Vitásková nebude mít klid

27. ledna 2014, 00:00 - Jan Hrbáček
27. ledna 2014, 00:00

Regulátor vrátil solárním elektrárnám Zdeňka Zemka odebrané licence. Vyšetřování korupce při jejich udělení jede dál

V jedné z nejsledovanějších kauz v solárním byznysu, která se dotýká přímo šéfky regulátora trhu, došlo k zásadnímu posunu. Chomutovské solární elektrárny Saša Sun a Zdeněk Sun z impéria železářského magnáta Zdeňka Zemka mají od 21. ledna znovuobnovené licence na provoz. Týdeník Euro tuto informaci získal z okruhu spolupracovníků miliardáře Zemka. Energetický regulační úřad (ERÚ) tuto informaci v pátek potvrdil.

„Každý krok učiněný v tomto řízení byl důsledně konzultován, jak po stránce právní, tak i se soudními znalci po stránce technické,“ uvedl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

„Obě elektrárny v Chomutově byly před udělením licence na konci roku 2010 dostavěny, provozuschopné a splňovaly podmínky pro udělení licence. Tvrdíme, že licence máme celou dobu oprávněně. Licence také nebyly nikdy odejmuty,“ uvedl ke zjištěním týdeníku Euro mluvčí Zemkovy společnosti Z-Group Steel Holding Miroslav Slaný.

Kvůli zmíněným elektrárnám policie vyšetřuje pro podezření z možné korupce deset lidí včetně šéfky ERÚ Aleny Vitáskové a její podřízené Michaely Schneiderové. Ta v únoru 2012 zastavila proces, kterým mělo být přezkoumáno vydání licencí k provozu solárních elektráren na sklonku roku 2010 za výhodné výkupní ceny. Žalobce olomouckého vrchního státního zastupitelství Radek Mezlík ovšem stále pracuje s verzí, že elektrárny nebyly do data udělení licence připraveny na provoz. Jak se ukázalo, původní revizní zpráva ke stavu zapojení elektráren byla falešná. Usvědčující e-maily Policie má k dispozici e-mail, který posílala Schneiderová kvůli zrušení přezkumného řízení. „Na základě příkazu soudce byla zajištěna e-mailová korespondence ze služební schránky Michaely Schneiderové a ze soukromých schránek Schneiderové a Aleny Vitáskové… Od 4. února do 12. února 2012 Schneiderová čerpala dovolenou a v jejím průběhu nejprve 4. února v 8.41 zaslala Vitáskové do její soukromé e-mailové schránky rozhodnutí ERÚ o zastavení řízení. Dále Vitáskové napsala, že je třeba zastavit místopředsedu ERÚ Antonína Panáka, který chystá další rozhodnutí příští týden. A že pokud by souhlasila s návrhem rozhodnutí, mohla by je podepsat 13. února, hned v pondělí po návratu z dovolené… Alena Vitásková při výslechu opět nepravdivě uvedla, že před vydáním rozhodnutí nebyla s jeho zněním seznámena,“ stojí v textu obvinění Vitáskové.

Podle zjištění týdeníku Euro prošlo udělení licencí všemi třemi správními kroky a skončilo jejich opětovným udělením. Příslušný úředník vyjmul z dokumentace falešnou revizní zprávu, která byla ještě před udělením licencí nahrazena dvěma jinými. Kvůli vyjmutí falešné zprávy si nechal vypracovat posudky, které jeho krok potvrdily. Protože se právníci majitele elektráren proti rozhodnutí neodvolali, nabylo právní moci 20. ledna.

Licence jsou zpětně platné k 31. prosinci 2010, tedy k poslednímu dni, kdy byly vydávány poslední licence s výhodnou výkupní cenou. Rozhodnutí sice nabylo právní moci, ale musí je ještě přezkoumat správní soud, který se problémem Zemkových elektráren také zabývá.

Toto rozhodnutí může mít zásadní vliv na trestní kauzu Aleny Vitáskové. Úřad totiž při svém rozhodování přezkoumal všechny dokumenty k Zemkovým solárním parkům, a navíc si vyžádal i expertní a právní posudky.

Odlišné důkazy Žalobce Radek Mezlík nicméně míní, že ani revize postupu vůči Zemkovým solárním polím nemůže mít vliv na údajnou trestnou činnost šéfky ERÚ. „Je to pro mě novinka, rozhodnutí ERÚ nemohu samozřejmě komentovat, to by bylo zasahování do činnosti úřadu,“ řekl týdeníku Euro. Podle něj nemá ale rozhodnutí ve správním řízení na trestní řízení formálně žádný vliv – soud jej v trestním řízení může hodnotit jako jakýkoli jiný důkaz. „V tomto případě rozhodnutí navozuje představu dokončenosti elektráren k 31. 12. 2010 a soud bude muset toto rozhodnutí hodnotit v kontextu dalších důkazů,“ pokračuje Mezlík. Upozornil mimo jiné, že obě řízení stojí na odlišných důkazech. „V trestním řízení je důkazů přirozeně více. Dle mého názoru ale nic nebrání v nahlédnutí do trestního spisu, sjednocení důkazní situace obou řízení ve veřejném zájmu a zajištění nových důkazů pro správní řízení,“ vysvětluje žalobce.

Alena Vitásková na to zareagovala hrozbou podání stížnosti na Mezlíka u EU. „Nejvyšší státní zastupitelství na podnět předsedkyně ERÚ můj postup přezkoumalo a neshledalo v něm pochybení. Je skutečností, že nahlížení do trestních spisů týkajících se různých fotovoltaických elektráren je běžným postupem,“ hatí naděje Vitáskové na zastavení trestního stíhání Mezlík. Alena Vitásková se k možnému dopadu rozhodnutí ERÚ na její kauzu odmítla vyjádřit. Prý jí to nepřísluší.

O autorovi| Jan Hrbáček • hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít