Vešli by se do dvou autobusů

02. února 2015, 00:00 - Václav Drchal
02. února 2015, 00:00

Majitel skupiny Brano Group a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Pavel Juříček chce z gruntu zreformovat justici. Stále věří, že ho Babiš v jeho tažení proti insolvenčním mafiím podpoří

* Kvůli různým lumpárnám provázejícím isolvence chcete radikálně změnit fungování soudní moci. Není to zbytečně silové řešení?

Není. Domníváme se, že se soudnictví v naší zemi oddělilo od demokratického systému a vznikla jakási enkláva. Soudci sami sobě píší zákony, následně je sami vykládají, vykládají je nejednotně, judikáty se nectí… Z toho všeho pramení ve vztahu k insolvenčnímu řízení velká frivolnost a vznikají insolvenční mafie, které cíleně okrádají podnikatele a následně na daních i stát. Je to prostě pátá vlna privatizace. Za poslední roky se situace velmi zhoršila, přitom už v letech 2008 až 2010 BIS informovala o existenci insolvenčních mafií vládu. Řešení se ujal Svaz průmyslu a dopravy, vtáhli jsme do toho ministra financí Andreje Babiše, ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou a jejího náměstka Roberta Pelikána. Ti všichni vědí, že situace je neudržitelná. Teď jde jen o to, jaká se udělá dohoda a jaké ty „řezy“ konkrétně budou. Nikdo tu nemá nic doživotně, dokonce ani ústavní soudci ne. Ovšem obyčejní soudci jsou jmenovaní dejme tomu v 28 letech a do 70 roků mají definitivu. Za škody, které nadělají, navíc nenesou zodpovědnost.

* Jenže omezit mandát soudce na deset let, jak navrhujete, vyžaduje změnu ústavy, tedy 120 poslanců. Dá se něco takového reálně prosadit?

Je vůbec otázkou, jestli bychom museli měnit ústavu. To je jedna věc. A ta druhá, sami nejvyšší soudní funkcionáři mají zájem zřídit to, co my v „insolvenčním týmu“ navrhujeme – tedy Nejvyšší radu soudnictví, byť mají možná poněkud jinou představu o jejím jmenování. No, a pokud chtějí, aby byla Nejvyšší rada soudnictví zakotvena v ústavě, není přece problém vložit do ústavy zároveň ustanovení, že soudci nemají definitivu, ale musejí jednou za deset let potvrzovat své schopnosti a své renomé. Lidi nás v tom neuvěřitelně podporují. Teď už to jsou ne stovky, ale tisíce podpůrných reakcí, není to žádná čtvrtá cenová skupina. Jde o občany, kterým justice ublížila, o samotné soudce či některé insolvenční správce.

* Důležité bude, jak se k vašim plánům postaví Andrej Babiš…

Měli jsme na toto téma asi dvouhodinové jednání v užším kruhu šesti lidí. On (Babiš) to plánuje řešit systémově, ale chce se zaměřit i na jednotlivé kauzy. Staví se k tomu opatrně a chce stanovisko ministerstva spravedlnosti. Řešit to ale chce, protože ví, že to může mít dopad na státní rozpočet, a že pokud bychom my podnikatelé z České republiky skutečně odešli, neměl by daně kdo platit. Domlouvali jsme se na tom, že ministerstvo spravedlnosti jmenuje do „insolvenčního týmu“ seriózní právníky, pak se udělá nějaký průnik našich názorů. Pouhá změna insolvenčního zákona nepomůže.

* Nestačilo by posílit kontrolu insolvencí v rámci dnešních zákonů?

Bezpochyby se musí posílit kontrola, jak plánuje ministerstvo spravedlnosti. Ovšem to by nestačilo. Stejně tak nepomůže ani nějaká částečná úprava. I kdybychom napsali sebelepší insolvenční zákon, ale náš návrh neměl dopad na zákon o soudech a o soudcích, tak budou soudci nadále pokračovat v tom, co dělají nyní.

* Kolika soudců a správců se takové nepravosti podle vás týkají?

Odhady pochopitelně máme. Dozvěděli jsme se o desítkách naprosto flagrantních případů, kdy soudci jednali jako mafie. Můžeme říci, že by se vešli do dvou autobusů. l

I kdybychom napsali sebelepší insolvenční zákon, ale náš návrh neměl dopad na zákon o soudech a o soudcích, tak budou soudci nadále pokračovat v tom, co dělají nyní.

O autorovi| Václav Drchal • drchal@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít