu,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky Henri Bonnet. I přes horší výsledky Komerční banka navýšila objem úvěrů o 4,8 procenta a objem hypoték o 7,3 procenta.

Že za očekáváním zaostal také telefonní operátor Telefónica O2, naopak šokem není.

Jde o dlouhodobý trend podobně zaměřených společností. Provozní zisk OIBDA klesl společnosti o 13,9 procenta, čistý zisk dokonce spadl o 35,5 procenta na miliardu korun. V tomto případě spíše zaráží dlouhodobý výhled firmy. Telefónica letos rozpoutala takzvanou revoluci neomezených tarifů, u níž zatím není jasné, zda se jí vyplatila. Analytici nicméně očekávají záporný dopad na výnosy. Kromě toho čeká společnost aukce kmitočtů LTE, z níž může vzejít čtvrtý operátor.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít