Vydržte, divadlo sotva začalo

11. ledna 2016, 00:00 - Hana Boříková
11. ledna 2016, 00:00

Tahanice o miliardový byznys se svozem odpadu se vyostřuje. A hned prověří novou pražskou koalici

Minimálně jeden ze tří tisícovek drobných akcionářů Pražských služeb obdržel minulý týden nabídku od Jana Kozíka: Vaše akcie vykoupím a na ruku vám dám 750 korun za jednu. „Akcie se již delší dobu neobchodují na trhu, jsou nelikvidní, a cena tedy nemusí odrážet skutečnou hodnotu,“ motivuje pan Kozík minoritáře. Dlužno říci, že dost spekulativně. Když pomineme, že akcie vykupovaly samotné Pražské služby v minulém roce za cenu kolem 1567 korun za jednu, možná není daleko doba, kdy se o ně strhne znovu bitka. A cena bude mnohem výš než Kozíkových 750 korun.

Jestli někdo ví, že akcie firmy zajišťující svoz metropolitních odpadků a jejich likvidaci v jedné ze tří spaloven v zemi mají cenu „zlata“, pak jsou to politici na pražské radnici.

Ti bývalí, současní i ti budoucí. Znají ovšem také jejich výbušný politický a policejní potenciál. Akcie jsou totiž klíčem k tomu, aby město mohlo zadat napřímo Pražským službám obří zakázku na svoz a likvidaci odpadů, jejíž hodnota se odhaduje na 13 miliard korun za deset let. Proto potřebuje metropole vlastnit sto procent, nyní ale drží v Pražských službách jen 78 procent, a dokud se jí nepovede přikoupit další, musí zneškodnění obsahu metropolitních popelnic řádně soutěžit. A to se už od roku 2011 nedaří…

Puč, policejní obvinění, podraz, finta…

V odpadcích se, samozřejmě obrazně, topí již několik pražských politických reprezentací a budou patrně tím prvním, čím se bude muset zabývat i nejnovější koalice. A partnerem – či soupeřem – jí bude Daniel Křetínský, jeden z nejmladších českých miliardářů.

Na odpadkovém tendru se rozpadla v roce 2012 koalice ODS a ČSSD. Z té následující (TOP 09 a ODS) si vyslechl radní odpovědný za odpadky od detektivů obvinění za to, že soutěž na svoz odpadu nepřipravil. S tendrem se nepopasovala ani jednobarevná rada TOP 09. Ta nejprve dojednala nákup necelých 20 procent akcií Pražských služeb od kyperského akcionáře, ten ovšem v poslední chvíli cukl a prodal svůj podíl společnosti AVE Daniela Křetínského.

Topáci zareagovali fintou s pachtem. Do stoprocentní dceřiné firmy Prahy (podmínka zákona o veřejných zakázkách pro in house zadávání zakázek bez výběrového řízení) chtěli propachtovat svoz odpadu, čímž by se tendru vyhnuli. Zároveň chtěli z Prahy vyobcovat ostatní odpadové firmy, které historicky zajišťovaly svoz zhruba třetiny popelnic (včetně AVE). Ani to se nepovedlo. Na popud AVE zasáhl antimonopolní úřad a pacht zakázal.

Odpadní perpetuum mobile

Tápala i koalice pod vedením Adriany Krnáčové (ANO). Ta vedla s AVE smírčí řízení. Výsledek? Odpadní perpetuum mobile se nalézt nepodařilo. Kompromisem údajně mělo být, že společnost AVE získá výměnou za svých 19,3 procenta akcií Pražských služeb 25letý pronájem malešické spalovny a svoz živnostenského odpadu. Jenomže spalovna bude za čtvrt století zralá na odpis a stavba nové přijde na více než čtyři miliardy, takže rada rozpadlé koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice výměnu před Vánocemi zamítla.

Problém se tak jen odložil. Praha by teď tedy měla do konce ledna vyhlásit tendr – a pokud jej Pražské služby nevyhrají, mohla by se snížit hodnota firmy. Když ovšem Praha soutěž nevyhlásí, řeknou si radní o jízdenky do kriminálu. Praha už svoz odpadu přidělila bez soutěže šestkrát v jednacím řízení bez uveřejnění a sedmé by bylo daleko za hranou. Uvnitř politických stran, které by měly slepit novou koalici (TOP 09, Trojkoalice, Piráti, Nezávislí Tomáše Hudečka s tichou podporou ODS), jsou proto Pražské služby opět žhavým tématem. Pokud koalici složí, vlády nad městem se ujmou 29. ledna – dva dny před hraničním datem pro vypsání výběrového řízení.

Nikdo zatím nechce odkrýt karty, nicméně se zdá, že minimálně část pražských politiků se zařídí podle hesla: Když to nešlo po dobrém, půjde to po zlém. Jinými slovy dojde na plány, kterými by se Praha „natvrdo“ zbavila největšího minoritního akcionáře Pražských služeb. Není to nic nového. Už v minulosti ODS mluvila o možnosti dosáhnout potřebných 90 procent akcií města, aby mohlo minoritní akcionáře vytěsnit, fúzováním s jinou městskou firmou s dostatečným základním kapitálem – například pražským dopravním podnikem nebo Pražskou plynárenskou. Tak by získalo potřebných sto procent. A tahle rétorika není cizí ani TOP 09, která by měla v nové koalici určovat směr. Takže: milí drobní akcionáři Pražských služeb, vydržte, pozorně se dívejte, divadlo sotva začalo.

O autorovi| Hana Boříková, borikova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním…
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Porsche připravuje Boxster a Cayman GTS. Čtyřválcový motor ale zůstane
Technologie
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Rychlejší spuštění, nižší spotřeba paměti. Firefox 55 nabídne signifikantní zlepšení
Lenovo na výstavě Tech World 2017 znovu předvedlo ohýbací tablet [video]
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít