Velký skok do celého světa

20. srpna 2012, 00:00 - Dáša Hyklová
20. srpna 2012, 00:00

Peking povzbuzuje firmy k pronikání do zahraničí. Uspět v cizině se snaží i čínské banky

Začátkem srpna zorganizovala Bank of China (BOC) recepci na stockholmské radnici. V hlavním městě Švédska totiž otevírala pobočku, vůbec první v regionu severní Evropy. BOC, založená v únoru roku 1912, je jednou z největších čínských bank.

A co do expanze v zahraničí zároveň i nejodvážnější. Dnes poskytuje komplexní finanční služby ve dvaatřiceti zemích světa, ve kterých má celkem 590 kanceláří. Před dvěma měsíci otevřela svoji první pobočku ve Varšavě, odkud hodlá obsluhovat i klienty z Česka, Slovenska a pobaltských států.

Ambice BOC zapadají do scénáře další fáze ekonomických reforem v Číně. Tamní ekonomika rostla v minulých letech především díky exportu a přílivu zahraničních investic. Nyní by mělo následovat širší pronikání čínských firem do zahraničí. Peking je podněcuje k tomu, aby se globalizovaly, investovaly v cizině a hledaly tam nové trhy, přístup k energiím a surovinám.

Plány už se začínají naplňovat. Objem přímých zahraničních investic se raketově zvýšil z průměrných tří miliard dolarů ročně před rokem 2005 na 50 miliard dolarů v roce 2010. To Čínu katapultovalo mezi pět hlavních zdrojů FDI. Pouze v letošním prvním čtvrtletí vzrostly čínské přímé zahraniční investice na 21,4 miliardy dolarů, což je ve srovnání s loňskem více než dvojnásobek.

Zkušenosti chybějí Snaha o posílení pozice ve světě se očekává také od velkých čínských bank, i když se jejich hlavní byznys stále odehrává doma. Například podle propočtů BOC jsou její zámořské pobočky méně ziskové než ty domácí.

Čína však uvažuje a plánuje v dlouhodobém horizontu. A také si nenechá ujít příležitosti. Především finanční krize v Evropě je vnímána jako možnost pro získání lepší pozice v celém světě. Na rozdíl od některých západních bank, ty čínské disponují dostatečnými zásobami kapitálu.

„Internacionalizace čínských bank je nezvratná.

Budeme čím dál více svědky nových spojení, akvizicí a stejně tak i otevírání dalších poboček v zahraničí,“ domnívá se Kuo Tchien-jung, ředitel výzkumného centra čínského bankovnictví při Centrální univerzitě pro finance a ekonomiku. Podle statistiky vzrostly mezi lety 2008 až 2011 zahraniční aktiva čtyř velkých čínských bank – Industrial & Commercial Bank of China, China Construction Bank, Bank of China a Agricultural Bank of China – z 2,41 bilionu jüanů na 4,13 bilionu jüanů (13,20 bilionu korun).

I když jsou čínské banky odhodlány rozšířit své podnikání v zahraničí, nejedná se o jednoduchý proces. Jednou z překážek je nedostatek zaměstnanců se zkušenostmi s obchodováním na mezinárodní úrovni. „Potřebujeme lidi, kteří vědí, jak na mezinárodní fúze a akvizice a jak se vypořádat s různými kulturami,“ uvedl Siao Kang, předseda představenstva Bank of China. Nutno však dodat, že čínští bankéři jsou mnohdy pod značným tlakem. Na jedné straně se od nich požaduje, aby při své dravosti hráli podle mezinárodních pravidel, na straně druhé však musejí respektovat omezení týkající se bankovního prostředí v Číně.

Tvrdá konkurence Větší přítomnost čínských bank v zahraničí nahrává již zmiňované expanzivní ekonomické strategii. Zatímco vláda může čínským firmám díky své politice otevřít v cizině nejedny dveře, čínské banky jim mohou zase zpětně pomoci přímo v terénu, a to kvalitním servisem.

Podle Siao Kanga by čínské banky neměly usilovat pouze o západní země, ale také o rozšíření svých služeb v rámci celé Asie, dále v Africe, na Blízkém východě a v Latinské Americe. Pozice čínských bank v Evropě totiž stále není jednoduchá, i když jejich počet pomalu roste. Například nově otevřené pobočky nejmenovaných bank v Bruselu podle čínských médií stále čekají na povolení belgických úřadů, aby mohly fungovat podobně jako v Londýně, Paříži či Frankfurtu a vydávat i debetní a kreditní karty.

Finanční krize v Evropě je pro čínské banky možností dobýt nové pozice

O autorovi| Dáša Hyklová, hyklova@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Počítače v klíčence už tu byly. InnSpire vytvořil PC integrované do kabelu
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít