Vávrovo páchnoucí dobrodružství

25. srpna 2014, 00:00 - HANA BOŘÍKOVÁ
25. srpna 2014, 00:00

Narychlo upečená miliardová transakce s Pražskými službami zkrachovala. Naštěstí

Když nějaký obchod domlouvá Karel Pražák, dohodou teprve dobrodružství začíná, říká se po Praze. A taškařice s krkolomným výkupem minoritních akcionářů v Pražských službách, o který se v minulých týdnech pražská radnice horečnatě snažila, by tomu odpovídala.

Že celou transakci za 1,25 miliardy korun, z nichž měla dostat 800 milionů kyperská firma Northward Holdings Limited bez oficiálně známých vlastníků, diriguje právě Pražák, potvrzují i představitelé Prahy.

Zda Pražák, kterého týdeník Dotyk nazval Viktorem Čističem Petra Kellnera, tentokrát jednal sám za sebe, nebo na pokyn nejbohatšího Čecha, není jasné. Všeobecně známá je ovšem až hysterická snaha Kellnera zůstat pro veřejnost panem Neposkvrněným.

A transakce s Pražskými službami rozhodně nevoněla. Jejím vedlejším efektem mělo být i to, že od listopadu přijdou o zakázky odpadové firmy Komwag, Ipodec a AVE, které dosud obstarávaly svoz ze třetiny velkých městských částí pro Pražské služby jako subdodavatelé. A ty spustily spolu se starosty křik.

AVE vlastní další bohatý a vlivný Čech Daniel Křetínský, který s Kellnerem udělal obchody za desítky miliard. Tématu se začal věnovat i jeho Blesk s mottem: Praha bude na podzim smrdět jako Neapol zavalená odpadky. Pražské služby by totiž musely během pár týdnů obstarat desítky kukavozů i popelářů, aby subdodávky nahradily. Nejméně 300 milionů, jež měla nová technika stát, teď může firma šetřit třeba na nové kotle, které bude brzy potřebovat. Kyperská firma totiž z obchodu na poslední chvíli vycouvala a odmítla svoje akcie prodat. Přitom to vypadalo, že právě kvůli ní náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09) krkolomnou operaci spolu s ČSSD narychlo upekl.

Zda je důvodem zrušení obchodu opravdu žaloba jednoho z drobných minoritářů, jemuž se nelíbila vidina vytěsnění, nebo jestli Pražák prostě dostal pokyn rychle vycouvat, se asi nedozvíme. Jiné Kellnerovo tykadlo se údajně ještě pokusilo vysondovat, zda by radnice naopak neprodala svoje akcie Kypřanům. Tím by se jim otevřela cesta k malešické spalovně.

Vyhodit miliardu za akcie, které Praha nepotřebuje, je jedna věc. Ovšem připravit ji o spalovnu, jejíž maketa by měla ležet vedle korunovačních klenotů, by snad bylo i na Vávru příliš silné kafe.

Připravit Prahu o spalovnu, jejíž maketa by měla ležet vedle korunovačních klenotů, by snad bylo i na Vávru příliš silné kafe.

O autorovi| HANA BO ńKOVĺ, borikova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít