Ve stínu Ždánického lesa

20. srpna 2012, 00:00 - Milan Ballík
20. srpna 2012, 00:00

Sklepy vinařství Spielberg z Archlebova by rády oslovily náročnější klienty

Archlebov či Žarošice nejsou jména, která by donedávna byla v souvislosti s vinohradnictvím a vinařstvím kdovíjak často zmiňována. Přesto se tam réva pěstuje a víno produkuje už pěkných pár stovek let. Změna nastala, když v Archlebově vyrostlo moderní, ambiciózní vinařství Spielberg.

Moderní podnik obhospodařuje 65 hektarů vinic, od nedávno vysazených až po tratě s keři starými čtyřicet let. Hravost a lehkost ovocitých vín z mladých vinohradů a naopak kořenitost s mineralitou těch, která dávají hrozny z vinic starých, umožňují vinařům ve Spielbergu připravit širokou škálu etiket. Svůj oblíbený doušek si v nich hledá stále více ctitelů.

Slavkov na etiketě Vinařství začalo odvážně, lze říci. I když některé řady objevíte ve vinotékách i běžných obchodech, svými produkty cílí téměř výhradně na podniky vyšší gastronomie a na náročného, zkušeného klienta. A to není, zejména pro nový podnik, který se na trhu stále ještě hledá, cesta nijak snadná. Zdá se však, že zde po ní vykročili rázně a úspěšně. Naznačuje to řada uznání z vinařských setkání nejvyššího ranku.

Co stojí za stále rostoucí popularitou vín z venkoncem neznámé oblasti? Především terroir. Vinice v okolí obou míst vykazují výrazný charakter půd, který umožňuje optimální vyzrávání jak bílých, tak modrých odrůd. Spielberští přesvědčují o výjimečnosti svých vinic zvláštním důkazem. Údajně zde žijí a koncertují cikády, které jsou doma především ve středomořských krajinách a tak vysoko na severu se běžně nevyskytují.

Samozřejmě svůj podíl na výsledné kvalitě tamních vín má pečlivost práce na zpracování hroznů a jejich přerodu ve vína. O to se stará Petr Vydařilý se svým týmem. Má navíc k dispozici významnou výhodu, a to studenty z oboru z Mendelovy univerzity. Nadšení pro tuto práci, dychtivost a spousta nápadů, jak už to u mladých zapálených nadšenců bývá, by měla do procesu školení vín vnést nové prvky oživující jejich finální vlastnosti.

Pokud věříte na mystické síly, potom vězte, že nedaleko od vinic Spielbergu se nachází slavné slavkovské bojiště, scéna bitvy tří císařů. Kromě Napoleona zde pobýval i ruský car Alexandr a císař František I. Prestižní řada vín sklepa se proto nabízí pod etiketou s názvem Austerlitz. Ať už jde o příjemné ryzlinky nebo květnatá vína burgundských rév – ta především zasluhují pozornost pijáků, všechny mají nezaměnitelný charakter podtržený výrazem terroiru a akcentovaný umem sklepmistrovým. Ponořme se tedy do jednoho z mimořádných vín sklepa, které si z významných vinařských přehlídek odneslo pět ocenění.

Alkohol ve druhém plánu Jde o Rýnský ryzlink s etiketou Austerlitz, pozdní sběr 2009, polosuché, trať Maliny, vinice Pleštice. Zlatožlutá barva lehčího odstínu oslovuje svou čirostí při průniku paprsků světla. Kytka je poměrně široká, vedle ovocitých valérů se postupně prosazují lehké tóny květů, orámované závanem svěžesti, jímž se prezentují kyseliny.

Tělo vína dozrávajícího na trati pod Ždánickým lesem není až tolik opulentní, chuť spíš sevřenější, ovšem nepostrádající výraz. Objevíte v ní kromě doteků exotického ovoce i hrozen, stopový podíl cukru, v závěru doušku potom zazní nijak důrazná, ovšem zaznamenatelná hořčina. Poměrně vysoký alkohol nijak „nezlobí“, zůstává ukryt ve druhém plánu. Celek vyznívá urovnaným, svěžím a přívětivým dojmem. Nečekejte ryzlink podobný velkým německým nebo alsaským vínům. V rámci moravské produkce jde však o jedno z vnímavě vyškolených vín této odrůdy a vyznamenání, jichž se mu dostalo, jsou jistě zasloužená. l

Ryzlink rýnský Austerlitz, pozdní sběr 2009, polosuché, vinařství Spielberg Použité odrůdy 100 % Ryzlink rýnský Školení 12 hodin macerace na slupkách, kvašeno při 15 stupních, čtyři měsíce ležení na jemných kalech Alkohol 13 % Vývojový potenciál deset i více let Producent www.spielberg.cz

O autorovi| Milan Ballík • spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít