Výchovný řez čínského stromu

31. srpna 2015, 00:00 - Pavel Páral
31. srpna 2015, 00:00

I babička na Starém bělidle věděla, že žádný strom neroste do nebe, a tak to nemohlo klapnout ani u čínských akcií

Důvodů a souvislostí čínského burzovního krachu, jimiž se zabýváme v tématu tohoto vydání týdeníku Euro, je nepřeberně a ze středu Evropy s evropskou mentalitou je nejen těžké je soudit, ale především prakticky nemožné předpovídat nějaký pravděpodobný scénář dalšího vývoje. Kromě konstatování, že ve východoasijském regionu bude na nějaký čas platit u nás dávno známé „dobře už bylo“.

V Číně nejsou silně nadhodnoceny jenom akcie, ale také nemovitosti a další aktiva.

A bankovní sektor už léta silážuje obrovské balíky nesplatitelných úvěrů. Země bude evidentně muset projít strukturálními změnami a leckoho to bude bolet. Povede to ke ztrátě onoho „nebeského mandátu“, jak o něm píše kolega Miroslav Zámečník? Nikoli nevýznamná část čínské společnosti jistě bude mít ten pocit, protože citelně zchudne a její pohled do budoucnosti ztratí podobu červánků věštících slunečné počasí. Onen kontrakt, kdy se směňuje poslušnost k císaři a komunistické straně za péči o blaho lidu se skutečně v příštích měsících, a možná letech bude zdát jednostranně neplněn.

Jenže na druhé straně země pořád ekonomicky roste o sedm procent a ta vyhlídka nemusí být úplně tragická, protože potenciálu pro růst je v zemi ještě opravdu hodně. Přitom o peníze v akciích a nemovitostech přijde ve skutečnosti jen zlomek miliardové populace. A i ten zlomek si bude vědom toho, že v mnohonárodním a multireligiózním státě je revoluce velkým rizikem a může přinést náklady, které jejich situaci ještě zhorší. Stamilionům Číňanů je vývoj na Šanghajské burze naprosto šumafuk a nejspíše o něm asi nikdy neslyšeli.

Komunistická elita řídící Čínu působí sice tváří v tvář tržním otřesům dost bezradně a chaoticky. Nicméně intelektuální potenciál tam bezesporu je a především komunistický instinkt k udržení moci je nesmírně silný. A tak se spíše dočkáme nového Tchien-an-menu než výměny mandátu. Nicméně není vyloučeno, že tato zkušenost najde u nějaké osvícenější části komunistické strany svou odezvu a přinese poznání, že ta ztráta „nebeského mandátu“ jednou přijde a v demokratických poměrech přece jen probíhá o dost klidněji a bez mrtvol. Je zjevné, že jakkoli kapitalismus, který Čínu v posledních letech neuvěřitelně zvedal vzhůru, může v totalitních režimech fungovat docela dobře, tak v demokracii mu je přece jen lépe. A tak by země mohla po úspěšných ekonomických reformách posledních desetiletí přistoupit i k reformám politickým.

Ačkoli se to nyní jeví jako běh na dlouhou trať, tak z tohoto pohledu se pirátská účast Miloše Zemana jako jediného vrcholného politika západní země na oslavách konce války v Pekingu jeví jako poněkud politicky ošidná. Že by to nějak pomohlo českým zájmům v Číně v nastávající složité době, se nechce moc věřit.

V Číně nejsou silně nadhodnoceny jenom akcie, ale také nemovitosti a další aktiva. A bankovní sektor už léta silážuje obrovské balíky nesplatitelných úvěrů.

O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít