Article, show

V kanclu jako na hřišti

08. září 2014, 00:00 -
08. září 2014, 00:00

Sportovci i trenéři dostávají čím dál více nabídek ze světa firemního poradenství

Marian Jelínek patří mezi naše zkušené hokejové trenéry. Působil ve třech extraligových týmech a jako asistent trenéra stojí za úspěchem našeho týmu na mistrovství světa v roce 2005 ve Vídni. Z Mladé Boleslavi, kde působí druhou sezonu, si ale čím dál častěji odskakuje do světa byznysu. O jeho trenérské zkušenosti na ledě má zájem řada firem.

„Mám tu výhodu, že si mohu vybírat. Nabídky dostávám od soukromých i státních firem, klienty mám i ze zahraničí,“ vylíčil Jelínek týdeníku Euro. Pochvaluje si, že se sportovní a firemní prostředí vzájemně výborně doplňují.

„Nejčastěji školím na téma motivace týmu a osobnostního rozvoje. Paleta podobností je ale velmi pestrá. I na ledě musíte vyřešit situaci, kdy vedle sebe hrají dva hráči, jejichž platy se několikanásobně liší,“ říká Jelínek, mezi jehož pravidelné klienty patří třeba Skupina ČEZ.

Dlouholetý trenér a dnes už i úspěšný spisovatel zároveň lituje, že se sportovní a firemní koučink oddělily. „Překládají se tu desítky knížek z angličtiny, přitom sport je obrovská laboratoř koučinku, z níž lze čerpat nápady. Koneckonců i samotné slovo koučink je vypůjčené ze sportovní terminologie,“ uzavírá spoluzakladatel Jágr Teamu a doktor filozofie v oboru nauky o pohybu.

Příběhy, které táhnou Mnoho šancí pro uplatnění sportovců ve firemním poradenství a osobnostním vedení vidí i Jiří Kastner, majitel agentury Kasty, která klientům mimo jiné nabízí přednášky a prezentace vrcholových sportovců. Do jeho stáje patří nejen horolezec Radek Jaroš, ale třeba i atletka Zuzana Hejnová nebo badmintonista Petr Koukal.

„Všichni si s sebou nesou svůj osobní příběh, který ve spojení se sportovními úspěchy dokáže silně motivovat a inspirovat v každodenní práci a přístupu k životu řadu lidí i ve firemním prostředí,“ zdůrazňuje Kastner.

Podle něj jsou takové přednášky ve firmách výhodné oboustranně, protože i sportovci mohou od manažerů a byznysmenů ledacos odkoukat a něčemu se přiučit.

„Řada sportovců má problém se získáním sponzorů a uměním prodat své úspěchy a sám sebe,“ konstatuje Kastner, podle něhož jsou firemní prezentace pro sportovce ideální příležitosti nejen pro získávání sponzorských peněz, ale i nových známostí. A ty se hodí především po skončení kariéry, kdy je třeba hledat nové uplatnění. „Dostanou se do prostředí byznysu, jsou lépe zorientovaní a dokážou takto získané kontakty dále využívat,“ hodnotí přínos pro sportovce.

Manažer olympionik Nejideálnější řešení pak je, když se vrcholový sport s vrcholným managementem protne v jediné osobě. Hrát tenis, běhat, chodit do posilovny nebo na golf patří v manažerském světě téměř k módě. Najdou se ale i příklady, kdy jde na špičkové úrovni provozovat oboje.

Třeba tragicky zesnulý Zdeněk Hrubý, někdejší náměstek ministra financí a předseda dozorčí rady ČEZ, stihl k práci zdolávat osmitisícovky. Petr Beneš se zase coby obchodní ředitel ČSOB Pojišťovny zvládl propracovat do beachvolejbalové špičky – reprezentoval Česko na olympiádě v Londýně.

„Výkonnostní sportovci jsou vedením řady firem cíleně vyhledáváni do manažerských pozic. Po letech pravidelného tréninku mají vypěstované vzorce chování,“ líčí Kastner své zkušenosti.

Česko je malý trh, a tak nehrozí, že by sportovci, kteří z aktivní kariéry odejdou do sportovního důchodu, začali řady koučů neúměrně rozšiřovat. Vždy to bude spíš příležitost pro ty komunikativní a přemýšlivé, kteří se nebojí zkoušet nové věci. Na druhé straně je osobnostní i firemní koučink novou kariérou bez velkého rizika. Což se o řadě dluhů a zkrachovalých firem, které zůstaly po podnikajících sportovcích, říct nedá. l

Přednášky ve firmách jsou pro sportovce příležitosti nejen pro získávání sponzorských peněz, ale i nových známostí. A ty se hodí po skončení kariéry.

O autorovi| Blahoslav Hruška • hruskab@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít