Vítězné tažení budapešťské burzy

24. října 2016, 00:00 - Vladan Gallistl
24. října 2016, 00:00

Úprk investorů z Turecka a Polska pomohl k raketovému růstu maďarských akcií

Asijští operátoři

Asijské telekomunikační společnosti dosahují nadprůměrných výnosů na vyspělém telekomunikačním trhu. Šéfka investiční společnosti Causeway Capital Management Sarah Kettererová proto investorům doporučuje tyto firmy. Jejich výhodou je podle ní ještě nízká úroveň dluhu, snižování nákladů a růst efektivity.

Mezi její favority patří mobilní společnosti v Japonsku, Číně a Jižní Koreji.

Dobrá rada: Causeway International Value Fund má velké investice ve společnosti China Mobile a jihokorejské SK Telecom. Mobilní firmy vytvářejí inovativní služby s přidanou hodnotou nebo zavádějí oblíbené datové balíčky. „Profi tují rovněž z místního regulačního prostředí, které je podporuje,“ dodává Sarah Kettererová. Jinými slovy: asijské země chrání své firmy před zahraniční konkurencí.

Diageo

Světová jednička ve výrobě alkoholických nápojů – britská společnost Diageo – může vytěžit ze dvou trendů: nové koktejlové kultury a prudkého oslabení britské libry, což může podpořit exporty širokého portfolia firmy. V něm jsou značky jako rum Captain Morgan, Johnnie Walker a vodka Smirnoff . Poslední dvě značky patří mezi nejpopulárnější na celém světě. Kromě růstového potenciálu je Diageo zároveň britský dividendový šampion, který zvyšoval dividendu pokaždé za posledních sedmadvacet let.

Dobrá rada: Britští exportéři budou jako celek těžit z oslabení libry. A to zvláště firmy jako Diageo, které mají silné celosvětové značky.

Výrobci prémiového alkoholu by mohl pomoci i příchod nového předsedy představenstva Javiera Ferrána, který dříve působil v Bacardi.

Jak se daří Diageu

(vývoj akcií společnosti za posledních 12 měsíců, v britských pencích)

Maďarské akcie

Budapešťská burza zažívá v posledních dvanácti měsících skvělé časy. Podle svého klíčového ukazatele – indexu BUX – posílily maďarské akcie o 33 procent, čímž se dostaly na nejvyšší úrovně od srpna 2007. Důvodem je zvýšení ratingu Maďarska zpět na investiční úroveň od agentur Fitch Ratings a S&P Global Ratings v době, kdy investoři opouštějí Polsko a Turecko.

Dobrá rada: Maďarské akcie po rychlém růstu už nemají moc prostoru kam růst. „Maďarská aktiva už nejsou příliš levná,“ uvedla analytička Concorde Hai Thanh Le Phuong. Rizikem pro další vývoj cenných papírů je podle expertů zvýšení úrokových sazeb v USA nebo snížení objemu peněz, za něž nakupuje dluhopisy Evropská centrální banka. Ohledně investic do maďarských akcií se proto vyplatí sledovat kroky největších světových centrálních bank.

Budapešť letí vzhůru

(vývoj maďarských akcií podle indexu BUX, v tis. bodů)

Graf

Poznámka: Nejedná se o investiční doporučení ani nabídku či výzvu ke koupi nebo prodeji cenných papírů nebo jiného investičního nástroje.

O autorovi| Vladan Gallistl, gallistl@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít