Utajené kšefty s dluhy

22. dubna 2013, 00:00 - Petra Pelantová
22. dubna 2013, 00:00

Česká exportní banka chce letos ze svého portfolia prodat nesplácené úvěry v hodnotě 1,5 miliardy korun

Státu došla trpělivost s nesplácenými exportními úvěry. Česká exportní banka (ČEB) coby hlavní pilíř státní podpory exportu do rizikových regionů začala prodávat špatné pohledávky. Poté, co se jí podařilo úspěšně prodat první, hledá kupce pro další.

Minulý měsíc rozjela dvě výběrová řízení a třetí připravuje. Celkově by se letos chtěla zbavit špatných úvěrů v hodnotě zhruba 1,5 miliardy korun. Týdeníku Euro to řekl generální ředitel ČEB Jiří Klumpar. „Jde o případy, kdy už jsme vyčerpali všechny ostatní možnosti, jak pohledávky řešit,“ upřesnil Klumpar. ČEB má přitom v bilanci nesplácené úvěry v hodnotě zhruba 7,5 miliardy korun.

Klumpar zdůrazňuje, že prodej pohledávek je krajní řešení.

Raději (ne)zveřejňovat U první prodané pohledávky, kde šlo o tři čtvrtě miliardy korun z byznysu okolo sklárny Ekran v Novosibirsku, se exportní bance podařilo získat šedesát procent hodnoty. Kupcem byla ruská UniCredit Bank a Klumpar označil transakci za úspěch, který si slibuje i od prodeje dalších pohledávek. O požadovaném výnosu ale spekulovat nechce, aby neznevýhodnil ČEB při vyjednávání o ceně. Potvrzuje jen, že plánované prodeje se týkají sklářského byznysu v Ruské federaci a jde o velmi komplikované obchodní případy.

„Zájemci jsou, není jich mnoho. Máme i zájemce, kteří přišli s tím, že by chtěli od nás některé pohledávky odkoupit,“ dodává.

Klumpar nastoupil do vedení ČEB loni v prosinci, a zatímco jeho předchůdci nechtěli o prodeji špatných pohledávek ani slyšet, nyní se situace změnila. „Je to vyústění předchozího vývoje, kdy se ukazuje, že všechny nástroje už jsou vyčerpány, nechceme dál prohlubovat ztrátu a držet špatnou pohledávku,“ říká.

Na dotaz, zda banka bude zveřejňovat jména kupců, Klumpar uvedl, že zřejmě jen v případě, když kupcem bude banka. Jenže právě to může přinést bance nezanedbatelné riziko. ČEB se sice může schovávat za obchodní tajemství, ale zároveň jde o státní instituci spravující miliardy korun. Prodej nesplácených pohledávek by se mohl pro dlužníky stát šikovným nástrojem, jak přes prostředníky nakoupit svůj dluh s tím, že jeho hodnota se výrazně snížila.

To Klumpar odmítá. „Neradi bychom prodej pohledávek deklarovali jako standardní záležitost. Nechceme totiž vytvořit v potenciálních zájemcích o úvěr dojem, že vždycky lze úvěr za nižší částku přes nějakého prostředníka odkoupit. Je potřeba s tím zacházet citlivě a ne všechny informace zveřejňovat,“ poznamenal. Zveřejňování kupců by přitom podobné plány mohlo utnout. A pokud bude ČEB pohledávky prodávat bankám, není vůbec jasné, zda tyto finanční domy neposlouží jako pouhý prostředník pro dlužníka, aby si koupil svou pohledávku. Klumpar přitom potvrzuje, že banky, které kupují pohledávky, to v drtivé většině případů dělají s cílem je přeprodat za účelem zisku.

Prověrka kupců ČEB ujišťuje, že si pečlivě analyzuje všechny možnosti a k prodeji pohledávky sáhne pouze v případě, kdy je jasné, že prodej je jediné řešení, neboť dlužník není schopen splácet vůbec nic. „Žádný odbyt, problematická hodnota zajištění, technologie v katastrofálním stavu, je tam problém v akcionářské struktuře, kdy akcionáři spolu nespolupracují, není s kým komunikovat,“ popisuje Klumpar situaci okolo pohledávek, kterých se chce banka zbavit. „Potenciální kupce si důkladně prověřujeme,“ dodává.

Další riziko prodeje špatných pohledávek z portfolia ČEB tkví v tom, že úvěry od ČEB mají ve většině případů pojištění od státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Pokud by tedy ČEB prodávala pohledávku například za šedesát procent její hodnoty, ovšem se zajištěním od EGAP ve výši pětadevadesát procent její hodnoty, šlo by o řešení, díky kterému by se kupec mohl obohatit na účet ČEB. Klumpar tvrdí, že pohledávky chce prodávat bez pojištění EGAP, stejně jako v případě prvního prodaného dluhu do ruské UniCredit Bank.

Několik pohledávek prý v minulosti prodala i EGAP, což je vedle ČEB další významný nástroj státu, jak podporovat export do rizikových zemí. Šéf EGAP Jan Procházka ale zdůrazňuje, že jde o krajní řešení. A do komentování konkrétních transakcí se nechce pouštět s tím, že jde o příliš diskrétní byznys, kde by jakákoli zveřejněná informace mohla zvýhodnit potenciální kupce.

Klumpar nastoupil do vedení ČEB loni v prosinci, a zatímco jeho předchůdci nechtěli o prodeji špatných pohledávek ani slyšet, nyní se situace změnila.

O autorovi| Petra Pelantová, pelantova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít