Výchovný řez čínského stromu

31. srpna 2015, 00:00 - Pavel Páral
31. srpna 2015, 00:00

I babička na Starém bělidle věděla, že žádný strom neroste do nebe, a tak to nemohlo klapnout ani u čínských akcií

Důvodů a souvislostí čínského burzovního krachu, jimiž se zabýváme v tématu tohoto vydání týdeníku Euro, je nepřeberně a ze středu Evropy s evropskou mentalitou je nejen těžké je soudit, ale především prakticky nemožné předpovídat nějaký pravděpodobný scénář dalšího vývoje. Kromě konstatování, že ve východoasijském regionu bude na nějaký čas platit u nás dávno známé „dobře už bylo“.

V Číně nejsou silně nadhodnoceny jenom akcie, ale také nemovitosti a další aktiva.

A bankovní sektor už léta silážuje obrovské balíky nesplatitelných úvěrů. Země bude evidentně muset projít strukturálními změnami a leckoho to bude bolet. Povede to ke ztrátě onoho „nebeského mandátu“, jak o něm píše kolega Miroslav Zámečník? Nikoli nevýznamná část čínské společnosti jistě bude mít ten pocit, protože citelně zchudne a její pohled do budoucnosti ztratí podobu červánků věštících slunečné počasí. Onen kontrakt, kdy se směňuje poslušnost k císaři a komunistické straně za péči o blaho lidu se skutečně v příštích měsících, a možná letech bude zdát jednostranně neplněn.

Jenže na druhé straně země pořád ekonomicky roste o sedm procent a ta vyhlídka nemusí být úplně tragická, protože potenciálu pro růst je v zemi ještě opravdu hodně. Přitom o peníze v akciích a nemovitostech přijde ve skutečnosti jen zlomek miliardové populace. A i ten zlomek si bude vědom toho, že v mnohonárodním a multireligiózním státě je revoluce velkým rizikem a může přinést náklady, které jejich situaci ještě zhorší. Stamilionům Číňanů je vývoj na Šanghajské burze naprosto šumafuk a nejspíše o něm asi nikdy neslyšeli.

Komunistická elita řídící Čínu působí sice tváří v tvář tržním otřesům dost bezradně a chaoticky. Nicméně intelektuální potenciál tam bezesporu je a především komunistický instinkt k udržení moci je nesmírně silný. A tak se spíše dočkáme nového Tchien-an-menu než výměny mandátu. Nicméně není vyloučeno, že tato zkušenost najde u nějaké osvícenější části komunistické strany svou odezvu a přinese poznání, že ta ztráta „nebeského mandátu“ jednou přijde a v demokratických poměrech přece jen probíhá o dost klidněji a bez mrtvol. Je zjevné, že jakkoli kapitalismus, který Čínu v posledních letech neuvěřitelně zvedal vzhůru, může v totalitních režimech fungovat docela dobře, tak v demokracii mu je přece jen lépe. A tak by země mohla po úspěšných ekonomických reformách posledních desetiletí přistoupit i k reformám politickým.

Ačkoli se to nyní jeví jako běh na dlouhou trať, tak z tohoto pohledu se pirátská účast Miloše Zemana jako jediného vrcholného politika západní země na oslavách konce války v Pekingu jeví jako poněkud politicky ošidná. Že by to nějak pomohlo českým zájmům v Číně v nastávající složité době, se nechce moc věřit.

V Číně nejsou silně nadhodnoceny jenom akcie, ale také nemovitosti a další aktiva. A bankovní sektor už léta silážuje obrovské balíky nesplatitelných úvěrů.

O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít