V Česku končíme

20. dubna 2015, 00:00 - Petra Pelantová
20. dubna 2015, 00:00

Skupina General Electric omezí finanční byznys a posílí průmyslovou divizi. Z Česka se úplně stáhne

Gigantický finanční byznys pod značkou GE končí. O zmenšení bankovní divize amerického konglomerátu General Electric (GE) se přitom spekulovalo už od roku 2013. Teprve letos však vedení společnosti potvrdilo, že prodá většinu aktiv své dceřiné GE Capital a finanční aktivity chce do dvou let omezit na minimum.

Rozprodej majetku GE Capital je důsledkem finanční krize z let 2008 a 2009, kdy bylo hospodaření skupiny GE stahováno ke dnu právě finanční větví jejího byznysu. Před dvěma lety označily americké úřady GE Capital spolu s AIG jako společnosti, které mohou představovat ohrožení pro finanční stabilitu Spojených států. Americká skupina se zbavuje rovněž svých činností v oblasti realit. Představené změny jsou jednoznačně tím nejvýznamnějším, co se v General Electric za poslední dekádu událo.

Banka, nebo pobočky?

Změnu pocítí i tuzemský trh, kde GE působí prostřednictví GE Money Bank. „Není otázkou, zda vůbec, ale kdy a jak,“ tvrdí analytik J&T Bank Milan Lávička k eventuální změně majitele tuzemské bankovní pětky. Možností převzetí je víc.

Například akvizice celé banky nebo jen převzetí pobočkové sítě, díky které by nový majitel rozšířil svůj stávající bankovní byznys.

„Zájemců o GE Money Bank bude vždycky hodně, protože český bankovní trh je pro investory vysoce atraktivní,“ dodává Lávička. Banky v Česku jsou stabilní a ziskové, mají dostatek likvidity a nejsou závislé na zahraničním kapitálu, což je hlavní lákadlo pro potenciální zájemce.

V médiích se objevily spekulace o zájmu čínských bank a ve hře jsou údajně i investoři z Polska. GE Money Bank nicméně podobné úvahy nekomentuje, jak sdělil týdeníku Euro mediální zástupce banky Milan Kříž. Začátkem února agentura Bloomberg napsala, že v Polsku už GE hledá zájemce, který by převzal její majoritu v tamní Bank BPH. O svém záměru prý už informovala regulátory. Podobný vývoj lze očekávat i v Maďarsku. O tamní Budapest Bank, která rovněž patří do portfolia koncernu GE, má dokonce zájem místní vláda, jak uvedla na konci loňského roku agentura Bloomberg.

Společnost oznámila své restrukturalizační plány v pátek 10. dubna, což okamžitě ocenili investoři z Wall Street. Na newyorské burze stouply akcie General Electric během pátečního obchodování o téměř jedenáct procent a zavíraly na hodnotě 28,51 dolaru za akcii. „Jde o pohyb, který není pro akcie GE vůbec běžnou záležitostí,“ poznamenal Jiří Šimara, analytik společnosti Cyrrus. Jen pro srovnání, na začátku dubna byla cena na 24,72 za akcii.

Ropné riziko Analytici zatím hodnotí rozhodnutí společnosti soustředit se na svou původní tradici v podobě průmyslu s vysokou přidanou hodnotou velmi příznivě. GE v současnosti generuje takřka 60 procent svých zisků prostřednictvím své průmyslové divize, což znamená výrazný nárůst oproti roku 2008, kdy průmysl přispíval pouze ke čtyřiceti procentům zisků firmy. Během čtyř let chce firma dosáhnout až na devadesát procent. „Transakce by měla mít pro akcionáře kladný výsledek, výnosy z průmyslových aktivit jsou, alespoň v dnešním regulatorním prostředí, vyšší a méně kolísavé než finanční výnosy,“ domnívá se analytik společnosti Patria Finance Branislav Soták. „Akciové trhy jsou nadále velmi blízko svých rekordně vysokých úrovní, což v kombinaci se stále rostoucím nemovitostním trhem umožnilo managementu vyjednat za svá aktiva velmi slušnou cenu,“ doplňuje Šimara. Aktivity v oblasti realit GE prodá skupině BlackStone Group a bance Wells Fargo za 26,5 miliardy dolarů.

Orientace na průmysl je sice mnohem perspektivnější než finanční byznys, jenže třeba v oblasti těžby ropy bude mít GE těžkou pozici. Důvodem jsou klesající ceny této komodity. V současné době se barel ropy Brent drží nad šedesáti dolary. Podle aktuální prognózy banky Goldman Sachs má spadnout až ke čtyřiceti dolarům. Ještě loni v dubnu přitom byla cena na úrovni 110 dolarů za barel. Konkurenti jako Exxon nebo Shell v některých oblastech těžby dokonce brzdí a omezují kapitálové výdaje, neboť při současných cenách přestává být těžba ropy mnohdy rentabilní.

Daleko větší perspektivu má dle analytiků pro GE produkce tryskových motorů.

General Electric Podniká v oblasti výroby letadlových motorů, elektrické energie, finančních služeb či lékařské techniky. V současné době sdružuje firmy z oblasti průmyslu a financí. Co společnost chystá • V současné době prodává GE Capital Real Estate za 26,5 miliardy dolarů • Hodlá rozprodat většinu aktivit nesouvisejících s průmyslovým odvětvím • Většinu získaného kapitálu použije na zpětný odkup akcí v hodnotě 50 miliard dolarů • Finanční divize bude jen podpůrnou složkou pro financování průmyslového byznysu • Do čtyř let hodlá generovat 90 procent svých zisků z produkce tryskových motorů, generátorů a dalších zařízení například pro přenosové sítě nebo ropný průmysl

O autorovi| Petra Pelantová • pelantova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít