Article, show

Vstup do Unie znamenal návrat domů

19. května 2014, 00:00 - HYNEK KMONÍČEK
19. května 2014, 00:00

Češi by se měli naučit vnímat sami sebe jako součást Evropské unie, dělení na „oni“ a „my“ už dávno neplatí, říká ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček

Oslavy deseti let České republiky v EU jsou skutečně namístě. Česká republika se vstupem do Unie de? nitivně vrátila po padesáti letech existence pod vlivem tehdejšího Sovětského svazu zpět „domů“, do civilizačního okruhu, kam patří, tj. do západní Evropy. Ta je pro Česko v podstatě jedinou smysluplnou volbou v mnoha aspektech – ať je to vnitřní trh, ekonomika, obranná politika, nebo zahraniční politika. Češi by se ale měli naučit vnímat sami sebe v EU jako její součást. Už deset let neplatí rozdělení na my a oni, ale platí pouze my. V domácí denní praxi je to však často jinak. Češi nadále vnímají EU jako instituci, která jim zakazuje používat klasické žárovky či název pomazánkové máslo, namísto toho, aby o ní měli objektivnější a širší povědomí. V tom mají svůj díl viny také média, která by měla objektivně informovat o tom, co se v Unii děje a kde a jak to republiku může ovlivnit. Lehce bulvární zpravodajství o euronesmyslech, zákazech a směrnicích tento obraz rozhodně nelepší.

Už samotná příprava na vstup do EU znamenala změnu základních hodnot a hlavně právního prostředí včetně samotné de? nice toho, co znamená stát. A to tak, aby se české politické a právní prostředí přiblížilo Západu a odpoutalo od mentality vycházející z konceptu třídního boje komunistické éry.

Přizpůsobení všech možných aspektů a oblastí právního řádu a samotné české ekonomiky požadavkům EU nastartované koncem 90. let samo o sobě bylo cenným cvičením, které pak bylo v roce 2004 korunováno vstupem do Unie. Tam se Česko za posledních deset let profilovalo různými způsoby v mnoha oblastech. Začátek českého působení v EU byl ve znamení liberálního přístupu v mnoha oblastech, pro příklad jmenujme obchodní politiku, kde byla republika přijata do tzv. like­minded group liberálních členských států, jako je Německo, Skandinávie, Rakousko apod. Ba co víc, hlas a názor naší země v této skupině byl a je ceněn a Česká republika je brána jako liberální stát.

Česko se také pro? luje ve společné zahraniční politice, a to zejména vůči unijním východním sousedům. Naší prioritou je například sousedská politika Východního partnerství. Jako další případ lze uvést angažovanost v obranné politice, konkrétně vytvoření battle group V4.

Uchování a šíření evropských hodnot se pro EU a České republiky ukazuje jako stěžejní, zejména vzhledem k vývoji současné krize na Ukrajině. Ten potvrdil potřebu silné Evropy vysoce soběstačné v řadě oblastí: bezpečnostní, energetické, ekonomické, finanční, technologické i obranné. Jen taková Evropa může nabídnout alternativu ostatním zemím – a k tomu jsme odhodláni přispět. To se projevilo mimo jiné na nedávném setkání k pátému výročí Východního partnerství ve dnech 24. a 25. dubna 2014 na Pražském hradě. Diskuse se věnovala nejen hodnocení pětiletého působení Východního partnerství, ale zejména situaci v regionu, konkrétně na Ukrajině, a vztahu k Rusku. Účastníci setkání vyzvali Rusko ke stažení vojenských sil od východní hranice s Ukrajinou a doporučili Ukrajině demokratické volby a decentralizaci země.

A jaký je výhled působení České republiky v EU? Česko je připraveno na aktivní roli v rámci EU. Nadále prosazuje heslo českého předsednictví v Radě EU v roce 2009, a to Evropa bez bariér, zejména pak v otázkách rozšíření vnitřního trhu.

Nová vláda deklarovala svůj proevropský směr. Jedním z kroků je například záměr přistoupit k fiskálnímu paktu. Jde o symbolické gesto směrem k partnerům z řad členských států a institucí EU a zároveň signál, že stabilizace eurozóny je i pro tuzemsko bytostným zájmem. Přistoupení ke smlouvě je nutno vnímat v širším kontextu dalších viditelných kroků, které plánuje vláda aktivně podniknout s cílem změnit styl i obsah evropské politiky republiky tak, aby byla efektivní, transparentní a kredibilní. Vstřícným krokem vůči EU bylo také usnesení, že Česko nebude dále pokračovat ve sjednávání protokolu o uplatňování Listiny základních práv Evropské unie v České republice. Dalším tématem je také přijetí eura, k němuž jsme se zavázali při vstupu do EU. Konkrétní datum zatím nebylo stanoveno.

Česká republika je připravena pracovat na své imagi v EU, nicméně také od samotné Unie očekává vývoj a posun v určitých pozicích. To, že nejsme spokojeni se stavem vlastního působení v EU ani s některými kroky EU, právě dává prostor pro zlepšení. Jednoznačně je v rámci EU nutné pracovat na jednotné Společné zahraniční a bezpečnostní politice, obraně a posílení konkurenceschopnosti. Evropa stále hledá svoji vlastní evropskou sebede? nici. Evropan začne často zjišťovat, nakolik ve skutečnosti Evropanem je, teprve ve chvíli, kdy žije na jiném kontinentu. EU je jednoznačně plná nejrozdílnějších názorů a vidění světa, nicméně toho, co nás od ostatních kontinentů odlišuje a vzájemně spojuje, je stále nesrovnatelně více. Jednota v různosti a různorodost v jednotě je to, co nás činí těmi, kdo jsme. Evropská unie ani Česko by se této názorové diverzity neměly bát, naopak mají na ni být hrdí a považovat ji za svoji vlastní „exportní devízu“. Slovy filozofa Václava Bělohradského – Evropanem se člověk nerodí, jako se rodí Čechem, Španělem či Němcem. Evropanem se člověk teprve stává a je to jeho vlastní kulturní volba.

O autorovi| HYNEK KMONÍČEK editel zahrani nˇho odboru Kancelý e prezidenta republiky

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít