V křemíkovém nebi

27. října 2014, 00:00 - Jan Sedlák
27. října 2014, 00:00

Rok od roku přibývá mladých Čechů, kteří zkoušejí podnikatelské štěstí v Silicon Valley. Stejně tak bezdomovců v ulicích San Franciska » V malé uličce Merchant Street ve finanční čtvrti v centru San Franciska naleznete podnik s výmluvným názvem Café Prague. Nachází se v těsné blízkosti ikonického mrakodrapu Transamerica Pyramid, a i když spíše připomíná tradiční americký bar (ovšem s tím rozdílem, že na stěnách visí fotky z návštěv Václava Klause či Miloše Zemana), svíčkovou, guláš a české pivo si tady dáte. Obslouží vás také česká obsluha a dost možná tu narazíte na mladé ambiciózní krajany, kteří v San Francisku, Bay Area a Silicon Valley zkoušejí uspět v neuvěřitelně konkurenčním a inovativním technologickém prostředí. Majitelem Café Prague je komunikativní Čech, který se do Spojených států před lety odstěhoval a teď na tuto zemi nedá dopustit.

„Vždy když se na pár týdnů vrátíme domů, mám neuvěřitelně zkaženou náladu.

Všichni se mračí, jsou negativní a všechno je špatně,“ popisuje rodák z pražských Dejvic.

„Hele, kluci, vy jste taky od těch počítačů, co?“ ptá se. „No, tuhle tady byl Honza Řežáb, zrovna když dostal tu půlmiliardovou investici.

Normálně jsme o tom pokecali, dost dobrý. Říkal, že kdyby tohle vytáhl někde v hospodě v Česku, všichni by si říkali, co je to za magora.“ Inkubátory bez tlačenek A přesně tohle je Silicon Valley. Tady se úspěch přeje a oslavuje. Nikdo tady nezbohatl z polodivoké privatizace ani díky politické tlačence. K rozjezdu podnikání v podstatě stačí jenom počítač, chytré mobilní zařízení a připojení k internetu (skutečně rychlá přípojka je paradoxně v celé oblasti značný luxus).

Pokud ze začátku nemáte šanci zaplatit nájem za kancelář, můžete si vybrat z „nekonečného“ množství různých coworkingových center či zkusit štěstí v nějakém akcelerátoru či inkubátoru.

Ceny jsou v Silicon Valley a San Francisku skutečně obrovské. Nahoru je šroubují právě technologičtí zbohatlíci. Starousedlíci pravidelně sepisují protestní petice, protože už prostě nemají na to, aby ve svém rodném městě žili. „K čemu použijeme čerstvou investici? No, na expanzi ve Spojených státech.

Což mimo jiné znamená hodně utratit za kanceláře ve městě. Z Oaklandu se na časté schůzky věčně jezdit nedá,“ popisuje v kavárně na Union Square Zdeněk Hornych ze společnosti Socifi, o které se dočtete o pár stránek dál.

San Francisco je městem výrazných kontrastů.

Vedle dobře zajištěných, úspěšných, zdravých a sportujících lidí tu rok od roku narůstá počet bezdomovců. Předpůlnoční procházka z úžasného sídla společnosti Zynga zpět do hotelu v centru je vcelku adrenalinový zážitek. Na jedné straně 8th Street je možné obřími okny vidět do stylově vybavených designérských studií plných posledních iMaců, hned přes silnici však bezdomovec s kudlou v ruce vykřikuje, že nemá zájem nikoho propíchnout, ale že rozhodně potřebuje jeden dolar.

Stačí zahnout o dva bloky dál a na ulici vás čeká bujaré veselí. Dveřmi proudí mladí lidé sem a tam. Zrovna tady pořádá večírek Amazon a mezi startupy popularizuje svůj už tak úspěšný cloud Amazon Web Services.

Každý, kdo má vizitku, je vítán a za pár hodin odchází s hromadou kontaktů. Takzvaný networking je v Silicon Valley hodně důležitý, správní lidé mohou hodně pomoci. „Rozhodně to ale není vše. I dnes, když už se nám daří, se stále chodíme socializovat.

Máme na to ale jasně daný čas. Zákazníci jsou důležitější,“ popisuje David Semerád z firmy Strv.

Všemožných večírků a společenských akcí je v San Francisku a Silicon Valley každý den obrovské množství. Hodně lidí na ně jezdí na kole, případně využívá službu Uber. Nejnovější technologie jsou tady mainstreamem; každý o nich mluví, každý zná slavné investory a podnikatele a každý ví, že poblíž Bay Bridge má sídlo televize Bloomberg, kde se každý den vysílá několikahodinový technologický pořad Bloomberg West. A kdo se tam dostane, může se spolehnout, že mu pořad pořádně nakopne podnikání.

Přidej, postav, Uber Ono ani nejde žít v této části Kalifornie a necítit to tu. Tamhle stojí budova, kde Apple představil první iPhone; tamhle vznikl Hewlett-Packard; tamhle mají vedle sebe baráky šéfové Oraclu a HP; ti a tamti zrovna dostali investici a tenhle člověk má zrovna přednášku. Něco podobného lze ve Státech cítit ještě v Seattlu. V taxíku z letiště řidič sám od sebe začne ukazovat, který mrakodrap obývá Microsoft, kde sídlí Amazon a kde byla první provozovna Starbucksu.

Technologie jsou motorem ekonomiky těchto oblastí. Starosta San Franciska neváhá kvůli konferencím uzavírat ulice v centru města. A že těch konferencí není málo. Jeden týden je to Intel, druhý Oracle, třetí Microsoft a ten další Salesforce.com. Celníci na letišti už se při kontrolách automaticky ptají, jestli je účelem cesty „ta konference“. Jsou pyšní na to, že „jejich“ firma dokáže do země přitáhnout tolik lidí.

Ale opět jsme u protikladů. San Francisco chtělo řešit problematiku nevábných lokalit tím, že firmám typu Twitter poskytlo dotace na výstavbu sídel právě v těchto oblastech. Takže mezi bezdomovci skutečně vyrostl barák Twitteru, ale skoro všichni zaměstnanci do něj jezdí s Uberem a večer si ho zase berou na cestu domů. Vycházet na ulici nemusejí ani přes den, veškeré zázemí včetně občerstvení mají v kancelářích. Ani křemíkové nebe není pro všechny. l

Na jedné straně ulice nabízejí nejnovější počítače, na druhé šermuje bezdomovec kudlou a vykřikuje, že nemá zájem nikoho propíchnout, ale že rozhodně potřebuje jeden dolar.

O autorovi| Jan Sedlák • sedlakj@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít