Velká bitcoinová loupež

18. listopadu 2013, 00:00 - Petra Pelantová
18. listopadu 2013, 00:00

Češi přišli o veškeré peníze ve virtuální měně uložené na Bitcash.cz. Jde opravdu o práci počítačových hackerů?

Fandové virtuální měny bitcoin v Česku zažili minulý týden šok. Jedna z nejznámějších tuzemských burz, kde lze toto platidlo získat, byla kompletně vykradena. Češi prý přišli o zhruba 3,5 milionu korun, které měli formou bitcoinů (BTC) uloženy u burzy Bitcash.cz. Přestože jde v celkovém množství této měny v oběhu jen o relativně malé množství, podivné okolnosti incidentu zavdávají spekulace, zda jde opravdu o práci počítačových hackerů.

WikiLeaks? Nesmysl Ke krádeži došlo minulé pondělí ve večerních hodinách. Provozovatel burzy Karel Minx se stal okamžitě terčem ostré kritiky nejen kvůli samotnému incidentu, ale také kvůli špatné komunikaci. Nezveřejnil, kolik bitcoinů se přesně ztratilo ani co se vlastně stalo.

Hovoří se o loupeži téměř 490 bitcoinů, což v přepočtu vychází na 3,5 milionu korun. Jde ovšem o nepotvrzenou informaci. „Požadavky na další konkrétní informace samozřejmě chápu, ale nemůžu jim nijak vyhovět vzhledem k podanému trestnímu oznámení,“ tvrdí Minx. „Přestože mne opravdu mrzí ztráta všech uživatelů a škoda, jakou to způsobuje samotnému bitcoin projektu, musím říct, že svědomí mám čisté. Varoval jsem vždy neinvestovat do BTC prostředky, které jsou pro vás více než zanedbatelné, a být si vědom všech rizik,“ napsal Minx na svém webu. Podivné na události je kromě nedostatku informací i to, že burza byla vykradena úplně celá. Obvykle jsou totiž bitcoiny uloženy na více účtech – v takzvaných peněženkách. V případě burzy Bitcash.cz prý byly veškeré prostředky na jednom účtu. „Můžu být sebelepší v aplikacích, ale vždy se najde a evidentně našel někdo lepší v zabezpečení. Beru to samozřejmě jako osobní prohru i přesto, že Bitcash. cz fungoval více než dva a půl roku bez jakéhokoli problému,“ omlouvá se Minx.

Na internetu se okamžitě objevily spekulace, zda za zmizením bitcoinů nestojí sám provozovatel. „I přes vyostřenost situace nerozumím zjednodušování a překrucování informací v médiích a omílání nepotvrzených zpráv,“ odmítá nařčení Minx.

Další ze spekulací zase tvrdí, že peníze skončily na serveru WikiLeaks. Zprávu vypustil jeden z uživatelů Facebooku s tím, že konečná adresa, kam zamířily prostředky, patří právě WikiLeaks. To ale označili za nesmysl i obchodníci s bitcoiny oslovení týdeníkem Euro.

Zbytečná policie „Pokud útočník neudělal chybu, bitcoiny už nikdy nikdo nedohledá,“ domnívá se Marek Palatinus, který patří k průkopníkům virtuální měny v Česku. Právě Palatinus se pokusil ve svém posledním projektu vytvořit zabezpečenou peněženku na bitcoiny. Má zamezit hackerským útokům, jimiž už piráti po celém Jak funguje Bitcoin Bitcoin lze získat dvěma způsoby. Výměnou za oficiální měnu, anebo tím, že zájemce poskytne část výkonu svého počítače systému, na kterém kyberměna funguje. Za tuto službu jsou poskytovatelé počítačových kapacit odměňováni. Někdy se tomu rovněž říká těžba bitcoinů. Je třeba zohlednit, že hodnota bitcoinů získaných běžným počítačem je v současné době nižší než cena spotřebované elektřiny, tudíž bez speciálního počítače se „těžba“ nevyplatí.

Systém pracuje na základě počítačového algoritmu, což lze chápat jako pravidla hry. Ta přesně určují kdy, komu a kolik bitcoinů bude postupně z předem určeného množství 21 milionů rozděleno. Stačí do počítače instalovat příslušný software, čímž dojde k poskytnutí části kapacity.

Algoritmus je napsán tak, že změnit jej může jen nadpoloviční většina poskytovatelů výkonu celé sítě. S přibývajícími zájemci o těžbu se snižuje pravděpodobnost, že se pravidla budou měnit. Tím roste bezpečnost systému, neboť se eliminuje snaha, že někdo bude chtít systém měnit ve svůj prospěch.

Jelikož roste počet zájemců, kteří se s vidinou bitcoinového výdělku připojují do sítě, postupně se zmenšuje zisk – tedy počet bitcoinů, které lze vytěžit. Aktuálně jich je mezi lidmi rozděleno 11,8 milionu. Zhruba v roce 2040 by měla být rozdělena drtivá většina bitcoinů. l světě odcizili stovky tisíc bitcoinů a výrazně tak poškodili pověst nové virtuální měny. „Nejde o problém samotného bitcoinu, potíž je v tom, že lidé svěřují své peníze někomu, kdo je nedokáže ohlídat,“ poznamenal.

Popularita bitcoinů v Česku, stejně jako po celém světě, rychle roste. Stále více obchodů ho akceptuje jako platidlo, a několik států dokonce uznalo tuto nezávislou a centrálními bankami nekontrolovatelnou měnu jako oficiální platidlo. Minulý pátek bylo možné na jedné z nejvýznamnějších bitcoinových burz MtGox.com koupit jeden bitcoin za 456 dolarů. Jen o několik dní dříve to přitom bylo 250 dolarů. l

O autorovi| Petra Pelantová, pelantova@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít