Volný pád buddhisty Koláčka

22. září 2014, 00:00 - VLADAN GALLISTL
22. září 2014, 00:00

Většina českých a slovenských miliardářů svůj majetek v uplynulém roce zachovala, nejvíc ztratil bývalý vládce mosteckých dolů Antonín Koláček

Zatímco v minulých letech ničila české a slovenské miliardáře ? nanční krize, evropská dluhová krize a následné recese tuzemské ekonomiky, nyní se o změnu na miliardářské mapě postarala justice. Paradoxně švýcarská, která si posvítila na divoké privatizátory Mostecké uhelné společnosti (nyní Czech Coal).

Odnesl to zejména bývalý uhlobaron Antonín Koláček, který se v současnosti údajně věnuje buddhismu, šamanismu, meditacím a obecně duchovnímu rozvoji. Švýcarský soud ho poslal na čtyři a půl roku do vězení za podvod a praní špinavých peněz, kterých se podle soudce dopustil při divoké privatizaci Mostecké uhelné společnosti. Zároveň zmrazil 650 milionů švýcarských franků (nyní 14,87 miliardy korun), které měli manažeři mostecké hnědouhelné ? rmy uloženy v místních bankách. Z toho zhruba šest miliard patří Koláčkovi. Uhlobaron zároveň pálí peníze na provoz svého duchovního centra Maitrea.

Za uplynulých dvanáct měsíců tak přišel o téměř osmdesát procent svého majetku, což představuje 6,5 miliardy korun. Do žebříčku stovky nejbohatších Čechů a Slováků, který 29. září přinese exkluzivní vydání týdeníku Euro Top miliardáři 2014, se proto bývalý uhlo baron ani nevešel.

Švýcarská justice potrestala rovněž byznysové duo fatale Marka Čmejlu a Jiřího Diviše, kteří se rovněž podíleli na maskování skutečných vlastníků hnědouhelných dolů. Společně získali podle Švýcarů po prodeji svých podílů v Appianu 2,8 miliardy korun. I jim patřila část peněz ve švýcarských bankách, které budou zkon? skovány. Jejich majetek se tak ztenčil o téměř dvě pětiny na dvě až 3,2 miliardy korun, čímž se propadli na chvost žebříčku miliardářů sestaveného týdeníkem Euro.

Proti rozsudku se Koláček, Čmejla a Diviš odvolali stejně jako další odsouzení Petr Kraus a Oldřich Klimecký, kteří se na kriminálním vyrvání mosteckých dolů z rukou státu podíleli. Švýcarský odvolací tribunál nicméně bude zkoumat pouze možná porušení zákonů Švýcarské konfederace, na rozsudky to tedy zřejmě nebude mít velký vliv. RUSKO DÁVÁ, RUSKO BERE O největší absolutní sumu nicméně nepřišel Koláček, ale vládce PPF Petr Kellner. Jeho majetek se podle výpočtů týdeníku Euro snížil o 12,5 miliardy korun. Na jeho bohatství se nepříznivě odrazilo loňské zpomalení ruské ekonomiky, což srazilo zisky jeho skupiny Home Credit, pro niž je ruský trh klíčový. K tomu se kvůli ukrajinské krizi a ruské anexi Krymu snižuje v očích investorů rovněž ocenění společností, které podnikají na ruském trhu.

Odliv kapitálu z Ruska navíc s největší pravděpodobností srazí ruskou ekonomiku v letošním roce do recese, což opět zhorší výsledky celé skupiny Home Credit. Vzhledem k obrovskému majetku Petra Kellnera jde však zatím o relativně malé ztráty. Kellner přitom na ruském trhu dokázal v minulosti vydělat obrovské peníze. První velké sumy si připsal již v 90. letech během ruské obdoby kuponové privatizace.

Nedaří se však ani dalšímu magnátovi Andreji Babišovi, kterého táhnou dolů horší výsledky chemiček z impéria Agrofert. Babiš tak přišel o pět miliard korun. Platí ovšem pro něj totéž co pro Kellnera: přišel jen o nepatrný díl svého bohatství.

V posledních letech se nevede ani uskupení Vítkovice Holding Jana Světlíka. Klíčové části holdingu – skupině Vítkovice – se jen loni dramaticky propadl zisk o téměř padesát procent na 223 milionů korun. Světlíkův ma­ jetek se tak meziročně ztenčil o více než čtyřicet procent na tři až 4,3 miliardy korun. Projekty ? rmy totiž nenesou takové výnosy, jak by si sběratel umění a mecenáš představoval.

Mezi další poražené miliardáře patří slovenský lobbista a bývalý exponent harvardských fondů na Slovensku Juraj Široký. Je považován za jednoho ze sponzorů nejsilnější slovenské politické strany Smer premiéra Roberta Fica. TECHNOLOGIE VPŘED Naproti tomu se daří technologickým ? rmám, což však není žádná česká zvláštnost. Technologie zažívají boom na celém světě, což se odrazilo i na hlavním žebříčku miliardářů, který přináší týdeník Euro. Do první miliardářské desítky se dostal Ivo Lukačovič, většinový akcionář Seznamu.cz, borci ze slovenské antivirové společnosti Eset, ale vzhůru vystoupali rovněž zakladatelé antivirové ? rmy Avast Software – Pavel Baudiš a Eduard Kučera –, kteří letos prodali část ? rmy investičnímu kolosu CVC Capital Partners.

Mezi vítěze pak patří majitel realitní společnosti CPI Property Group Radovan Vítek, který vydělal na násilném převzetí developerské skupiny Orco Property Group. Polepšil si o 3,5 miliardy korun zejména díky získání nejcennější části Orka, kterou je Orco Germany. Převálcoval i dravé hedgeové fondy Kings town a Alchemy. Výrazně si polepšil rovněž vládce skupiny KKCG Karel Komárek, jehož jmění narostlo o tři miliardy. Radost Komárkovi dělá zejména jeho investice do řecké loterijní společnosti OPAP. Akcie řecké ? rmy totiž od října 2013, kdy podíl získal, výrazně posilují. O třetinu na 5,5 až 6,5 miliardy se pak rozrostl majetek textilnímu výrobci Juta Jiřího Hlavatého. Firma jen za první čtyři měsíce letošního roku vydělala zhruba čtvrt miliardy.

O autorovi| VLADAN GALLISTL • gallistl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Intel oficiálně představuje Coffee Lake. Parametry, ceny a novinky nových procesorů
Star Trek: Discovery si můžete vychutnat na Netflixu, a to i s klingonskými titulky
Doporučené PC sestavy: Poradíme, jaké komponenty vybrat
3D obraz jako z videohry. Canon vyvinul technologii, která vás při fotbalu dostane přímo na hřiště
Skype for Business nebude mít dlouhý život. Nahradí ho mladší Teams
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít