Vše běží podle plánu

06. října 2014, 00:00 - JAKUB KŘEŠNIČKA
06. října 2014, 00:00

Pro Česko se ve světě připravují unikátní laserové technologie, výzkum se rozběhne do čtyř let, říká manažer projektu ELI

V Dolních Břežanech vzniká laserové centrum za zhruba sedm miliard korun.

Je jedním ze tří pilířů, na kterých je evropský projekt ELI koncipován. Další dvě výzkumné infrastruktury se stavějí v Maďarsku a Rumunsku. Spuštění všech center je plánováno v roce 2018. „Důvodem prodloužení původního termínu dokončení je časová náročnost vývoje unikátních technologií,“ říká Roman Hvězda, manažer projektu ELI Beamlines. Česku přesto nehrozí, že by kvůli rozfázování využití financí z evropských dotací muselo něco Evropské komisi doplácet.

* V jakém stavu je projekt ELI Beamlines teď?

Z fáze přípravy a organizování výběrových řízení a dokončování stavby se dostáváme ke kontrole dodávek leckdy světově jedinečných technologií pro ELI. Aktuálně jsme podepsali smlouvu s americko-evropským konsorciem na dodávku nejvýkonnějšího laseru, který byl kdy sestaven. Kontrakt na druhý ze čtyř laserů v hodnotě více než jedné miliardy korun jsme uzavřeli loni v září s americkým výzkumným centrem Lawrence Livermore National Laboratory. Další laser byl z poloviny dodán z Británie a je dokončován naším týmem. Poslední laser vyvíjíme sami. Dodávka laserů vlastně reprezentuje důvod, proč dochází k takzvanému zdržení projektu. Už jen samotný kontrakt se dohaduje až 15 měsíců, a jestliže se má za 48 měsíců dodat laser, tak zhruba 25 měsíců z toho času tvoří samotný vývoj technologií, po němž se dá zaručit dodání. I proto jsou dodávky koncipované na první polovinu roku 2017.

* Kdy tedy dojde ke spuštění? Původně se počítalo s rokem 2016…

Dotace na ELI byla přiznaná v polovině roku 2011 a už za rok se po jednáních s dodavateli ukázalo, že není prakticky možné vše do konce roku 2015 stihnout. Bude dokončena stavba budov, ale instalace a zprovoznění unikátních laserových technologií a experimentálního vybavení přímo v centru ne. Proto jsme začali jednat s Evropskou komisí a nalezli možnost tzv. fázování projektu.

* Nehrozí tedy v případě ELI, že by se musely evropské dotace vracet a projekt by se platil z českého rozpočtu?

Když to zjednoduším, celkem jde o dotaci ve výši 278 milionů eur. Pro aktuální dotační období by se měl rozpočet projektu snížit o necelých 50 milionů eur, ty budou k dispozici až po roce 2015. Nepoškodí to Česko, komisi ani projekt samotný. Maďarsko a Rumunsko, kde se budují další součásti evropského ELI, projekty předkládaly později, takže je měly už rozfázované. Všichni tři máme harmonogram podobný, centra by měla fungovat na začátku roku 2018.

* Už je jasné, jak bude vypadat financování provozu ELI po vyčerpání dotací?

Jedná se o analogii mezinárodní organizace typu CERN. Vzhledem k tomu, že projekt ELI je a bude mezinárodní infrastruktura, základní myšlenkou je financování přes evropské výzkumné konsorcium (ERIC), na jehož vzniku se již pracuje. Aktuálně funguje pod názvem ELI DC a koordinuje výstavbu všech tří center. Kromě Česka, Maďarska a Rumunska jsou jeho členy Itálie, Německo, Velká Británie a předpokládá se vstup Francie. Základními zdroji financování budou příspěvky od členských států konsorcia, různé typy grantů od Evropské komise i České republiky. Předpokladem také je, že země, které danou výzkumnou infrastrukturu hostí, budou přispívat o trochu více. Další možnosti financování pak vyplývají ze spolupráce s průmyslem. Projekt ELI je ale především zaměřen na základní výzkum, proto se nedá předpokládat, že by tento zdroj byl zásadní.

* Co za projekty už pod ELI běží?

Kromě zmiňovaného vývoje technologií a stavební činnosti již dnes dochází ve spolupráci s budoucími zájemci k formulování konkrétních experimentálních projektů. Pořádáme řadu konferencí zaměřených na budoucí uživatele centra, kde získáváme znamenité impulzy k možnostem spolupráce. Současně si uvědomujeme potřebu podpořit výchovu nové generace vědců a inženýrů, kteří by v budoucnu našli uplatnění nejen ve výzkumném centru. Již třetím rokem pořádáme Letní školu ELISS. Zprostředkováváme tak možnost setkání mladých talentovaných lidí s přednášejícími, kteří patří k světově uznávaným vědeckým kapacitám. Ve spolupráci s českými vysokými školami také pořádáme tzv. Laser Days. Jedná se o přednášky pro studenty i výzkumníky, jejichž cílem je představit ELI či sesterský projekt HiLASE. Navštěvuje je v průměru 50 až 60 lidí, což považujeme za velký úspěch. Č

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít