Velitel na odstřel

17. září 2012, 00:00 - Jan Hrbáček
17. září 2012, 00:00

Další na řadě po Petru Lessym je šéf protikorupční policie Tomáš Martinec. Na jeho osobě se „pracovalo“ už v době, kdy byl náměstkem

Různice a třenice v policejních řadách po odvolání policejního prezidenta Petra Lessyho nekončí. Vedení ministerstva vnitra se hodlá podle informací týdeníku Euro zbavovat lidí, kteří s Lessym byli spojeni. Nejnovější informace hovoří o tom, že na řadě je šéf Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Tomáš Martinec. Toho podle zdrojů týdeníku Euro vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). „Prosím o pochopení, ale konkrétní odpovědi na otázky tohoto druhu vám nemohu poskytnout,“ reagovala na dotaz, zda je vůči Martincovi vedeno nějaké šetření, mluvčí GIBS Radka Sandorová. Na jeho osobě se nicméně usilovně „pracovalo“ již v době, kdy byl v ÚOKFK náměstkem.

Martinec je zločinec?

Týdeník Euro získal dokument určený pro vedení ministerstva vnitra, který byl vytvořen v roce 2010. Jsou v něm popisovány Martincovy kontakty a možná trestná činnost, které se měl dopouštět. Zdrojem těchto informací byla tehdejší inspekce ministra vnitra, dnešní GIBS.

Inspekce například Tomáše Martince prověřovala pro podezření z převzetí úplatku ve výši 800 tisíc korun za zastavení stíhání jistého JUDr. Nováka. Nepodařilo se jí ale získat poznatky, které by korupci potvrzovaly. Materiály předané inspekci se navíc později ukázaly jako podvržené.

„Zajímavé na celém případu bylo, že pracovníci ÚOKFK již od 15. 1. 2008 sami začali prověřovat, kdo podvrhy vytvořil. O zjištěné skutečnosti, že listiny měl vytvořit plk. Mgr. Martinec, který za to měl následně získat částku 800 000 korun, však pracovníky Inspekce Policie ČR neinformovali. Poznatek o možné trestné činnosti byl získán operativně pátrací činností pracovníků 6. oddělení a postoupen dle místní příslušnosti na 12. oddělení dne 3. 6. 2008. Ze strany ÚOKFK se jednalo o zcela zásadní pochybení, které znevěrohodnilo prověřované informace,“ stojí v materiálu.

Inspektoři dále zmiňují podezření úniku informací ze spisového materiálu vedeného ke stíhání poslance ČSSD Petra Wolfa.

„V té době byl plk. Mgr. Martinec v jedné z vedoucích funkcí na ÚOKFK. Mimo jiné byl v této věci prověřován pracovníky inspekce společně s plk. Ing. Bc. Novákem (tehdejším šéfem protikorupční policie) a plk. JUDr. Cícerem (tehdejším náměstkem protikorupční policie, dnes šéfem Finančního analytického útvaru ministerstva financí),“ píše tvůrce materiálu.

Vím o něm Operativní cestou se také autor zmíněného dokumentu dozvěděl, že Martinec by měl být v blíže nezjištěném příbuzenském vztahu se Zdeňkem Doleželem, známým z kauzy Pět na stole v českých. „Prostřednictvím svého bývalého nadřízeného plk. Mgr. Josefa Bačkovského, ředitele Policie ČR v kraji VyKdo je Tomáš Martinec U policie působí od roku 1986. Začínal na okresním ředitelství ve Žďáru nad Sázavou, nejprve na oddělení hospodářské kriminality a poté na oddělení obecné kriminality. Od roku 2000 byl Tomáš Martinec vedoucím odboru obecné kriminality policejní správy Jihomoravského kraje. Později prošel Národní protidrogovou centrálou a finanční policií, kde několik let působil jako náměstek ředitele. V letech 2007 až 2009 pracoval jako zástupce ředitele Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality, naposledy byl náměstkem ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování ředitelství policie Kraje Vysočina.

Martinec krátce vedl protikorupční policii ještě před nástupem Libora Vrby jako pověřený náměstek. Posléze podle neoficiálních informací z vedení útvaru před dvěma lety odešel kvůli neshodám právě s Vrbou, jehož zastupoval. Když pak Vrba na funkci šéfa protikorupční policie koncem února minulého roku rezignoval, stal se Martinec v březnu ředitelem útvaru. Policejní prezident Petr Lessy byl nicméně kritizován za to, že Martince na post dosadil bez výběrového řízení.

sočina, byl v kontaktu s poslancem za ČSSD Mgr. Františkem Bublanem. Zda je v tomto kontaktu i v současné době, se opětovným prověřením operativní informace nepodařilo vzhledem k velmi krátké době ověřit,“ stojí ve zprávě.

Zpracovatel složky o Martincovi rovněž zmiňuje, že v době, kdy vznikal kraj Vysočina, chtěl zmíněný Josef Bačkovský za svého nástupce „blíže neurčeného Kováře“. „Mělo by se údajně jednat o nějakého velmi dobrého známého nebo vzdáleného příbuzného.

Potom prý přišlo z policejního prezidia rozhodnutí, že na místo nastoupí Martinec. Ač se prý Bačkovský bránil, přesto byl Martinec na služební místo zástupce ředitele ustanoven.

V prostředí se hovořilo v té době o tom, že je dosazen někým hodně vysokým,“ konstatuje materiál.

„Ten materiál znám, vím o něm. Objevil se poprvé v roce 2010, kdy se řešilo moje možné další služební zařazení. Byl jsem v té době odejit z ÚOKFK, učil jsem na policejní škole, pak se řešilo, jestli bych mohl být náměstkem v Jihlavě. Co se týká toho úplatku, to je snad někdy z roku 2005, 2006, kdy jsem působil na finanční policii. Měl jsem být podepsán pod zrušením zajištěných finančních prostředků na účtu. Přinesl to advokát podezřelého, že se mu to zdá jako podvrh. Navíc zrušit tuto blokaci může státní zástupce. Ale to se ještě neřešil ten údajný úplatek, pak se ještě objevila informace, že jsem měl mít zaplacenou dovolenou někde ve Vysokých Tatrách,“ vysvětlil týdeníku Euro Tomáš Martinec.

Martinec podle svých slov nemá tušení, kdo zmiňovaný materiál vytvořil. Žádné tlaky ve své funkci však nepociťuje a o připravovaných personálních změnách na ministerstvu nemá žádné zprávy. Ze zjištění týdeníku Euro nicméně vyplývá, že napjatá situace ve vedení policie jistý dopad na vyšetřování má. Detektivové, kteří před nedávnem začali otevírat korupční případy, v tahu na branku zvolňují. Přílišná horlivost by se jim v budoucnu nemusela vyplatit. Nemohou si totiž být jisti, jakou proměnou policie ještě projde.

O autorovi| Jan Hrbáček, hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banky? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít