Vyhazovy v BIS

02. března 2015, 00:00 - Václav Drchal
02. března 2015, 00:00

Soud nařídil civilní kontrarozvědce, že musí zpět do služby přijmout sledkaře, který měl podvádět s pohonnými hmotami

Civilní kontrarozvědka nezažívá dobré časy. Na konci roku 2011 se provalilo, že Bezpečnostní informační služba (BIS) podezřívá řadu svých pracovníků – tzv. sledkařů, kteří mají na starost operativní sledování osob – kvůli podvodům s pohonnými hmotami. Následné šetření vedené inspekcí ředitele BIS poznamenaly dvě tragédie – jeden z podezřelých mužů se zastřelil, další se pokusil otrávit. Zhruba patnáct případů nicméně dokázala inspekce předat justici.

Už samotná benzinová aféra byla pro reputaci zpravodajské služby krajně nepříjemná, navíc přerostla v dodnes trvající blamáž. Jde o to, že důkazy shromážděné inspekcí označil soud za neprůkazné, naprostou většinu obžalovaných sledkařů zprostil viny a ti se nyní domáhají toho, aby je BIS vzala zpět do služby. Minimálně jednoho vyhozeného přijala služba sama, v případě dalšího to v pátek 20. února nařídil správní soud. Podobné rozsudky budou nejspíš na základě tohoto precedentu následovat.

Lehká noha Případ zahájilo anonymní udání. Na jeho základě inspekce BIS dospěla k názoru, že někteří sledkaři jezdí od roku 2006 kromobyčejně

hospodárně a uspořené peníze si nechávají neboli podle mluvčího BIS Jana Šuberta – „řidič služebního auta má ‚lehkou nohu‘, tedy šetří, má menší spotřebu a získaný rozdíl jde do jeho kapsy“. K tomu měly sledkařům sloužit účty jiných řidičů, které získávali na některých pumpách. Z těchto účtů pak podle inspekce odstranili datum i čas tankování a požádali o proplacení. Měli si tak přijít na částky od několika tisíc do zhruba sta tisíc korun.

Inspekce se nejdřív zaměřila na celou sledku (asi 50 příslušníků), aby v její síti nakonec zbylo zhruba 15 lidí. „Neměřili jim stejným metrem. V první vlně je z BIS rovnou propouštěli, v druhé dávali mimo službu a ve třetí je nechali sloužit,“ říká advokát Milan Mleziva, který část obviněných zastupuje. Někteří sledkaři zvolili čtvrté řešení. Přiznali se – podle advokáta Mlezivy účelově, aby se, jak věřili, vyhnuli stíhání a zůstaly jim výsluhy – a službu opustili sami. K nim patřil i sledkař H., který se krátce před Vánocemi 2011 zastřelil. Výsledky práce inspekce s odstupem času vypadají žalostně. Některé z oněch zhruba 15 případů jsou ještě nedořešené. Osm obviněných soud osvobodil s tím, že se skutek, kvůli kterému byli obžalováni, nestal. Podle mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 4 Libuše Jungové proto, že BIS má „nefunkční databázi účetních dokladů“, neprokázalo se, že docházelo k úpravám účtů za benzin, a nadto nebylo jasné ani to, kdo kdy v konkrétním autě seděl. Odsouzen tak byl pouze jeden sledkař, který se částečně přiznal.

Jde o výplatu A nyní k onomu precedenčnímu rozhodnutí, kterým Městský soud v Praze před deseti dny zrušil rozhodnutí ředitele BIS Jiřího Langa o propuštění sledkaře O. Kontrarozvědka namítala vlastně jen to, že nelze rozšířit původní žalobu, a správní soud by proto neměl brát v potaz trestní rozsudek, kterým byl O. zproštěn viny. Tomu však městský soud nevyhověl, rozhodnutí ředitele BIS zrušil, a O. je tak nyní opět příslušníkem BIS. Vedení služby bude nyní o osudu znovupřijatého sledkaře rozhodovat znovu a musí se přitom řídit názorem soudu. Může také podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, ta však nemá odkladný účinek.

Otázkou samozřejmě je, nakolik se znovupřijatí sledkaři zapojí do normální práce BIS, v každém případě jim však jde o nezaplacené výplaty a u některých také o výsluhy (několik tisíc korun měsíčně), o které svým vyhazovem přišli.

V každém případě jim však jde o nezaplacené výplaty a u některých také o výsluhy v řádu tisícovek měsíčně.

O autorovi| Václav Drchal • drchal@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít