V lepším světle

01. října 2012, 00:00 - Tomáš Pergler
01. října 2012, 00:00

Pověst českého podnikatele se u veřejnosti postupně zlepšuje. Také díky nekonečným průšvihům politiků

Mohou podnikatelé těžit z toho, že politici otráví své voliče natolik, že už ničím nedokážou překvapit? Paradoxně ano. Skandály uvnitř Věcí veřejných, zatčení středočeského hejtmana Davida Ratha kvůli úplatkům nebo evergreen s měnícími se sazbami DPH nejspíš pomohly vylepšit obraz podnikatelského stavu u zbytku české veřejnosti.

„Podnikatelé nepřímo profitují z toho, že vláčeni médii teď bývají hlavně politici,“ říká Martin Souček z agentury g82, která provedla průzkum o vnímání podnikatelů v Česku pro poradenskou společnost Ernst & Young. Slova sociologa potvrzují některé výroky respondentů. „Z divných arogantů v bílých ponožkách a ve fialovém saku jsou nyní následováníhodné příklady jak ve výsledcích práce, tak ve vystupování a chování. Bohužel naprosto otřesně s tím kontrastuje stále horší chování politiků na všech úrovních,“ uvedl jeden z účastníků průzkumu.

Za vstřícnějšími postoji lidí vůči podnikatelům ale samozřejmě není jen fakt, že je svým způsobem „přebili“ politici. Ve skutečnosti pokračuje trend z minulých let. Některé názorové stereotypy, které vznikly hlavně v 90. letech, pomalu odeznívají. Například ten, že podnikatelé jsou spíše podnikavci nebo arogantní šmelináři. „Celková populace se s podnikateli čím dál více smiřuje,“ potvrzuje Souček. Nejvíce si veřejnost na podnikatelích cení jejich odpovědnosti při působení v byznysu nebo pozitivního vlivu na celkovou životní úroveň. „Před několika lety si podnikatelé mysleli, že si mohou dovolit téměř vše. Dnes se díky novým zákonům a vstupu do Evropské unie chování většiny podnikatelů změnilo,“ řekl jeden z respondentů. Stále více lidí také uznává, že podnikatelé nemají zrovna lehký život.

Jiní lidé V porovnání se západními zeměmi je český pohled na lidi v byznysu stále v mnohém odlišný.

V průzkumu to dokumentuje kupříkladu to, s čím si respondenti asociují pojem zaměstnanost – v Česku stále převažuje spojení s velkými úřady a podniky, menší firmy nebo živnostníci jako tvůrci pracovních míst v povědomí příliš nejsou. „Podnikatelé stále nejsou pozitivně hodnoceni. Za našimi západními hranicemi je podnikatel slovo jako každé jiné, v Německu nebo Švédsku je to prostě jedna z kategorií, obyčejná věc.

U nás stále přetrvává jistá předpojatost. Vyhraněné postoje se ještě nějaký čas udrží,“ myslí si sociolog.

Přitom existují témata, u kterých se názory podnikatelů a zbytku populace téměř shodují. Společnou řeč určitě často nacházejí právě v kritice vlády a politiků. Názor, že podnikatelé „to mají těžké“, převažuje i mezi širší populací. Například s tvrzením, že vláda podporuje malé a střední podnikání, souhlasilo pouze jedenáct procent oslovených. Podobně nízké hodnocení si vysloužila i premisa o přiměřeném nastavení daní.

Pořád hůř, ale v menším stresu A jak vidí podnikatelé sami sebe? Většina z nich si myslí, že jejich situace se postupně zhoršuje.

Zároveň se cítí osamoceni a ponecháni napospas, a to jak ze strany státu, tak třeba i bank nebo telefonních operátorů. Vůči státu se jejich výtky nemění – vysoké daně, přebujelá byrokracie a hlavně nerovné podmínky.

Krušné poslední roky, poznamenané finanční krizí, se paradoxně nejspíš projevily na menším životním stresu podnikatelů. Velké starosti a zodpovědnost za podnikání a obživu rodiny zůstávají nejčastěji jmenovanými problémy, stejně jako nedostatek času, zdá se však, že někdejší míra hektičnosti postupně klesá. Téměř polovina z dotázaných podnikatelů uvedla, že si více užívá života. Padesát dva procent podnikatelů sice souhlasilo s názorem, že jsou více vystresováni, ještě loni to ale byly více než dvě třetiny.

Samostatnou kapitolou průzkumu byly názory podnikatelů na korupci v podnikání. Ve srovnání s loňským dotazníkem se situace příliš nezměnila. Téměř každý druhý podnikatel se setkal s nabídkou, že si může pomoci ke zvýhodnění svého záměru zaplacením úplatku.

Nejčastěji to bylo při vyřizování žádostí nebo potvrzení na různých úřadech, státních institucích, při výběrových řízeních, ale i v soukromých firmách. Podobně jako v roce 2011 více než 60 procent podnikatelů, kteří se s uplácením setkali, tvrdilo, že na takovou nabídku nereagovalo. K úplatku se v průzkumu přiznalo pouze deset procent z nich. l

Téměř každý druhý podnikatel se setkal s nabídkou, že si může pomoci zaplacením úplatku

Tabulka

Soucit u populace

Jak veřejnost hodnotí postoje vlády a dalších institucí

k podnikání v ČR (2012, v %)

Souhlas Nesouhlas

Vláda a střední podporuje podnikání malé 11 58

Nastavení je přiměřené daní pro podnikatele 15 48

Podnikání vysokou byrokracií je zatíženo příliš 64 13

Vláda podmínky nastavuje pro podnikání všem stejné 7 65

Šetři nervy

Hodnocení změn v životě při podnikání (v %)

2012 2011

Více si užívám života 49 41

Jsem víc v pohodě 24 19

Jsem více ve stresu 52 68

Pozitivní změny v podnikání (v %)

2012 2011

Více peněz, vyšší životní úroveň 23 16

Jsem svobodnější 22 10

Dělám, co mě baví 9 2

sběr dat: srpen 2012

pramen: g82

O autorovi| Tomáš Pergler • pergler@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže…
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít