Vysaď strom, zachráníš kávu!

14. března 2016, 00:00 - Jaroslav Matějka
14. března 2016, 00:00

Švýcarská firma Nespresso podpořila v Guatemale, Kolumbii a Etiopii vysazení 630 tisíc stromů v rámci iniciativy The Positive Cup

Stromy byly vysazeny z 82 procent na kávových plantážích, z 18 procent pak na erodované, neúrodné půdě v okolí.

Pomohou tamní přírodě, na kterou tvrdě doléhají prudké výkyvy počasí, teplot, rychlé střídání záplav a sucha.

Projekt výsadby stromů rozjelo Nespresso s neziskovou organizací Rainforest Alliance, s níž spolupracuje už patnáct let. Její prezidentka Tensie Whelanová současnou situaci komentovala takto: „Šedesát procent producentských zemí kávy je ohroženo změnami klimatu. Na plantážích se vyskytují stále častěji nejrůznější choroby, úrodu vyplavují prudké přívalové deště. Nastal čas jednat.“

I proto se Nespresso, které svým zákazníkům nabízí pouze prémiovou kávu, pustilo do velkého projektu. Je známo, že vzrostlý strom má schopnost ročně zadržet až 600 litrů vody. Zelené porosty také redukují významně erozi půdy, na jednom hektaru to dělá až 50 tun země. A nabízejí mnohé další.

Třeba v Guatemale proto bylo vysazeno 50 tisíc stromů – z toho 34 tisíc „na dřevo a stín“, devět tisíc čistě jen kvůli stínu a sedm tisíc stromů bylo ovocných. Na akci se podílelo také 180 farmářů sdružených ve třech družstvech.

Tyhle stromy zachrání desetitisíce drobných zemědělců pěstujících kávu. Je spočítáno, že jeden dolar investovaný do jejich výsadby přinese roční zisk 3,25 dolaru.

Ztraceni bez stínu

Kávovníky, z nichž pochází lahodná odrůda arabica (v Česku je nejoblíbenější), jsou bez stínu ztracené. Stejně křehké jsou však i další rostliny, z jejichž plodů Nespresso připravuje svoji stálou nabídku Grand Cru.

Vybírá pro ni pouze ta nejkvalitnější zrna – jen jedno až dvě procenta světové produkce vyhovuje jejím přísným regulím. Na rozdíl od většiny firem nakupujících kávu jako surovinu na komoditních burzách v Londýně, New Yorku či jinde švýcarská společnost jedná s pěstiteli kávy přímo. Proč? Prospívá to oběma. Nespresso má záruku nejvyšší kvality, na které své podnikání staví, a farmáři získávají až o 40 procent lepší finanční ohodnocení.

Limitovaná káva

Nespresso nyní rozšiřuje program AAA Sustainable Quality v Etiopii, Keni a Jižním Súdánu. V těchto zemích se chystá investovat v průběhu následujících šesti let přes 15 milionů švýcarských franků (370 milionů korun). Do programu se v průběhu minulých let zapojilo již více než 63 tisíc pěstitelů kávy v jedenácti zemích světa. A právě od nich pochází káva nabízená v typických kapslích.

V současnosti je v nabídce 23 různých druhů. Vedle toho jsou v nabídce několikrát do roka kávy limitovaných edicí. Jsou představovány ve světových premiérách. Teď je jedna z Mexika, jmenuje se Tanim de Chiapas, a druhá z Rwandy (Umutima wa lake Kiwu).

Během několika málo týdnů zmizí. Anebo také ne. Už se stalo, že si zákazníci a členové klubu „limitovanou“ kávu natolik oblíbili, že se stala součástí stálé nabídky Grand Cru. Jmenuje se Kazaar.

O autorovi| Jaroslav Matějka, spolupracovník redakce

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít