Vyhazov komisaře v přímém přenosu

29. října 2012, 00:00 - Johanna Grohová
29. října 2012, 00:00

euroglosa

Měla to být sice neobvyklá, ale poměrně hladká výměna padlého eurokomisaře. Nakonec Brusel celý minulý týden sledoval osobní válku mezi předsedou Evropské komise Josém Manuelem Barrosem a jeho nyní již bývalým eurokomisařem pro zdraví Johnem Dallim z Malty. Situace dospěla tak daleko, že si oba muži přes média vyměňují ostře formulované dopisy obsahující hrozby žalobou.

Dalli byl vyzván Barrosem k rezignaci předminulý týden poté, co protikorupční služba EU OLAF odhalila propojení mezi Dallim a maltským podnikatelem Silviem Zammitem. Ten je podezřelý z toho, že jménem Dalliho požádal výrobce švédského tabáku snus o 60 milionů eur za to, že nebude v připravované unijní legislativě omezen vývoz tohoto specifického druhu tabáku do Evropské unie.

Jenže Dalli se nenechal jen tak „odejít“. Komisi obvinil ze lži, odmítl, že by dobrovolně svůj post opustil, a během tiskové konference oznámil, že hodlá „vyhazov“ a zjištění OLAF soudně napadnout.

Rovněž tvrdí, že coby oponent legalizace snusu se stal obětí zájmů tabákové lobby.

Téhož dne zveřejnila tisková služba komise osobní dopis Barrosa adresovaný Dallimu, který rozhodně není naplněn pochopením. Barroso svému někdejšímu kolegovi vzkázal, že „neexistují žádné pochybnosti v souvislosti s jeho rezignací“. A upozornil Dalliho, že má zakázáno po odchodu z komise se po určitou dobu jakkoli angažovat v rámci svého bývalého portfolia. Například by mohl příjít o nemalou penzi. Dalli se ovšem nehodlá nechat jen tak umlčet. „Vím jen, že tabákoví lobbisté se v posledních měsících setkávali s celou komisí včetně dalších komisařů,“ prohlásil.

Dalliho problém je, že příliš často mění výpovědi o tom, kolikrát se s maltským podnikatelem setkal. A celkově působí jeho počínání jako zoufalá snaha zachránit zničenou pověst. O tom, že Dalliho pozice v komisi je po odhalení OLAF dlouhodobě neudržitelná, není sporu. Jestli by se Barroso se stejnou rychlostí a rozhodností rozloučil s komisařem pocházejícím z velké a důležité země, třeba Francie či Německa, je věc druhá.

Nejzajímavější na celé kauze je však sám snus, který se nekouří, ale vkládá pod ret. V EU je s výjimkou Švédska zakázán z obavy před rakovinou.

Podle jiných názorů jde o „nejbezpečnější“ tabákový výrobek, který pomáhá lidem odnaučit se kouřit. Dokonce se mu říká „celkem zdravá droga“. Na protest proti zákazu prodeje snusu v Evropě švédský europoslanec Christofer Fjellner dokonce pokoutně prodává tabák ve své poslanecké kanceláři. Ke své ilegální činnosti se otevřeně hlásí a případného postihu se pětatřicetiletý Švéd nebojí.

Mohlo by se nicméně stát, že malý černý tabákový ovál podobný puku by mohl stát za koncem další kariéry. Je totiž s podivem, že vyšetřovatelé Fjellnera dosud neobvinili z nelegálního prodeje, a ve svém důsledku i z krácení daně. l

O autorovi| Johanna Grohová • spolupracovnice redakce, Brusel

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým…
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít