Výpadek, nebo kolaps?

22. prosince 2014, 00:00 - MICHAEL DOBROVOLNÝ
22. prosince 2014, 00:00

Zavádění nové verze systému obchodního rejstříku provázejí zbytečné potíže

Již od června se nejen podnikatelé, ale i veřejnost obecně potýkají s problémy při nahlížení či zapisování změn do obchodního rejstříku. Děje se tak v důsledku procesu nasazení nové verze jeho systému.

Rejstřík přitom bezesporu slouží jako jeden z nejdůležitějších informačních zdrojů. V průběhu měsíce září pak začalo docházet třeba k tomu, že se v obchodním rejstříku přestaly zobrazovat již fakticky provedené změny.

V důsledku uvedeného tedy docházelo a částečně dochází k nepochybně závažným praktickým důsledkům zejména v té podobě, že ten, kdo například koupí podíl v obchodní společnosti, nebo ten, kdo se stane statutárním orgánem, není v obchodním rejstříku zapsán, a tedy viditelný. Rovněž dojde­li například k odvolání jednatele, v obchodním rejstříku tato změna nemusí být zřejmá právě z důvodu neprovedení či opoždění zápisu. V některých případech pak často chybí část mnohdy velmi důležitých údajů o hledaném subjektu. Z toho důvodu může být například problematické i otevření nového bankovního účtu pro dotčené společnosti.

POŠKOZENÁ POVĚST Přestože zákon stanoví lhůtu pro provedení zápisu do veřejného rejstříku soudem na pět dnů od podání návrhu na zápis a stanoví fikci, že navrhovaný zápis se považuje za provedený dnem následujícím po uplynutí oné pětidenní lhůty s tím, že rejstříkový soud provede zápis bez zbytečného odkladu, v praxi dochází k tomu, že se na údaje uvedené v obchodním rejstříku jednoduše není možné spolehnout. Lze tedy říci, že v důsledku uvedených nedostatků v praxi mohou vyvstat rizika například v omylu třetí osoby o sídle obchodní korporace nebo rizika neoprávněného jednání osoby za obchodní korporaci či okamžiku zveřejnění údaje o splacení základního kapitálu.

Podnikatelé a jiné osoby, které ke své činnosti nezbytně potřebují spolehlivě funkční obchodní rejstřík, popřípadě podnikající v oborech, v nichž pro své klienty uskutečňují činnosti, jejichž výsledek či průběh se má v rejstříku objevit, se pak mohou logicky a oprávněně cítit touto paralýzou obchodního rejstříku poškození.

V neposlední řadě mohou dotčení podnikatelé i jiné osoby neoprávněně utrpět újmu v rámci svých klientských vztahů nebo být mylně považováni za „neplnící svou povinnost“, a tedy neoprávněně utrpět mimo jiné újmu na svém dobrém jméně a pověsti.

Tento stav lze nepochybně označit za závažný, jelikož základem důvěryhodnosti každého zřízení, potažmo evidence je vždy určitá míra autority pramenící z jeho jistoty, stability a předvídatelnosti. Například zahraničním partnerům se velmi obtížně vysvětluje, že zde máme natolik závažný problém s tak důležitým informačním zdrojem, jelikož vyspělý svět takové události rozhodně nepovažuje za běžné. Je jednoduše žinantní klientům vysvětlovat, že návrh na zápis byl sice řádně podán, nicméně výsledek „není vidět“.

PŘETÍŽENÉ SOUDY Ze strany příslušných institucí však již od konce měsíce září zaznívají sdělení, že další výpadky nejsou evidovány a že obchodní rejstřík již na novou verzi systému nabíhá či naběhl. Zároveň je však naznačováno, že rejstříkové soudy jsou v důsledku nasazení nového systému vytížené, až přetížené a odstraňují se nedostatky tohoto nového systému a probíhá kontrola správnosti a úplnosti informací. Tomu lze rozumět třeba i tak, že problémy přetrvávají, ale řeší se. Je pravdou, že zejména v průběhu října došlo k citelnému zlepšení ve funkčnosti obchodního rejstříku.

Přestože vinu nelze klást úředníkům, kteří obchodní rejstřík obsluhují, nabízí se logická otázka, zda ani v tomto případě skutečně nešlo předejít tomu, aby se znovu opakovala situace, ke které dříve došlo v souvislosti s modernizací databáze rejstříku motorových vozidel. Odměnou veřejnosti za tato příkoří má však být vyšší výkonnost, rychlost, lepší spolehlivost i pohodlnější obsluha obchodního rejstříku.

Z našeho pohledu je nutné říci, že se situace ve srovnání s dřívějším stavem již značně zlepšila, dosud však nefunguje vše a vždy tak dobře, jak by mělo. Proces nasazení nové verze systému obchodního rejstříku je jistě velmi složitý a pracuje se při něm s obrovským množstvím dat. Určité problémy se tedy daly očekávat. Zavedení nové verze systému obchodního rejstříku však považujeme za naprosto nezbytné, a to zejména s ohledem na možnost využití služeb obchodního rejstříku prostřednictvím moderních technologií.

O autorovi| MICHAEL DOBROVOLNÝ, manager, Smart Of Řice & Companies

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít