Všichni jsme z toho Yellen

23. března 2015, 00:00 - DANIEL DEYL
23. března 2015, 00:00

Proč mlžení šéfky americké centrální banky vůbec nikdo nerozuměl Když Alan Greenspan před lety ohlašoval, jak se bude americký Federální rezervní systém chovat, nikdo mu nerozuměl.

Lidé to bizarně považovali za plus. „Zpívat záměrně falešně vyžaduje velmi schopného zpěváka,“ hodnotila tehdy jakási PR firma Greenspanovo sofistikované mlžení.

Minulý týden se očekávalo, že by příslušný výbor centrální banky mohl alespoň naznačit, že – a zhruba kdy – zvedne klíčovou úrokovou sazbu. Současná sazba ve výši 0 až 0,25 procenta je na míle daleko od takzvané neutrální sazby ve výši 3,75 procenta, která údajně výkonnost ekonomiky ani nebrzdí, ani neposiluje. (I podle pesimisty Billa Grosse, úspěšného finančníka, který vidí „nový neutrál“ na dvouprocentní sazbě, jsou dnešní peníze nadstandardně levné.)

Výbor Fedu nic takového neudělal. Zaktualizoval pouze své dosavadní prohlášení o tom, že bude ke zvyšování sazeb přistupovat trpělivě, takže z něho zmizelo slovo „trpělivě“.

Experti z toho vyčetli, že to znamená zvýšení sazeb v červnu. Šé? a Fedu Janet Yellenová poté uklidnila zmatek užitečným prohlášením, že za čtvrt roku sazbu buď zvýší, nebo ne.

Zároveň ale výbor zveřejnil graf, jenž agreguje jednotlivé odhady svých členů stran střednědobého vývoje americké ekonomiky i klíčové úrokové sazby. A tady čekalo překvapení – oproti prosinci šla jejich očekávání razantně dolů. Na konci letošního roku má sazba federálních fondů čítat 0,625 procenta; ještě loni v prosinci se titíž lidé domnívali, že to bude 1,125 procenta.

„Graf je způsob, jímž Fed koriguje svůj vlastní jestřábí signál vyslaný odstraněním slova trpělivost,“ řekl pro Financial Times Thomas Costerg, ekonom banky Standard Chartered. Jinými slovy – kdyby Janet Yellenová byla řidičem vozu, podle kterého by se řídili všichni ostatní řidiči, řekla by: „Všichni jedeme doprava – teď!“ a sama by strhla volant doleva. A nikomu by to nepřišlo divné, což o poměrech na finančních trzích říká své.

Trhy zareagovaly všelijak – dolar lehce poklesl, ropa poskočila vzhůru, asijské burzy zrovna tak, trochu se z tříměsíčního minima vzmohlo i zlato. Ale nic z toho netrvalo dlouho. Kdo od trhů odešel v úterý a vrátil se v pátek ráno, nemusel si ničeho podstatného všimnout.

„Že jsme z prohlášení odstranili slovo trpělivost, ještě neznamená, že budeme netrpěliví,“ řekla Yellenová mnohoznačně. To Alan Green span, kdyby nic jiného, alespoň uměl mlžit už napoprvé pořádně.

Kdyby jela šéfka Fedu v čele kolony, poslala by všechny doprava a sama prudce strhla volant doleva.

O autorovi| DANIEL DEYL deyl@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít