Vinit bar

26. června, 00:00 - Petr Holec
26. června, 00:00

Původní vinný bar Vinit se přejmenoval a změnil majitele, vína tu ale pořád mají výborná

Vinotéku Vinit, sídlící ve dvoře paláce Savarin, původně zakládali kolegové ze Zátiší Group Jiří Beer a Tomáš Melich. To už je teď minulost: z Vinitu je nově Vinit bar a jeho majiteli jsou Honza Rytíř a Patrik Nikitinský, jenž se vínu věnoval v pankrácké restauraci Aureole. S Vinitem však spolupracují dál, od firmy kupují víno. Další si pak dovážejí sami, případně odebírají od jiných obchodníků.

„Do 1200 korun otevřeme jakoukoli lahev a cenu za skleničku vydělíme pěti. U dražších lahví lidem říkáme, že by měli vypít aspoň tři skleničky,“ vysvětluje mi Rytíř vinnou politiku podniku, zatímco mi nalévá voňavý a řízný ryzlink z Falce. Vinit bar je ur čitě unikátní krásným interiérem. Sídlí v historickém pražském paláci a svými mohutnými klenbami, mezi nimiž najdete lahve vína, spíš připomíná vinnou kapli. Rozmístění lahví dává logický smysl: u baru najdete šampaňská a další šumivá vína, dál pak Česko, pokračujete přes Itálii a v klenbě naproti baru nepřehlédnete Francii, hlavně Burgundsko. Tento výčet vám zhruba i napoví, jaká vína ve Vinit baru čekat. Česko, stále bohužel ráj předražených patoků, se doslova koupe v laciném chianti, které se v Itálii prodává za tři eura kus a jímž Italové málem zničili slavnou značku, Vinit ale dováží například výborné Ormanni Chianti Classico z menšího vinařství. Jde o mocné, nicméně elegantní víno s hlubokou komplexní chutí, které jsem si v podniku samozřejmě nemohl nechat ujít. Načež Rytíř ještě otevřel Verrazzano Chianti Classico Riserva. To Ormanni konkuruje, byť pochází z větší produkce.

„Míváme silné středy, čtvrtky a pátky, soboty jsme chtěli zrušit. Ale teď jsme měli dobrou i sobotu, tak uvidíme,“ prozrazuje mi Nikitinský zkušenosti s podnikem a nalévá mi opulentní sicilský Syrah Cristo di Campobello.

Právě podobná vína jsou důvodem, proč chodit do vinoték: chcete poznat něco neobvyklého, co nenajdete jinde. A podle takových vín poznáte i dobrou vinotéku: nepřeprodávají vám tady jen lahve, které velcí dovozci nabízejí mnohem levněji na webu, ale vidíte za výběrem vína znalosti a práci. Což také vysvětluje, proč mě Nikitinský nenechal odejít domů, aniž bych ještě ochutnal jeho oblíbenou Valpolicellu a rovněž piemontské Langhe Nebbiolo.

Vinit bar ? Na Příkopě 10, Praha 1

? t: 775 873 101 ? e: info@vinit.cz ? www.vinit.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít