Vietnam není pro sprintery

17. června 2013, 00:00 - Dáša Hyklová
17. června 2013, 00:00

Investoři jsou ve Vietnamu vítáni. Seriózní podnikání v zemi však představuje běh na dlouhou trať

Měnící se Vietnam má obrovský potenciál a nabízí řadu oblastí, v nichž by mohli naši podnikatelé uspět. Než se však do země vypraví, měli by si nastudovat specifika podnikání v Asii, zvláště vietnamské zvyklosti a zákony, najít spolehlivého obchodního partnera a tlumočníka. Spoléhat na to, že tam žije početná komunita bývalých studentů, kteří stále mluví, případně alespoň rozumějí česky, dnes nestačí.

K tomu všemu je nutno obrnit se trpělivostí. Při dodržení základních pravidel se úspěch obvykle dostaví. Na tom se shodli účastníci setkání Euro pro export zaměřeného na Vietnam, které se uskutečnilo minulé úterý v pražském hotelu Grand Majestic Plaza.

Příležitosti i výzvy Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba na úvod zdůraznil, že Vietnam byl zařazen v rámci proexportní politiky České republiky na léta 2012 až 2020 mezi 12 prioritních zemí. Podle něj se v zemi rozvíjí řada odvětví zajímavých pro naše podnikatele. Velký potenciál nabízí výroba, zvláště strojírenství, infrastruktura, ochrana životního prostředí, zdravotnictví a s tím související výstavba nemocnic. Dále je to těžba a zpracování uhlí, dalších surovin a rozvoj energetiky vůbec.

„Když vietnamský ministr říká, že chtějí dosáhnout 75procentního podílu výroby elektrické energie z uhlí, tak je to věta, kterou v Evropě dnes příliš neslyšíte,“ konstatoval ministr, který navštívil Vietnam s delegací podnikatelů v lednu. Zopakoval připravenost svého úřadu poskytovat podnikatelům zázemí jak v Praze, tak přímo na místě. Kromě zastoupení, které má jeho úřad v Ho Či Minově Městě, chce ještě letos otevřít další kancelář v Hanoji.

Podle ministra je velmi důležité najít ve Vietnamu spolehlivého obchodního partnera. „V případě partnerství a společných podniků je třeba předem ošetřit transfery technologií a know-how, aby o ně člověk nepřišel,“ upozornil Kuba, jehož úřad nad setkáním Euro pro export převzal záštitu.

Také podle Scotta Solberga, ředitele globálního bankovnictví HSBC ve Vietnamu, je země pro investory zajímavá z mnoha důvodů. HSBC je dnes ve Vietnamu největší zahraniční bankou co do investičního kapitálu, sítě poboček, nabídky produktů, počtu zaměstnanců i klientské základny. „Je také jedinou mezinárodní bankou s ratingem AA na tamním trhu,“ uvedl Mark Winterflood, gene rální ředitel pražské pobočky HSBC. Banka byla generálním partnerem akce, jako další ji doplnily CzechTrade a Mezinárodní strojírenský veletrh 2013.

Podnikání ve Vietnamu však s sebou nese i výzvy. Podle Solberga mezi ně patří fakt, že vietnamský dong není volně směnitelný a podléhá přísnému režimu centrální banky. Dále je to složitější přístup k financování, inflace, nevyhovující úroveň infrastruktury, množství regulací a pravidel, které se navíc rychle mění. A nakonec efektivita tamních státních podniků, která je zhruba třikrát nižší než v případě soukromých firem.

Dobré jméno nestačí Jak uvedl Nguyen Thang Long, rada a vedoucí obchodního oddělení vietnamského velvyslanectví v Praze, HDP země rostl v roce 2011 o šest procent a loni o více než pět procent. Vzájemná obchodní výměna dosáhla vloni historicky nejvyšší úrovně 430 milionů dolarů. Zatímco vietnamský dovoz poklesl o 6,5 procenta, český export meziročně posílil o 76,1 procenta a zaznamenal historicky největší objem v hodnotě 80 milionů dolarů. Díky tomu pokleslo záporné saldo obchodní výměny o 18 procent na 270 milionů dolarů.

„Očekáváme, že čeští podnikatelé budou ve Vietnamu investovat více… Česká republika je jeden z našich nejdůležitějších partnerů ve východní Evropě, ale nynější spolupráce tomu neodpovídá,“ konstatoval rada Nguyen Thang Long. Největším českým investorem ve Vietnamu je finanční skupina PPF se svou firmou Home Credit. A daří se jí. „Denně schválíme ve Vietnamu v průměru 1500 půjček a do konce roku to podle všeho bude 2000,“ uvedl Pavel Vyhnálek, CEO Home Credit Asia.

Podle Václava Aubrechta, předsedy představenstva Česko-vietnamské obchodní a průmyslové komory v ČR, je důležité si uvědomit, že Vietnam je socialistický stát a že stále existuje rozdíl mezi severem a jihem.

„Vietnam je pro vytrvalce, nikoli pro sprintery,“ dodal Aubrecht na závěr.

O autorovi| Dáša Hyklová, hyklova@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít