Vítané posílení obrany

22. října 2012, 00:00 - Václav Žalud, Juraj Alexander
22. října 2012, 00:00

Schválená novela by měla omezit bezdůvodné insolvenční návrhy, které slouží spíše k vyřizování účtů mezi firmami

Tesco, Strabag nebo Metrostav, všechny tyto společnosti již mají svůj „záznam“ v insolvenčním rejstříku.

Ačkoli u žádné z těchto společností insolvenční soud nezjistil úpadek, musely se prokousat insolvenčním řízením trvajícím od jednoho dne (v případě Teska) až po dobu delší než jeden měsíc (v případě ostatních). Pro velké firmy tohoto typu vyvolává zahájení bezdůvodného insolvenčního řízení spíše negativní publicitu, se kterou se dokážou vypořádat díky svému silnému postavení na trhu. Pro menší firmy však může znamenat mnohem víc – od poklesu důvěry obchodních partnerů a finančních institucí po faktický konec jejich podnikatelských aktivit. Některým negativním důsledkům šikanózních insolvenčních návrhů má zabránit novela insolvenčního zákona, kterou 1. října 2012 podepsal prezident a očekává se její brzké vyhlášení ve Sbírce zákonů a nabytí účinnosti.

Podle neoficiálních statistik je bezdůvodných přibližně pět procent všech věřitelských návrhů na zahájení insolvenčního řízení. Věřitelé, kteří takový „šikanózní“ návrh podají, mnohdy zneužívají insolvenční řízení jako další platformu pro řešení sporů se svými obchodními partnery.

Se zahájením insolvenčního řízení se pojí celá řada zákonných právních účinků (například omezení majetkových dispozic, nemožnost zpeněžit zajištění závazků mimo insolvenční řízení). Další důsledky spojené se zahájením insolvenčního řízení obsahují často samotné smlouvy. Například nájemní smlouvy mnohdy obsahují ustanovení, že zahájení insolvenčního řízení opravňuje pronajímatele či nájemce vypovědět nájemní smlouvu.

Některé soudy umožňují bránit se proti šikanóznímu návrhům předběžným opatřením, které zahladí účinky spojené se zahájením insolvenčního řízení. Oprávněnost těchto předběžných opatření však bývá zpochybňována a navíc se účinky těchto předběžných opatření zpravidla nevztahují na právní důsledky zahájení insolvenčního řízení, které byly dohodnuty ve smlouvě (např.

výpověď, odstoupení).

Vyšší garance Novela insolvenčního zákona explicitně umožňuje soudu při splnění určitých podmínek zahladit některé účinky spojené se zahájením insolvenčního řízení. Tímto způsobem tak lze například odblokovat postup při zpeněžování zajištěného majetku dlužníka v rámci exekuce nebo ve veřejné dražbě mimo insolvenční řízení.

Dlužník se může bránit ihned po podání insolvenčního návrhu také tím, že požádá o vydání předběžného opatření, kterým soud uloží insolvenčnímu navrhovateli složit jistotu k zajištění náhrady škody nebo jiné újmy, která by dlužníku vznikla v důsledku šikanózního návrhu. Výši jistoty určí soud vzhledem k okolnostem případu, a nebude-li složena, povede to zpravidla k odmítnutí insolvenčního návrhu.

Další novinkou je možnost odmítnutí návrhu pro zjevnou bezdůvodnost; například pokud věřitel nedoloží splatnou pohledávku vůči dlužníkovi. Za podání zjevně bezdůvodného návrhu pak hrozí pokuta až 50 tisíc korun. Aplikace tohoto důvodu může být zpočátku nejasná s ohledem na chybějící judikaturu. Navíc může být tento institut zneužíván samotnými soudy. Usnesení o odmítnutí návrhu pro zjevnou bezdůvodnost se budou totiž vydávat bez slyšení účastníků řízení. Určitá volnost, kterou soudy budou mít při jejich vydávání, může vést k tomu, že nahradí některá usnesení o zamítnutí insolvenčního návrhu, jež soud dosud musel vydávat zpravidla po nařízení jednání.

Peníze u soudu Novela se dotýká rovněž nároku na náhradu škody způsobené šikanózním návrhem.

Ten může nově uplatnit nejen dlužník a dlužníkův věřitel, ale kdokoli, komu zahájením insolvenčního řízení a opatřeními přijatými v jeho průběhu vznikla škoda nebo jiná újma. Takovou osobou může být například zájemce o koupi zpeněžovaného dlužníkova majetku, který v důsledku zahájení insolvenčního řízení nabyde takový majetek až s několikaměsíčním zpožděním oproti původním předpokladům. Novinkou je to, že soud může na návrh nařídit předběžné opatření a povinné osobě uloží složit do úschovy soudu přiměřenou peněžitou částku, která bude sloužit k zajištění práva na náhradu škody způsobené odmítnutým nebo zamítnutým šikanózním návrhem. K řešení těchto sporů bude příslušný krajský soud, v jehož obvodu probíhá insolvenční řízení.

Nová předběžná opatření, novinky související s náhradami škod osobám dotčeným šikanózními návrhy, pořádkové pokuty, jakož i odmítání pro zjevnou bezdůvodnost mohou přispět k poklesu počtu bezdůvodných insolvenčních návrhů, stěží ale vyřeší negativní vnímání zahájení insolvenčního řízení ze strany veřejnosti.

O autorovi| Václav Žalud, Juraj Alexander, advokátní koncipient advokát, Salans

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít