Vyrábíme česká auta

27. května 2013, 00:00 - Blahoslav Hruška
27. května 2013, 00:00

Nové vedení Moravskoslezského kraje si uvědomilo, že jsme stabilním motorem regionu, říká šéf vnějších vztahů nošovické továrny Hyundai

Před pěti lety, kdy poblíž Nošovic vyrostl závod Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC), byla korejská auta nováčky na evropském i českém trhu. Automobilce se od té doby podařilo zákazníky přesvědčit, že Hyundai není „Korejec“, ale auto z Beskyd. „Prodej v Česku představuje asi čtyři procenta, ale vytrvale roste. Stále více našich tuzemských zákazníků se ztotožňuje s auty z Nošovic jako s domácí značkou,“ říká Petr Vaněk, ředitel oddělení vnějších vztahů HMMC.

* Nedávno sjel z pásů miliontý vůz Hyundai vyrobený v Nošovicích. Berete to jako mezník?

Milionté auto je pro nás opravdu historickým okamžikem. Od roku 2008, kdy byla sériová výroba zahájena, jsme se postupně dostali na současnou roční kapacitu tří set tisíc aut, která exportujeme do téměř šedesáti zemí světa. Je pochopitelné, že nejvíce jich odebírají evropští zákazníci, a to zejména v Německu, Rusku, Velké Británii, Itálii a Španělsku.

* Chystá automobilka letos nové modely?

Po loňském roce, kdy jsme postupně zahájili sériovou výrobu tří verzí nové generace modelu Hyundai i30, bude letošek na novinky poněkud méně bohatý. I tak nás ale čeká zahájení sériové výroby inovovaného modelu ix35 a na podzim se faceliftu dočká i model ix20, který vyrábíme beze změn od podzimu 2010.

* Nejoblíbenější barvou vozů Hyundai je podobně jako u konkurence bílá, která vytlačila stříbrnou. Jsou barevné preference zákazníků konzervativní? A jak si vedou netradiční barvy?

Bílá s přehledem kraluje. Důvodem není pouze módnost, ale i fakt, že bílá je nejoblíbenější barvou firemní klientely, protože je možné ji libovolně polepit nápisy, logy apod. Pokud si však firemní zákazník objedná větší počet aut, může je dostat rovnou z výroby přímo ve svém firemním odstínu. Na přelomu roku jsme třeba v Nošovicích vyrobili 280 aut Hyundai ix20 pro španělskou banku Santander v jejím typicky ohnivě červeném odstínu. Pořadí na dalších místech také není překvapivé – na druhém místě je černá, následuje ocelově šedá metalíza a čtveřici nejpopulárnějších barev uzavírá stříbrná. Přestože vyrábíme auta ve dvanácti odstínech, první čtyři barvy představují více než tři čtvrtiny všech vyprodukovaných aut. A to přitom děláme i odstíny pro fajnšmekry, jako je lískooříšková nebo borůvková metalíza.

* HMMC má novou kolektivní smlouvu. Jak úspěchy Hyundai pocítí zaměstnanci v Nošovicích?

Hyundai patří mezi nejvýznamnější zaměstnavatele v Moravskoslezském kraji, protože spolu se svými výhradními dodavateli zaměstnává přes deset tisíc lidí. Nová kolektivní smlouva garantuje navýšení mezd v průměru o tři procenta a zvýšení bonusu za splnění plánu z 50 na 75 procent základní mzdy. Ve výsledku mohou zaměstnanci pobírat třináct a tři čtvrtě platu. Významný je i příspěvek firmy na životní a penzijní připojištění, který může činit až 700 korun za každý z těchto dvou produktů.

* HMMC podepsala memorandum o porozumění s krajem. V čem konkrétně probíhá spolupráce?

Nové vedení Moravskoslezského kraje zaujímá ke společnosti Hyundai i k jiným významným investorům v regionu naprosto odlišný přístup než to předchozí. Kraj si je nyní mnohem více vědom toho, jak významným zaměstnavatelem a stabilním motorem regionální ekonomiky je závod v Nošovicích. Uvědomuje si také, že mít na svém území evropskou továrnu automobilky, která roste i v krizi, je otázkou prestiže. Kraj proto přišel s iniciativou memoranda, které se týká například spolupráce při ochraně životního prostředí. Chceme se také zaměřit na obohacení společenského života seniorů, kteří jsou mnohdy opomíjeni. Součástí memoranda je i spolupráce se středními a vysokými školami v regionu s cílem podpořit rozvoj technického vzdělávání. l

O autorovi| Blahoslav Hruška • hruskab@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít