Vydržte, divadlo sotva začalo

11. ledna 2016, 00:00 - Hana Boříková
11. ledna 2016, 00:00

Tahanice o miliardový byznys se svozem odpadu se vyostřuje. A hned prověří novou pražskou koalici

Minimálně jeden ze tří tisícovek drobných akcionářů Pražských služeb obdržel minulý týden nabídku od Jana Kozíka: Vaše akcie vykoupím a na ruku vám dám 750 korun za jednu. „Akcie se již delší dobu neobchodují na trhu, jsou nelikvidní, a cena tedy nemusí odrážet skutečnou hodnotu,“ motivuje pan Kozík minoritáře. Dlužno říci, že dost spekulativně. Když pomineme, že akcie vykupovaly samotné Pražské služby v minulém roce za cenu kolem 1567 korun za jednu, možná není daleko doba, kdy se o ně strhne znovu bitka. A cena bude mnohem výš než Kozíkových 750 korun.

Jestli někdo ví, že akcie firmy zajišťující svoz metropolitních odpadků a jejich likvidaci v jedné ze tří spaloven v zemi mají cenu „zlata“, pak jsou to politici na pražské radnici.

Ti bývalí, současní i ti budoucí. Znají ovšem také jejich výbušný politický a policejní potenciál. Akcie jsou totiž klíčem k tomu, aby město mohlo zadat napřímo Pražským službám obří zakázku na svoz a likvidaci odpadů, jejíž hodnota se odhaduje na 13 miliard korun za deset let. Proto potřebuje metropole vlastnit sto procent, nyní ale drží v Pražských službách jen 78 procent, a dokud se jí nepovede přikoupit další, musí zneškodnění obsahu metropolitních popelnic řádně soutěžit. A to se už od roku 2011 nedaří…

Puč, policejní obvinění, podraz, finta…

V odpadcích se, samozřejmě obrazně, topí již několik pražských politických reprezentací a budou patrně tím prvním, čím se bude muset zabývat i nejnovější koalice. A partnerem – či soupeřem – jí bude Daniel Křetínský, jeden z nejmladších českých miliardářů.

Na odpadkovém tendru se rozpadla v roce 2012 koalice ODS a ČSSD. Z té následující (TOP 09 a ODS) si vyslechl radní odpovědný za odpadky od detektivů obvinění za to, že soutěž na svoz odpadu nepřipravil. S tendrem se nepopasovala ani jednobarevná rada TOP 09. Ta nejprve dojednala nákup necelých 20 procent akcií Pražských služeb od kyperského akcionáře, ten ovšem v poslední chvíli cukl a prodal svůj podíl společnosti AVE Daniela Křetínského.

Topáci zareagovali fintou s pachtem. Do stoprocentní dceřiné firmy Prahy (podmínka zákona o veřejných zakázkách pro in house zadávání zakázek bez výběrového řízení) chtěli propachtovat svoz odpadu, čímž by se tendru vyhnuli. Zároveň chtěli z Prahy vyobcovat ostatní odpadové firmy, které historicky zajišťovaly svoz zhruba třetiny popelnic (včetně AVE). Ani to se nepovedlo. Na popud AVE zasáhl antimonopolní úřad a pacht zakázal.

Odpadní perpetuum mobile

Tápala i koalice pod vedením Adriany Krnáčové (ANO). Ta vedla s AVE smírčí řízení. Výsledek? Odpadní perpetuum mobile se nalézt nepodařilo. Kompromisem údajně mělo být, že společnost AVE získá výměnou za svých 19,3 procenta akcií Pražských služeb 25letý pronájem malešické spalovny a svoz živnostenského odpadu. Jenomže spalovna bude za čtvrt století zralá na odpis a stavba nové přijde na více než čtyři miliardy, takže rada rozpadlé koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice výměnu před Vánocemi zamítla.

Problém se tak jen odložil. Praha by teď tedy měla do konce ledna vyhlásit tendr – a pokud jej Pražské služby nevyhrají, mohla by se snížit hodnota firmy. Když ovšem Praha soutěž nevyhlásí, řeknou si radní o jízdenky do kriminálu. Praha už svoz odpadu přidělila bez soutěže šestkrát v jednacím řízení bez uveřejnění a sedmé by bylo daleko za hranou. Uvnitř politických stran, které by měly slepit novou koalici (TOP 09, Trojkoalice, Piráti, Nezávislí Tomáše Hudečka s tichou podporou ODS), jsou proto Pražské služby opět žhavým tématem. Pokud koalici složí, vlády nad městem se ujmou 29. ledna – dva dny před hraničním datem pro vypsání výběrového řízení.

Nikdo zatím nechce odkrýt karty, nicméně se zdá, že minimálně část pražských politiků se zařídí podle hesla: Když to nešlo po dobrém, půjde to po zlém. Jinými slovy dojde na plány, kterými by se Praha „natvrdo“ zbavila největšího minoritního akcionáře Pražských služeb. Není to nic nového. Už v minulosti ODS mluvila o možnosti dosáhnout potřebných 90 procent akcií města, aby mohlo minoritní akcionáře vytěsnit, fúzováním s jinou městskou firmou s dostatečným základním kapitálem – například pražským dopravním podnikem nebo Pražskou plynárenskou. Tak by získalo potřebných sto procent. A tahle rétorika není cizí ani TOP 09, která by měla v nové koalici určovat směr. Takže: milí drobní akcionáři Pražských služeb, vydržte, pozorně se dívejte, divadlo sotva začalo.

O autorovi| Hana Boříková, borikova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít