V Česku končíme

20. dubna 2015, 00:00 - Petra Pelantová
20. dubna 2015, 00:00

Skupina General Electric omezí finanční byznys a posílí průmyslovou divizi. Z Česka se úplně stáhne

Gigantický finanční byznys pod značkou GE končí. O zmenšení bankovní divize amerického konglomerátu General Electric (GE) se přitom spekulovalo už od roku 2013. Teprve letos však vedení společnosti potvrdilo, že prodá většinu aktiv své dceřiné GE Capital a finanční aktivity chce do dvou let omezit na minimum.

Rozprodej majetku GE Capital je důsledkem finanční krize z let 2008 a 2009, kdy bylo hospodaření skupiny GE stahováno ke dnu právě finanční větví jejího byznysu. Před dvěma lety označily americké úřady GE Capital spolu s AIG jako společnosti, které mohou představovat ohrožení pro finanční stabilitu Spojených států. Americká skupina se zbavuje rovněž svých činností v oblasti realit. Představené změny jsou jednoznačně tím nejvýznamnějším, co se v General Electric za poslední dekádu událo.

Banka, nebo pobočky?

Změnu pocítí i tuzemský trh, kde GE působí prostřednictví GE Money Bank. „Není otázkou, zda vůbec, ale kdy a jak,“ tvrdí analytik J&T Bank Milan Lávička k eventuální změně majitele tuzemské bankovní pětky. Možností převzetí je víc.

Například akvizice celé banky nebo jen převzetí pobočkové sítě, díky které by nový majitel rozšířil svůj stávající bankovní byznys.

„Zájemců o GE Money Bank bude vždycky hodně, protože český bankovní trh je pro investory vysoce atraktivní,“ dodává Lávička. Banky v Česku jsou stabilní a ziskové, mají dostatek likvidity a nejsou závislé na zahraničním kapitálu, což je hlavní lákadlo pro potenciální zájemce.

V médiích se objevily spekulace o zájmu čínských bank a ve hře jsou údajně i investoři z Polska. GE Money Bank nicméně podobné úvahy nekomentuje, jak sdělil týdeníku Euro mediální zástupce banky Milan Kříž. Začátkem února agentura Bloomberg napsala, že v Polsku už GE hledá zájemce, který by převzal její majoritu v tamní Bank BPH. O svém záměru prý už informovala regulátory. Podobný vývoj lze očekávat i v Maďarsku. O tamní Budapest Bank, která rovněž patří do portfolia koncernu GE, má dokonce zájem místní vláda, jak uvedla na konci loňského roku agentura Bloomberg.

Společnost oznámila své restrukturalizační plány v pátek 10. dubna, což okamžitě ocenili investoři z Wall Street. Na newyorské burze stouply akcie General Electric během pátečního obchodování o téměř jedenáct procent a zavíraly na hodnotě 28,51 dolaru za akcii. „Jde o pohyb, který není pro akcie GE vůbec běžnou záležitostí,“ poznamenal Jiří Šimara, analytik společnosti Cyrrus. Jen pro srovnání, na začátku dubna byla cena na 24,72 za akcii.

Ropné riziko Analytici zatím hodnotí rozhodnutí společnosti soustředit se na svou původní tradici v podobě průmyslu s vysokou přidanou hodnotou velmi příznivě. GE v současnosti generuje takřka 60 procent svých zisků prostřednictvím své průmyslové divize, což znamená výrazný nárůst oproti roku 2008, kdy průmysl přispíval pouze ke čtyřiceti procentům zisků firmy. Během čtyř let chce firma dosáhnout až na devadesát procent. „Transakce by měla mít pro akcionáře kladný výsledek, výnosy z průmyslových aktivit jsou, alespoň v dnešním regulatorním prostředí, vyšší a méně kolísavé než finanční výnosy,“ domnívá se analytik společnosti Patria Finance Branislav Soták. „Akciové trhy jsou nadále velmi blízko svých rekordně vysokých úrovní, což v kombinaci se stále rostoucím nemovitostním trhem umožnilo managementu vyjednat za svá aktiva velmi slušnou cenu,“ doplňuje Šimara. Aktivity v oblasti realit GE prodá skupině BlackStone Group a bance Wells Fargo za 26,5 miliardy dolarů.

Orientace na průmysl je sice mnohem perspektivnější než finanční byznys, jenže třeba v oblasti těžby ropy bude mít GE těžkou pozici. Důvodem jsou klesající ceny této komodity. V současné době se barel ropy Brent drží nad šedesáti dolary. Podle aktuální prognózy banky Goldman Sachs má spadnout až ke čtyřiceti dolarům. Ještě loni v dubnu přitom byla cena na úrovni 110 dolarů za barel. Konkurenti jako Exxon nebo Shell v některých oblastech těžby dokonce brzdí a omezují kapitálové výdaje, neboť při současných cenách přestává být těžba ropy mnohdy rentabilní.

Daleko větší perspektivu má dle analytiků pro GE produkce tryskových motorů.

General Electric Podniká v oblasti výroby letadlových motorů, elektrické energie, finančních služeb či lékařské techniky. V současné době sdružuje firmy z oblasti průmyslu a financí. Co společnost chystá • V současné době prodává GE Capital Real Estate za 26,5 miliardy dolarů • Hodlá rozprodat většinu aktivit nesouvisejících s průmyslovým odvětvím • Většinu získaného kapitálu použije na zpětný odkup akcí v hodnotě 50 miliard dolarů • Finanční divize bude jen podpůrnou složkou pro financování průmyslového byznysu • Do čtyř let hodlá generovat 90 procent svých zisků z produkce tryskových motorů, generátorů a dalších zařízení například pro přenosové sítě nebo ropný průmysl

O autorovi| Petra Pelantová • pelantova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít