Vše o preppy

18. května 2015, 00:00 -
18. května 2015, 00:00

Ve spolupráci s časopisem ForMen přinášíme minikurz oblékání pro manažery

Styl „elegantní slušňák“ má na severovýchodě Spojených států dlouholetou tradici. Nalézá se tam osmička nejprestižnějších amerických univerzit (včetně Harvardu, Yaleu či Princetonu) souhrnně nazývaná Ivy League. A právě v kampusech těchto elitních vzdělávacích ústavů se v 50. letech zrodil i specifický ležérně elegantní styl oblékání, kterému se říká Ivy Style.

V kampusech pobývali zajištění (i nadpozemsky zajištění) studenti, kteří provozovali své ušlechtilé aktivity, jako jsou pólo, ragby, šerm, jachting, golf či kriket. Nejenom k těmto sportům vytvořili svůj charakteristický styl oblékání, který postupem času pronikl do main streamu. Stal se globálním fenoménem a rychle pohltil i mnohem méně ? nančně zajištěné jedince (tady si představte mrkací emotikon…). V 70. letech se vyznavačům Ivy League stylu postupně začalo říkat „preppy“. I když konzervativní styl zůstal, preppy jej obohatilo o množství netušených výrazných barev. Stalo se – zvlášť v 80. letech – synonymem pro ležérní eleganci, kterou obvykle nyní popisujeme po anglicku „smart casual“. Uvolněný, byť spíše konzervativní preppy styl má své zastánce dodnes. Vybraní trendsetteři slůvko preppy ale moc rádi nemají. Jako správní módní elitáři vyznávají „tradičnější“ styl Ivy League, nikoli preppy. Vy se nemusíte zabývat slovíčkařením a raději se vypravte na preppy obhlídku do typických preppy obchodů, jakými jsou Gant, Ralph Lauren nebo Tommy Hilfiger.

DESATERO PREPPY

1 Kalhoty chino: Na fádní džíny zapomeňte, optimální jsou bavlněné kalhoty chino v nebojácných barvách jako červené, žluté, pastelové nebo mentolové. 2 Polokošile: Nemusíme dodávat, že jedině s logem seriózní značky. 3 Tmavěmodrý blejzr: Mosazné knoflíčky a vyšitý znáček klubu nejsou nutností, ale přičítají se k dobru. 4 Mikina: Sportovnější alternativa ke svetru s kruhovým límcem. Nosí se na košili typu oxford.

5 Mokasíny: Ideálně typu penny loafers nebo zaměňte za boty s perforací typu brogues. 6 Tvíd: Tradiční britská venkovská elegance je i stavebním pilířem amerického preppy stylu. 7 Lodní mokasíny: Neboli boat shoes. Nejlépe, pokud se jedná o typ Sperry Top­siders. Nosí se v létě bez ponožek. 8 Kravata s proužkem: Vlněná či pletená je perfektním doplňkem k chinos a blejzru. 9 Kriketový svetr: V bílé či krémové barvě a s obřím výstřihem do V. 10 Pásek: Pletené pásky mají v preppy stylu výsostnou pozici.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít