V žilinské pekárně sedí exprávník Agrofertu

27. ledna 2014, 00:00 - (pto)
27. ledna 2014, 00:00

Potravinářství Stopa Andreje Babiše vede i do druhé slovenské pekárny, o kterou miliardář dříve usiloval při nevydařeném ovládnutí konkurenční skupiny United Bakeries. V dozorčí radě společnosti Peza, která provozuje velkou pekárnu v Žilině, sedí od loňského září právník Tomáš Šimonovič. Ten dříve pracoval jako koncipient v kanceláři dvorního Babišova právníka Vojtecha Agnera a zastupoval podniky Agrofertu. Týdeník Euro to zjistil z veřejně dostupných listin a registrů slovenských úřadů.

Šimonovič je zároveň předsedou představenstva košické akciovky Arfors, která loni získala Pezu od lucemburské mateřské společnosti United Bakeries. Společnost Arfors byla založena v červnu 2013, její vlastnictví je rozloženo pouze na dvě akcie na jméno.

„Šlo o standardní obchodní transakci. Více to nebudu komentovat,“ řekl Šimonovič na telefonickou otázku, zda ve společnostech Peza a Arfors jedná v zájmu skupiny Agrofert. Odmítl také jmenovat vlastníky Arforsu.

Týdeník Euro oslovil také Babiše s otázkou, zda je koncovým vlastníkem či beneficientem žilinské pekárny. Budoucí ministr financí do uzávěrky tohoto čísla neodpověděl.

Podle evidence Slovenské advokátní komory Šimonovič nastoupil v kanceláři Agner & partners jako koncipient na jaře 2008 a působil tam nejméně pět let. Vojtech Agner a jeho kolegové dlouhodobě zastupují Agrofert a jeho podniky. Konkrétně Šimonovič zastupoval například východoslovenskou společnost Tajba, jež zahrnuje zemědělskou prvovýrobu, obchod a skladování obilnin.

Agnerova kancelář také hájí Babišovu pověst ve sporu s Ústavem paměti národa, podle jehož dokumentů byl majitel Agrofertu před rokem 1989 agentem StB.

V současnosti je Šimonovič partnerem košické advokátní kanceláře Vasiľ, Šimonovič & partners. Šéf této kanceláře Martin Vasiľ je druhým členem představenstva společnosti Arfors a spolu se Šimonovičem sedí také v dozorčí radě Pezy.

Agrofert nyní kontroluje na Slovensku prostřednictvím divize Penam celkem pět pekáren.

Týdeník Euro v minulém čísle informoval, že Penam získal počátkem ledna bratislavskou pekárnu Prvá Bratislavská Pekárenská, o kterou Babiš před dvěma lety také marně usiloval přes vstup do United Bakeries (UB). Bratislavskou pekárnu nezískal Penam přímo, ale prostřednictvím ovládnutí malé firmy Majetky. Zřejmě se tak vyhnul nahlášení transakce slovenskému Protimonopolnímu úřadu (PMÚ), u něhož v roce 2012 narazila plánovaná koncentrace s UB.

PMÚ potvrdil, že nedostal oznámení ani o změně vlastníka žilinské Pezy. Nevyloučil ale, že transakci prověří.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít