Vrátí se Benešová?

11. února 2013, 00:00 - (pto)
11. února 2013, 00:00

Justice Budoucímu prezidentovi Miloši Zemanovi nejspíš přibude nová pravomoc při ovlivňování justice. Kromě soudců bude mít od roku 2015 právo jmenovat také nejvyššího státního zástupce, a to hned na desetileté funkční období. Vyplývá to z návrhu zákona o státním zastupitelství, který minulý týden zveřejnilo ministerstvo spravedlnosti.

Dosud šéfa státních zástupců jmenovala vláda. Stejně jako nyní by měl původní návrh vzejít od ministra spravedlnosti, příště však ministr bude muset návrh nejdříve projednat s poradním sborem státního zastupitelství.

Toto nové, jedenáctičlenné kolegium si budou volit sami státní zástupci v tajných volbách.

Zákon, který mezi státními zástupci jitřil emoce už od prvních přípravných diskusí, v mnohém posiluje pravomoci nejvyššího státního zástupce. Ve srovnání s nynějšími předpisy by měl mít větší slovo při výběru svých náměstků. A bez konzultace s ministrem bude moci na sedm let jmenovat vedoucího nového Úřadu pro potírání korupce, jenž má fungovat jako speciální autonomní složka v rámci Nejvyššího státního zastupitelství.

Asi nejkontroverznější částí zákona je plánované zrušení obou vrchních státních zastupitelství, a tím pádem redukce čtyřstupňového systému na třístupňový. Z více než osmdesáti státních zástupců na vrchních úřadech v Praze a Olomouci by se mělo kolem padesáti přesunout pod Nejvyšší státní zastupitelství.

Náplastí za stěhování do Brna by pro ně mohl být zhruba o deset procent vyšší plat. Část agendy vrchních zastupitelství přejde na kraje a na protikorupční úřad. Tato změna, kterou podporuje i pražská vrchní státní zástupkyně a prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová, se některým právníkům ve státních službách nelíbí. Namítají, že se tím Česko vrací směrem k modelu bývalé prokuratury, v němž mohl generální prokurátor kdykoli zasahovat do rozhodnutí nižších instancí. Zastánci jednoduššího systému státních zastupitelství ale prohlašují, že nová podoba výkonné složky justice bude naopak demokratičtější.

Kritici nového modelu, k nimž patří i bývalá nejvyšší státní zástupkyně a Zemanovi blízká místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová (na snímku), také připomínají, že redukcí jedné složky se státní zastupitelství odpoutá od soudního systému. O zrušení vrchních soudů totiž současný ministr Pavel Blažek neuvažuje (taková reforma by ostatně vyžadovala novelu ústavy). Resort neplánuje ani vytvoření speciálního soudu, který by reagoval

na vznik Úřadu pro potírání korupce, a umožnil by tak pružnější jednání ve vymezených trestních případech.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít