Vrátí se Benešová?

11. února 2013, 00:00 - (pto)
11. února 2013, 00:00

Justice Budoucímu prezidentovi Miloši Zemanovi nejspíš přibude nová pravomoc při ovlivňování justice. Kromě soudců bude mít od roku 2015 právo jmenovat také nejvyššího státního zástupce, a to hned na desetileté funkční období. Vyplývá to z návrhu zákona o státním zastupitelství, který minulý týden zveřejnilo ministerstvo spravedlnosti.

Dosud šéfa státních zástupců jmenovala vláda. Stejně jako nyní by měl původní návrh vzejít od ministra spravedlnosti, příště však ministr bude muset návrh nejdříve projednat s poradním sborem státního zastupitelství.

Toto nové, jedenáctičlenné kolegium si budou volit sami státní zástupci v tajných volbách.

Zákon, který mezi státními zástupci jitřil emoce už od prvních přípravných diskusí, v mnohém posiluje pravomoci nejvyššího státního zástupce. Ve srovnání s nynějšími předpisy by měl mít větší slovo při výběru svých náměstků. A bez konzultace s ministrem bude moci na sedm let jmenovat vedoucího nového Úřadu pro potírání korupce, jenž má fungovat jako speciální autonomní složka v rámci Nejvyššího státního zastupitelství.

Asi nejkontroverznější částí zákona je plánované zrušení obou vrchních státních zastupitelství, a tím pádem redukce čtyřstupňového systému na třístupňový. Z více než osmdesáti státních zástupců na vrchních úřadech v Praze a Olomouci by se mělo kolem padesáti přesunout pod Nejvyšší státní zastupitelství.

Náplastí za stěhování do Brna by pro ně mohl být zhruba o deset procent vyšší plat. Část agendy vrchních zastupitelství přejde na kraje a na protikorupční úřad. Tato změna, kterou podporuje i pražská vrchní státní zástupkyně a prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová, se některým právníkům ve státních službách nelíbí. Namítají, že se tím Česko vrací směrem k modelu bývalé prokuratury, v němž mohl generální prokurátor kdykoli zasahovat do rozhodnutí nižších instancí. Zastánci jednoduššího systému státních zastupitelství ale prohlašují, že nová podoba výkonné složky justice bude naopak demokratičtější.

Kritici nového modelu, k nimž patří i bývalá nejvyšší státní zástupkyně a Zemanovi blízká místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová (na snímku), také připomínají, že redukcí jedné složky se státní zastupitelství odpoutá od soudního systému. O zrušení vrchních soudů totiž současný ministr Pavel Blažek neuvažuje (taková reforma by ostatně vyžadovala novelu ústavy). Resort neplánuje ani vytvoření speciálního soudu, který by reagoval

na vznik Úřadu pro potírání korupce, a umožnil by tak pružnější jednání ve vymezených trestních případech.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Návod: 4 a více kroků, jak založit svůj vlastní stát
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
Auta
Tento Mercedes třídy E nevypadá na to, že by měl víc koní…
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon. Stojí 400 tisíc a ujede 30 km
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Technologie
Asus Lyra: Wi-Fi bez kompromisů (uživatelská recenze)
Cnews FM: S historicky prvním hostem o Firefoxu a Mozille [podcast]
Kompletní parametry Skylake-X s 12 až 18 jádry jsou venku. Takty mají překvapivě vysoko
LibreOffice 5.4 vyšel ke stažení. Generuje menší dokumenty a kvalitnější PDF
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít