Velký zdravotní bratr

02. září 2013, 00:00 - Jakub Křešnička
02. září 2013, 00:00

Produkty telemedicíny dávají nové možnosti, jak se starat o své zdraví, tvrdí předseda představenstva společnosti Sherlog eVito

Telemedicínu už nepoužívají jen kosmonauti, ale i lidé v místech, kde mají pacienti daleko k doktorovi. V Česku vzniká systém, který umožňuje sledovat údaje o vlastní váze, kaloriích, ale i glukóze v krvi a na dálku je odesílat lékaři. Aplikace s podobnými funkcemi eVito se vyvíjela rok a půl a projekt byl spuštěn loni v prosinci. Podle zástupců společnosti Sherlog eVito se blíží doba, kdy se i díky těmto službám a produktům zefektivní například léčba cukrovky.

„Systém by hodnoty o pacientech posílal lékaři, který by mohl upravit harmonogram kontrol a péči soustředil na problémové pacienty.

I na ty nedisciplinované, kteří se pokyny léčby řídí jen týden před kontrolou, aby si srovnali hodnoty. I kvůli nim se za léčbu cukrovky a s ní souvisejících nemocí utratí zhruba deset procent rozpočtu na zdravotnictví, což je 25 miliard korun,“ říká Filip Linhart, předseda představenstva společnosti Sherlog eVito.

* Máte projekce, které by ukázaly, jak se s využitím telemedicíny sníží náklady na zdravotnictví?

Se Všeobecnou fakultní nemocnicí na Karlově náměstí spolupracujeme na klinické studii aplikace telemonitoringu v rámci léčby ischemické choroby dolních končetin. Při ní dochází k ucpávání krevního oběhu, pacienti podstupují drahou operaci a po ní se musejí hýbat. Když nedodržují aktivní režim, po čase musí následovat další nákladná operace. Na tom by se dalo s naším systémem ušetřit. Připravujeme také klinickou studii úspory léčby v souvislosti s dalšími civilizačními chorobami. Na spolupráci se domlouváme se zdravotními pojišťovnami.

* Co všechno systém eVito obsahuje?

Základem je online profil klienta přístupný přes internet nebo chytrý telefon. V účtu jsou zaznamenány údaje měřené různými přístroji, vyhodnocuje se vývoj v čase, klient dostává různá doporučení. Je možné doplňovat jídelníček nebo sportovní aktivity i jejich vliv na kondici a zdraví. Všechna data je možné tisknout či exportovat do PDF, dají se zobrazit rizika různých nemocí. Když chcete, aby se lidé o sebe starali, musíte je trochu postrašit. Aplikace se prodává formou služby a k ní se dají dokoupit různá zařízení, která s aplikací bezdrátově komunikují, od tlakoměru přes glukometr, chytrou váhu až ke krokoměru. Ten je součástí nejjednodušší nabídky a ukazuje, jak lidé podléhají civilizačním zlozvykům. Ideální je ujít deset tisíc kroků denně, ale lidé často ujdou jen tři tisíce. Pak mění svůj režim, manažeři třeba chodí na schůzky pěšky, méně jezdí auty. Uživatelé si navíc mohou dávat cíle – já mám třeba alespoň 7500 kroků denně, čtyři sportovní aktivity týdně a chci zhubnout. Díky prvkům sociální sítě mohou v systému lidé porovnávat výsledky s přáteli a soutěžit mezi sebou.

* Jak vypadá složení vaší klientely?

Většinou jsou to manažeři nebo lidé, kteří se o sebe chtějí starat, ale mají málo času. Kromě jednotlivců sledujeme zvýšený zájem soukromých zdravotních řetězců či zaměstnaneckých programů, kde je systém poskytován jako benefit a zároveň slouží k tomu, aby byli zaměstnanci zdraví, a tedy produktivní. Asi pětina klientů eVito kupuje jako dárek. Systém se tak dostává třeba k důchodcům a zvyšuje jejich zájem o vlastní zdraví. Díky němu mohou třeba příbuzní poznat problém, když je ze stránky vidět, že dědeček nebo babička za den nevyvinuli žádnou aktivitu. Službu tísňové péče v aplikaci ještě nemáme, ale uvažujeme o ní. Zatím máme přes 200 majitelů placené licence a přibližně 1500 uživatelů demoverze zdarma.

* Funguje už spolupráce s některými lékaři?

Pár lékařů s ním pracuje. Kromě těch, co v systému vidí zefektivnění práce, se ale setkáváme i s jinými přístupy. Některé to zajímá, jenže potřebují pacienta také vidět. Další se změnám brání a řada z nich v ordinaci ani nepoužívá počítač. Daleko lepší je přijetí ve velkých městech než na vesnicích. Rádi bychom službu rozšířili na zdravotní řetězce, aby se eVito stalo standardní součástí léčby. Ideální cesta by byla, pokud by eVito mohl alespoň částečně předepisovat lékař. Ale to je v Česku velmi složitý proces, který může trvat roky. My jim nejdříve musíme prokázat úsporu, až pak nás budou podporovat. Primárně je eVito medicínský produkt, ale když jsme doplnili informace o výživě a podobně, lidé začali chtít větší využití pro sport. Na podzim chystáme více modulů pro výkonnostní sportovce, zejména profesionální tréninkový deník. Zároveň připravujeme ke spuštění výživové konzultace. Už jsme spustili anglickou verzi aplikace a pracujeme na dalších jazykových lokalizacích.

* Takže vám konkurují i fitness aplikace pro chytré telefony?

Naše aplikace přináší uživatelům mimo jiné to, co umí fitness aplikace pro chytré telefony. My jdeme ale dál. Je na uživateli, jestli chce jenom vidět, jak daleko a rychle dojel, nebo chce vědět, jaké změny mu pomohou ke zdravějšímu a lepšímu životu.

O autorovi| Jakub Křešnička, kresnicka@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Technologie
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít