V Česku se žádné drama nekoná

22. dubna 2013, 00:00 - Hana Boříková
22. dubna 2013, 00:00

Nejstabilnější z nemovitostí jsou pozemky. Jejich cena vytrvale roste

Ceny bytů a rodinných domů v Česku klesly od roku 2008, kdy dosáhly svého vrcholu, do loňska o 9,1 procenta.

Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Tento výstup je mnohem optimističtější, než se kterým operovali mnozí experti realitního trhu.

Obecně se předpokládalo, že pokles cen nemovitostí se blíží dvaceti procentům. Údaj statistiků nevyznívá nijak tragicky ani ve srovnání s Evropskou unií. Vývoj mezinárodně srovnatelného indikátoru House price index (HPI), který se ke srovnávání cen nemovitostí používá, je v Česku podobný průměru za celou Evropskou unii. Jsme sice mírně pod úrovní Francie nebo Německa, ve srovnání například se Španělskem – kde se krize v oblasti nemovitostí projevila snad nejbrutálněji – jde o příjemný výsledek. V tomto přímořském státě spadly ceny nemovitostí od svého vrcholu v roce 2007 v průměru o 30 procent.

Podle údajů ČSÚ se cena bytů v Česku od roku 1998 zvýšila zhruba 2,5násobně, celková inflace ve stejném období přitom byla zhruba 1,5násobná. Na růstu cen se z dlouhodobého hlediska podílela rostoucí kupní síla části populace a zlepšený přístup obyvatel k hypotékám. Nepoměrně rychlejší růst cen bydlení než zvyšování spotřebitelských cen je podle zástupce ČSÚ Jiřího Mrázka z dlouhodobého hlediska nepřirozený. „Není moc důvod, proč by se očištěná cenová hladina nemovitostí měla pohybovat rychleji než inflace,“ podotkl. Experti soudí, že v roce 2008 už mělo Česko zaděláno na pořádnou bublinu a krize přišla právě včas, aby nestihla nabobtnat do robustních rozměrů.

Praha je stát ve státě Česko vykazuje v rámci Evropy jiné specifikum a tím je markantní rozdíl cen v hlavním městě a zbytku republiky. Praha je v tomto ohledu prostě stát ve státě. Ceny kupovaných nemovitostí v Česku se výrazně regionálně liší – v Praze se nakupuje až několikanásobně dráž než v regionech, kde je těžké sehnat práci. Například v Praze stál v letech 2009 až 2011 metr čtvereční nemovitosti v průměru 46 tisíc korun, zatímco v Ústí nad Labem to bylo 11 800 korun, tedy zhruba čtvrtinu pražské ceny. Za metr krychlový staršího rodinného domu ve stejném období Pražané platili 7863 korun, v Ústí nad Labem cena dosáhla 3064 korun. Markantní je rozdíl i u pozemků. V Praze se pořizuje metr čtvereční za 7782 korun, v Brně za 2464 korun.

Ani vývoj cen v metropoli neodpovídá zbytku republiky. Zatímco mimo hlavní město ceny starších bytů v posledním čtvrtletí loňského roku klesly o sedm procent, v Praze ve stejném období vzrostly o 0,2 procenta. Starší byty byly nejdražší ve třetím čtvrtletí 2008. Do konce loňského roku zlevnily o 14,1 procenta. V celé ČR byly v závěru uplynulého roku ceny o 13,7 procenta nižší než ve třetím čtvrtletí 2009, odkdy tento ukazatel statistici sledují.

U nových bytů, jejichž cenový vývoj ČSÚ sleduje zatím pouze v Praze, dosáhly ceny svého maxima v prvním čtvrtletí roku 2009. Do konce roku 2012 následně klesly o 7,8 procenta.

V posledním čtvrtletí i tady zamířil cenový index velmi nesměle vzhůru. Může to být signál, že by ceny rezidenčních nemovitostí konečně mohly začít růst?

Ještě rok, maximálně dva Odborníci jsou v tomto ohledu opatrní a nijak zvlášť optimističtí. „Pokles reálných cen nemovitostí může dále pokračovat a jejich předpokládané oživení se odkládá do roku 2014,“ uvedla členka bankovní rady ČNB Eva Zamrazilová v prosinci. Podle analýzy, kterou letos v únoru zveřejnila Komerční banka, bude propad cen bytů v Česku po loňské stabilizaci mírně pokračovat i v následujících dvou letech. Poté by měly ceny opět růst. „Nabídkové ceny bytů v ČR, které máme k dispozici ze statistického úřadu, ovlivňuje dle našich odhadu nejvíce pozice ekonomiky v rámci cyklu. Navíc citlivost cen je poměrně výrazná. V případě expanze ekonomiky výraznější o jedno procento po dobu jednoho roku nabídkové ceny vzrostou v horizontu dvou let až o čtyři procenta,” říká Jiří Škob z Komerční banky. Očekávaný pokles je způsoben recesním prostředím v české ekonomice. Na druhé straně ukazatele relativní ceny bytů a dostupnosti poskytují trhu nemovitostí podporu, patrně to však nebude v nejbližších čtvrtletích stačit pro kompenzaci negativního dopadu recesního prostředí, soudí analýza banky.

Dostupnost bytů vydatně podporují parametry hypoték. Výše úrokových sazeb dosáhla na konci roku 2012 rekordní hodnoty, kdy se průměrná sazba na trhu dostala pod 3,25 procenta. To je vůbec nejníže v historii od roku 1995. Český hypoteční trh v roce 2012 překonal hranici 120 miliard. Jde tak po roce 2007 o druhý nejúspěšnější rok v historii českého hypotečního trhu. Objem poskytnutých hypotečních úvěrů tak ještě o tři procenta vzrostl oproti roku 2011. Lidé loni prostřednictvím hypoték nejvíce financovali koupi starších nemovitostí, ve velkých městech starší byty do 60 metrů čtverečních a v obcích starší rodinné domky o velikosti do 135 metrů čtverečních.

Optimismus analytiků Pozitivní zprávy přicházejí od analytiků pražského trhu s novostavbami – v jiných regionech nemá příliš význam o tomto segmentu hovořit. I šéf společnosti Trigema, která se většinou staví k hodnocení vývoje trhu rezervovaně, tentokrát své nasbírané údaje nedoplnil tradičním ale. „Po dlouhé době pozorujeme podstatné zlepšení na pražském rezidenčním trhu. Kombinace nízkých úrokových sazeb z hypoték, střízlivé cenové politiky developerů a zastavení neustálých změn sazeb DPH ze strany státu trhu s byty svědčí.

Neregistrujeme žádné negativní zprávy z trhu, že by se trend z uplynulého prvního kvartálu roku 2013 neměl v následujícím čtvrtletí zopakovat,“ říká Marcel Soural. Za prvních 12 týdnů letošního roku se prodalo 1315 nových bytů. Vloni za stejné období to bylo 728 bytů, máme zde tedy nárůst o pozoruhodných 80 procent! Kombinace nízkých cen – dva z největších metropolitních developerů se posekali v jedné lokalitě natolik, že se ceny nejmenších novostaveb dostaly pod jeden milion korun – a nízkých sazeb hypoték motivovala ke koupi bytu i ty klienty, kteří o ní z finančních důvodů zatím neuvažovali. Celkem obsahují všechny Trigemou zaznamenané projekty 13 327 bytů, z nichž je 6593 volných. Loni touto dobou jich bylo 6988. Zásoba volných bytů je tedy o šest procent nižší. Otázka, kam se vydají ceny pražských novostaveb, je podle Pavla Smolky, konzultanta oddělení rezidenčních nemovitostí společnosti Jones Lang LaSalle, zodpověditelná jen v širším kontextu. „Nabídka a cena novostaveb je přímo závislá na nabídce zastavitelných pozemků.

V minulosti se magistrát stavěl k tvorbě územního plánu velmi flexibilně, nyní se zdá opatrnější. Z toho vyplývá, že snad nehrozí zaplavení trhu tisíci nových bytů, které by těžko nacházely kupce. Rovněž tak demografický vývoj nedává důvod se domnívat, že by se poptávka po novém bydlení nějak zásadně zvýšila ve srovnání s nynější úrovní. U starších bytů pak bude následující vývoj spočívat v další diferenciaci podle skutečné kvality konkrétního domu a mikrolokality, ale celkový průměr cen bude pravděpodobně pokrývat úroveň inflace, jen s lehkým navýšením,“ soudí Smolka.

Spolehlivá kasička Jedinou nemovitostí, které se výkyvy trhu a makroekonomický vývoj nijak zvlášť nedotýkají, jsou pozemky. Jejich ceny pokračují v dlouhodobém růstu a nejinak tomu bylo v posledním čtvrtletí loňského roku.

HB Index, který zveřejňuje Hypoteční banka, stoupl o 1,4 procenta. Pozemky zaznamenávají vytrvalý pozvolný růst a za uplynulé dva roky dosáhly nejvyššího cenového rozdílu ze všech sledovaných typů nemovitostí. Od vzniku HB Indexu v lednu 2010 si připsaly 13,5 procentního bodu. „Jedná se o vůbec nejstabilnější segment z rezidenčních nemovitostí, u něhož hodnota HB Indexu trvale roste. Pozemky jsou totiž stále vnímány jako vhodná investice s malým rizikem a nízkými udržovacími náklady,“ říká Petr Němeček z Hypoteční banky.

Ceny starších bytů

Krajská města v letech 2009 až 2011 (v Kč za m2)

Praha 45 996

Brno 31 813

Hradec Králové 26 018

Kladno 24 124

Plzeň 23 578

Pardubice 23 510

Karlovy Vary 22 805

Zlín 22 246

Olomouc 22 246

České Budějovice 22 212

Liberec 20 966

Jihlava 18 566

Ostrava 16 732

Ústí nad Labem 11 835

Zdroj: Český statistický úřad

Podle údajů ČSÚ se cena bytů v Česku od roku 1998 zvýšila zhruba 2,5násobně, celková inflace ve stejném období přitom byla zhruba 1,5násobná.

O autorovi| Hana Boříková, borikova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít