Volný trezor v Praze? Vyloučeno

24. června 2013, 11:00 - Petra Pelantová
24. června 2013, 11:00

Byznys s bezpečnostními schránkami v Česku kvete. Zájem neopadá ani po mimořádném policejním zásahu z poloviny června

„Máme několik tisíc bezpečnostních schránek, obsazeny jsou prakticky všechny. Největší vytížení je v Praze, kde se na uvolnění bezpečnostní schránky čeká několik týdnů až měsíců. Mimo Prahu lze většinou bezpečnostní schránku získat rychleji,“ říká mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Češi jsou tradičně konzervativní a jejich přístup ještě umocnila finanční krize. Řada lidí stále tápe, jak naložit s volnou hotovostí. Nechávat na běžném účtu velké částky se nevyplatí. A to nejen proto, že pojištění se vztahuje pouze na vklady do výše 50 tisíc eur (zhruba 1,25 milionu korun). Právě hotovost spolu se zlatem, důležitými dokumenty a šperky tvoří nejčastější obsah bezpečnostní schránky. V poslední době přibyl ještě další důvod pro hotovost v bezpečnostní schránce - strašák v podobě zdanění bankovních vkladů.

Pravděpodobnost, že něco podobného může nastat i v Česku, se sice blíží nule, ovšem po útoku Evropské unie na vklady v kyperských bankách byla narušena bankovní důvěra po celé Unii.

120 tisíc schránek

Poslední odhady uvádějí, že na českém trhu je zhruba 120 tisíc bezpečnostních schránek. Je ale pravděpodobné, že aktuální číslo je vyšší, neboť dle bank oslovených týdeníkem Euro drží tři největší hráči na trhu 116 tisíc schránek. Největší počet jich má Česká spořitelna a Komerční banka. „V současné době nabízíme přibližně 45 tisíc safesových schránek. Obsazenost se liší dle lokality. V Praze a dalších velkých městech je obsazeno až 95 procent schránek, v menších městech pak přibližně 50 procent. Zájem je především o schránky větších rozměrů,“ říká mluvčí Komerční banky Monika Klucová.

Cena za větší prostor se může vyšplhat i na více než deset tisíc korun ročně. Tržby bank z bezpečnostních schránek se odhadují na stovky milionů korun ročně. Některé bankovní domy, například Česká spořitelna, která má 50 tisíc schránek, v minulých letech počet těchto trezorů navyšovaly.

Nejen pro vlastní klienty

„Zájemce o bezpečnostní schránku nemusí být naším klientem. Smlouvu uzavřeme i s klientem jiné banky,“ poznamenala Klára Pačesová z tiskového oddělení České spořitelny. Někteří konkurenti, jako třeba zmiňovaná Raiffeisenbank, totiž zpřístupňují schránky pouze pro své klienty a podmínkou je běžný účet.

Obsah neznáme Bezpečnostní schránky nabízejí i menší banky. „V roce 2012 jsme ale zaznamenali zvýšený zájem o bezpečnostní schránky v souvislosti se speciální nabídkou, kterou jsme připravili pro advokáty v rámci partnerství s Českou advokátní komorou,“ uvedla za LBBW Bank mluvčí Martina Lambert. Naproti tomu třeba GE Money Bank tyto služby neposkytuje.

Do trezoru nesmí zbraně

Banky shodně tvrdí, že obsah klientova trezoru neznají. Zároveň ale dodávají, že v něm nesmí schovávat zbraně, zboží podléhající zkáze, výbušné či hořlavé předměty a předměty pocházející z trestné činnosti. Kontrolovat to ale banky nesmějí. Nikdo jiný než klient se totiž do schránky nedostane. Ledaže by soud nařídil bance trezor otevřít při podezření, že ukrývá věci pocházející z trestné činnosti.

„Pokud je bance předložen soudní příkaz, kterým je nařízena prohlídka jiných prostor podle ustanovení § 83a trestního řádu a jsou zde označeny konkrétní safesové schránky, ve kterých má být prohlídka provedena, je banka povinna potřebnou součinnost orgánům činným v trestním řízení poskytnout,“ upřesňuje mluvčí Komerční banky. Právě v této bance proběhl během června mimořádný policejní zásah, při kterém detektivové zabavovali věci, peníze, zlato i dokumenty z některých bezpečnostních schránek.


Také čtěte:

Přestaňte lít peníze do ekonomiky, radí „banka centrálních bank“

Fed: Konec lití peněz do ekonomiky se blíží

Zlato v reakci na Fed spadlo na minimum za téměř tři roky


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít