Vládu na Riviéru

13. dubna 2015, 00:00 -
13. dubna 2015, 00:00

Celý kabinet by si měl vzít rok volna, aby zbytečnými zásahy nebrzdil slibně rozjetou ekonomiku

Prezidenta Miloše Zemana čísla a fakta moc nezajímají. A dělá dobře. Nedostane se do nežádoucích potíží s intepretací stále se zlepšujících údajů o vývoji české ekonomiky. Páteční data z průmyslové výroby a stavebnictví či o trochu starší statistika nezaměstnanosti nebo maloobchodních tržeb totiž svědčí o mimořádně dobré kondici domácího hospodářství a překvapují i optimisty. Pokud bychom hledali důvody této kondice, musíme se nevyhnutelně dostat buď ke zdravému základu založenému úspornou a proklínanou politikou Nečasovy a Kalouskovy vlády v době krize, nebo k blahodárným důsledkům Singerova oslabení české koruny. Těžko říci, co by bylo pro Zemana těžší připustit, když obé považuje za zhoubné, ale jinde ten pramen živé vody hledat nejde. Vládní útraty poskočily zanedbatelně, a to hlavně tam, kde moc muziky nepřinesou, tedy v platech státních zaměstnanců a v důchodových valorizacích či dalších sociálních dávkách.

A že by tato vláda nějak zkultivovala domácí podnikatelské prostředí, to se také těžko dokládá.

RŮST BEZ PODPORY

Je naprosto evidentní, že český hospodářský růst je tažen privátním, a nikoli státním byznysem. Pozoruhodných výsledků doprovázených navíc brutálním, až dvacetiprocentním nárůstem objednávek dosahují tuzemské automobilky, jimž se v době krize nedostalo žádných subvencí, kurzarbeitů ani šrotovného na domácím klíčovém trhu.

Stavebnictví oživuje pozemní stavitelství a nárůst výstavby nových bytů, a nikoli miliony kubíků betonu na nových dálnicích, jakkoli by už bylo načase s výstavbou infrastruktury zase trochu pohnout.

České ? rmy fungovaly tak, jak fungovat mají, a krize pro ně byla příležitostí vyzkoušet meze svých možností ve snižování nákladů a závislosti na úvěrových zdrojích.

Zbrzdění růstu mezd snížilo jednotkové náklady práce a citelně zvedlo konkurenceschopnost české produkce na zahraničních trzích a to se nyní projevuje v růstu exportu. Nepochybně i na tom svůj díl mají ony tolik diskutované devizové intervence, jakkoli lze o jejich zásadním významu pochybovat. Jenže co se dá dělat, když z údajů o průmyslové výrobě je zřejmé, že její růst táhnou tržby ze zahraničí. A pokud nedojde k nějakým dramatickým událostem, bude vývoj ekonomiky pokračovat stejným směrem i v dalších měsících.

CO POTŘEBUJEME

Hledání příčin až zázračného oživení české ekonomiky dostávající se nezadržitelně z ostudného chvostu na čelo rostoucích evropských zemí, má svůj smysl. Především v tom, abychom byli schopni posoudit, jaká hospodářská politika nyní naší ekonomice prospěje.

Ačkoli zatím o nějakém přehřívání české ekonomiky nelze mluvit, zdá se stále více zřejmé, že hrozby ČNB dalšími nestandardními politikami po devizových intervencích je jen strašení bez opory v datech. Především silný pokles nezaměstnanosti a skutečnost, že maloobchod v Česku rostl v únoru o 6,3 procenta, zatímco eurozóna o dvě desetinky klesala, nenaznačuje, že by hrozila reálně v horizontu dohledu měnové politiky nějaká de? ace.

Z hlediska vlády je třeba jasné, že zvýšení DPH mělo na poptávku a tím i prosperitu ? ­ rem jen krátkodobý vliv, který je dávno pryč, a bylo by tudíž namístě zapomenout na předvolební sliby nyní vládnoucích partají, chovat se pragmaticky a na DPH nesahat.

Stejně tak je možné varovat před spekulacemi o zvyšování přímých daní ? rmám, protože na velkorysé volební sliby prostě zdroje nejsou. Nízká korporátní daň je bezpochyby jedním ze základů rychlého oživování privátních investic v zemi a soudný člověk nemění to, co funguje.

Vlastně to celé vypadá, že by si vláda měla vzít dovolenou, klidně i placenou daňovými poplatníky, nejméně na rok odjet na Riviéru s polopenzí v tamní Babišově michelinské restauraci a nic nedělat. Všichni přece vědí, že kdo nic nedělá, nemůže nic zkazit, a tohle pokazit by byla opravdu škoda.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít