Utajené kšefty s dluhy

22. dubna 2013, 00:00 - Petra Pelantová
22. dubna 2013, 00:00

Česká exportní banka chce letos ze svého portfolia prodat nesplácené úvěry v hodnotě 1,5 miliardy korun

Státu došla trpělivost s nesplácenými exportními úvěry. Česká exportní banka (ČEB) coby hlavní pilíř státní podpory exportu do rizikových regionů začala prodávat špatné pohledávky. Poté, co se jí podařilo úspěšně prodat první, hledá kupce pro další.

Minulý měsíc rozjela dvě výběrová řízení a třetí připravuje. Celkově by se letos chtěla zbavit špatných úvěrů v hodnotě zhruba 1,5 miliardy korun. Týdeníku Euro to řekl generální ředitel ČEB Jiří Klumpar. „Jde o případy, kdy už jsme vyčerpali všechny ostatní možnosti, jak pohledávky řešit,“ upřesnil Klumpar. ČEB má přitom v bilanci nesplácené úvěry v hodnotě zhruba 7,5 miliardy korun.

Klumpar zdůrazňuje, že prodej pohledávek je krajní řešení.

Raději (ne)zveřejňovat U první prodané pohledávky, kde šlo o tři čtvrtě miliardy korun z byznysu okolo sklárny Ekran v Novosibirsku, se exportní bance podařilo získat šedesát procent hodnoty. Kupcem byla ruská UniCredit Bank a Klumpar označil transakci za úspěch, který si slibuje i od prodeje dalších pohledávek. O požadovaném výnosu ale spekulovat nechce, aby neznevýhodnil ČEB při vyjednávání o ceně. Potvrzuje jen, že plánované prodeje se týkají sklářského byznysu v Ruské federaci a jde o velmi komplikované obchodní případy.

„Zájemci jsou, není jich mnoho. Máme i zájemce, kteří přišli s tím, že by chtěli od nás některé pohledávky odkoupit,“ dodává.

Klumpar nastoupil do vedení ČEB loni v prosinci, a zatímco jeho předchůdci nechtěli o prodeji špatných pohledávek ani slyšet, nyní se situace změnila. „Je to vyústění předchozího vývoje, kdy se ukazuje, že všechny nástroje už jsou vyčerpány, nechceme dál prohlubovat ztrátu a držet špatnou pohledávku,“ říká.

Na dotaz, zda banka bude zveřejňovat jména kupců, Klumpar uvedl, že zřejmě jen v případě, když kupcem bude banka. Jenže právě to může přinést bance nezanedbatelné riziko. ČEB se sice může schovávat za obchodní tajemství, ale zároveň jde o státní instituci spravující miliardy korun. Prodej nesplácených pohledávek by se mohl pro dlužníky stát šikovným nástrojem, jak přes prostředníky nakoupit svůj dluh s tím, že jeho hodnota se výrazně snížila.

To Klumpar odmítá. „Neradi bychom prodej pohledávek deklarovali jako standardní záležitost. Nechceme totiž vytvořit v potenciálních zájemcích o úvěr dojem, že vždycky lze úvěr za nižší částku přes nějakého prostředníka odkoupit. Je potřeba s tím zacházet citlivě a ne všechny informace zveřejňovat,“ poznamenal. Zveřejňování kupců by přitom podobné plány mohlo utnout. A pokud bude ČEB pohledávky prodávat bankám, není vůbec jasné, zda tyto finanční domy neposlouží jako pouhý prostředník pro dlužníka, aby si koupil svou pohledávku. Klumpar přitom potvrzuje, že banky, které kupují pohledávky, to v drtivé většině případů dělají s cílem je přeprodat za účelem zisku.

Prověrka kupců ČEB ujišťuje, že si pečlivě analyzuje všechny možnosti a k prodeji pohledávky sáhne pouze v případě, kdy je jasné, že prodej je jediné řešení, neboť dlužník není schopen splácet vůbec nic. „Žádný odbyt, problematická hodnota zajištění, technologie v katastrofálním stavu, je tam problém v akcionářské struktuře, kdy akcionáři spolu nespolupracují, není s kým komunikovat,“ popisuje Klumpar situaci okolo pohledávek, kterých se chce banka zbavit. „Potenciální kupce si důkladně prověřujeme,“ dodává.

Další riziko prodeje špatných pohledávek z portfolia ČEB tkví v tom, že úvěry od ČEB mají ve většině případů pojištění od státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Pokud by tedy ČEB prodávala pohledávku například za šedesát procent její hodnoty, ovšem se zajištěním od EGAP ve výši pětadevadesát procent její hodnoty, šlo by o řešení, díky kterému by se kupec mohl obohatit na účet ČEB. Klumpar tvrdí, že pohledávky chce prodávat bez pojištění EGAP, stejně jako v případě prvního prodaného dluhu do ruské UniCredit Bank.

Několik pohledávek prý v minulosti prodala i EGAP, což je vedle ČEB další významný nástroj státu, jak podporovat export do rizikových zemí. Šéf EGAP Jan Procházka ale zdůrazňuje, že jde o krajní řešení. A do komentování konkrétních transakcí se nechce pouštět s tím, že jde o příliš diskrétní byznys, kde by jakákoli zveřejněná informace mohla zvýhodnit potenciální kupce.

Klumpar nastoupil do vedení ČEB loni v prosinci, a zatímco jeho předchůdci nechtěli o prodeji špatných pohledávek ani slyšet, nyní se situace změnila.

O autorovi| Petra Pelantová, pelantova@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít