Vše běží podle plánu

06. října 2014, 00:00 - JAKUB KŘEŠNIČKA
06. října 2014, 00:00

Pro Česko se ve světě připravují unikátní laserové technologie, výzkum se rozběhne do čtyř let, říká manažer projektu ELI

V Dolních Břežanech vzniká laserové centrum za zhruba sedm miliard korun.

Je jedním ze tří pilířů, na kterých je evropský projekt ELI koncipován. Další dvě výzkumné infrastruktury se stavějí v Maďarsku a Rumunsku. Spuštění všech center je plánováno v roce 2018. „Důvodem prodloužení původního termínu dokončení je časová náročnost vývoje unikátních technologií,“ říká Roman Hvězda, manažer projektu ELI Beamlines. Česku přesto nehrozí, že by kvůli rozfázování využití financí z evropských dotací muselo něco Evropské komisi doplácet.

* V jakém stavu je projekt ELI Beamlines teď?

Z fáze přípravy a organizování výběrových řízení a dokončování stavby se dostáváme ke kontrole dodávek leckdy světově jedinečných technologií pro ELI. Aktuálně jsme podepsali smlouvu s americko-evropským konsorciem na dodávku nejvýkonnějšího laseru, který byl kdy sestaven. Kontrakt na druhý ze čtyř laserů v hodnotě více než jedné miliardy korun jsme uzavřeli loni v září s americkým výzkumným centrem Lawrence Livermore National Laboratory. Další laser byl z poloviny dodán z Británie a je dokončován naším týmem. Poslední laser vyvíjíme sami. Dodávka laserů vlastně reprezentuje důvod, proč dochází k takzvanému zdržení projektu. Už jen samotný kontrakt se dohaduje až 15 měsíců, a jestliže se má za 48 měsíců dodat laser, tak zhruba 25 měsíců z toho času tvoří samotný vývoj technologií, po němž se dá zaručit dodání. I proto jsou dodávky koncipované na první polovinu roku 2017.

* Kdy tedy dojde ke spuštění? Původně se počítalo s rokem 2016…

Dotace na ELI byla přiznaná v polovině roku 2011 a už za rok se po jednáních s dodavateli ukázalo, že není prakticky možné vše do konce roku 2015 stihnout. Bude dokončena stavba budov, ale instalace a zprovoznění unikátních laserových technologií a experimentálního vybavení přímo v centru ne. Proto jsme začali jednat s Evropskou komisí a nalezli možnost tzv. fázování projektu.

* Nehrozí tedy v případě ELI, že by se musely evropské dotace vracet a projekt by se platil z českého rozpočtu?

Když to zjednoduším, celkem jde o dotaci ve výši 278 milionů eur. Pro aktuální dotační období by se měl rozpočet projektu snížit o necelých 50 milionů eur, ty budou k dispozici až po roce 2015. Nepoškodí to Česko, komisi ani projekt samotný. Maďarsko a Rumunsko, kde se budují další součásti evropského ELI, projekty předkládaly později, takže je měly už rozfázované. Všichni tři máme harmonogram podobný, centra by měla fungovat na začátku roku 2018.

* Už je jasné, jak bude vypadat financování provozu ELI po vyčerpání dotací?

Jedná se o analogii mezinárodní organizace typu CERN. Vzhledem k tomu, že projekt ELI je a bude mezinárodní infrastruktura, základní myšlenkou je financování přes evropské výzkumné konsorcium (ERIC), na jehož vzniku se již pracuje. Aktuálně funguje pod názvem ELI DC a koordinuje výstavbu všech tří center. Kromě Česka, Maďarska a Rumunska jsou jeho členy Itálie, Německo, Velká Británie a předpokládá se vstup Francie. Základními zdroji financování budou příspěvky od členských států konsorcia, různé typy grantů od Evropské komise i České republiky. Předpokladem také je, že země, které danou výzkumnou infrastrukturu hostí, budou přispívat o trochu více. Další možnosti financování pak vyplývají ze spolupráce s průmyslem. Projekt ELI je ale především zaměřen na základní výzkum, proto se nedá předpokládat, že by tento zdroj byl zásadní.

* Co za projekty už pod ELI běží?

Kromě zmiňovaného vývoje technologií a stavební činnosti již dnes dochází ve spolupráci s budoucími zájemci k formulování konkrétních experimentálních projektů. Pořádáme řadu konferencí zaměřených na budoucí uživatele centra, kde získáváme znamenité impulzy k možnostem spolupráce. Současně si uvědomujeme potřebu podpořit výchovu nové generace vědců a inženýrů, kteří by v budoucnu našli uplatnění nejen ve výzkumném centru. Již třetím rokem pořádáme Letní školu ELISS. Zprostředkováváme tak možnost setkání mladých talentovaných lidí s přednášejícími, kteří patří k světově uznávaným vědeckým kapacitám. Ve spolupráci s českými vysokými školami také pořádáme tzv. Laser Days. Jedná se o přednášky pro studenty i výzkumníky, jejichž cílem je představit ELI či sesterský projekt HiLASE. Navštěvuje je v průměru 50 až 60 lidí, což považujeme za velký úspěch. Č

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do…
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Continental znovu vynalezl kolo, aby mohly elektromobily lépe brzdit
Technologie
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít