Vydražit až na kost

08. prosince 2014, 00:00 - Petr Weikert
08. prosince 2014, 00:00

Desítky státních milionů se ztrácejí v nedohlednu. Obžalovaný má psychické potíže

Nebyl by to mafiánský příběh se vším všudy, pokud by neskončil u duševně nemocného bílého koně, kterého není možné ani soudit. Příběh kdysi věhlasné dražební firmy s dobrými konexemi u státních úřadů, po níž zůstala téměř dvousetmilionová díra, k takovému konci pomalu spěje. Na desítky milionů čekají před soudem Lesy České republiky.

Zkrachovalá firma Clanroy skončila před soudem. Konkrétně její předseda představenstva Milan Kremel je viněn státní zástupkyní Ivou Bicanovou, že připravil Lesy ČR při pětatřiceti dražbách o takřka 56 milionů korun. K soudu přitom ještě nedoputoval dluh Českých drah (ČD), kterým Clanroy dluží kolem 70 milionů, o miliony se hlásí i další firmy. Kremel před soudem stanul zatím jen nakrátko, jeho advokátka poukázala na klientovo údajně špatné duševní zdraví. Soud si Kremelův stav proto nyní nechává ověřit, což řízení prodlužuje. „V této věci je nařízen znalecký posudek,“ potvrdila mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Kůň, bílý kůň Že bude soud dlouhý a výsledek je nejistý, ukazuje Kremelova role v případu. Velmi pravděpodobně šlo o bílého koně a dopátrat se jeho pravých šéfů nebude jednoduché, pakliže k tomu vůbec dojde. Na roli figurky ukazuje hned několik indicií. Zaprvé, Kremel nebyl nikdy byznysmenem. Je to jednatřicetiletý absolvent Střední odborné školy řemesel a podnikání v Novém Jičíně. Zadruhé, první z dražeb, za něž má pykat, se uskutečnila pouhý den poté, co se jeho jméno objevilo v obchodním rejstříku v kolonce předseda představenstva firmy Clanroy. Ani ostatní členové orgánů Clanroye nepůsobí důvěryhodně.

Jediný člen představenstva firmy Miroslav Posekaný má třeba trvalé bydliště na Městském úřadu v Příbrami. Podle lidí blízkých vyšetřování vybíral peníze v bance vždy za asistence „hlídačů“.

Kdo za Clanroyem opravdu stojí, není zcela jasné. Firmu ovládala společnost Prime Enterprise ze Seychelských ostrovů. Týdeník Euro před časem na základě údajů ze seychelského obchodního rejstříku uveřejnil, že ředitelem offshorové firmy byl při jejím zřízení realitní podnikatel Zdeněk Macháček.

On sám se k tomu později přiznal. „Ředitelem ano. Ale jenom do roku 2011 nebo 2012. A jenom pro pořádek: nejsem a nikdy jsem nebyl majitelem společnosti Prime,“ napsal později deníku E15. Dále ale nic nespecifikoval. Macháčkovo jméno figuruje ostatně i v jiných firmách, které postupně měnily jména a nakonec ovládly Clanroy. O Macháčka se kvůli dražbám zajímá policie, oficiálně mu už sdělila obvinění.

Lesy, dráhy, dražby, dluhy Clanroy byl firmou, která by z vnějšího pohledu mohla zapadat do mafiánského filmu. Jeden čas ovládal její předchůdkyni Mexx Reality osmnáctiletý údajný Macháčkův syn Lukáš Wrzecionko, předtím v ní měl podíl Jan Kočka ze známé pražské světské rodiny. Ač Macháček ve společnosti Clanroy později oficiálně nefiguroval, firma platila údržbu jeho motorky Harley-Davidson. Matka někdejšího osmnáctiletého realitního magnáta Petra Wrzecionková měla v Clanroyi k dispozici luxusní Porsche Cayenne. Přestože patřilo do majetku firmy, konkurzní správkyně ho nenašla a po autě pátrá policie. Kromě rodinných vztahů měla firma i dobré konexe ke svým zákazníkům. Dražby měla v ČD na starost Dana Hunčovská – nikdo jiný než bývalá ředitelka a předsedkyně dozorčí rady firmy Clanroy. A Zdeněk Macháček se uměl pohybovat i ve společnosti. Je nositelem Řádu zlatého vavřínu, který obdržel z rukou bývalého šéfa Hospodářské komory Petra Kužela za pozitivní ovlivnění společnosti.

Dobře vystavěný podnik pak jistily důležité smlouvy na prodej zbytného majetku Českých drah a Lesů ČR. Obě byly postaveny tak, že peníze z dražeb šly nejprve do Clanroye a ten je po odečtení provize posílal na účet majitelů nemovitostí. Lépe řečeno měl je posílat. Nejdřív přestaly peníze chodit Lesům ČR, které na Clanroy podaly žalobu. Dráhy v té době pořádaly dražby přes Clanroy dál, protože podle svého mluvčího o žalobě Lesů ČR nevěděly. Na jaře 2013 už mířil Clanroy k zániku. Ještě na základě dobíhající smlouvy domluvila firma s ČD dražby do konce roku, peníze už ale nechodily. Dráhy se později i pod hrozbou pokuty rozhodly ty největší dražby neuskutečnit a ještě v listopadu podepsali jejich zástupci s Clanroyem dohodu o uznání dluhu. Na konci roku ale Clanroy definitivně padl. Sečtené dluhy mají hodnotu 196 milionů korun. Kromě státních podniků dluží firma i rakouské Österreichische Volksbanken. Začátek soudního líčení dal snad jen jednu jistotu. Tohle bude opravdu o duševní zdraví.

O autorovi| Petr Weikert, weikert@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít