Utajené frekvence

26. listopadu 2012, 00:00 - Ondřej Hergesell
26. listopadu 2012, 00:00

ČTÚ umožnil operátorům sdílení LTE kmitočtů, může se tak dostat na každého. Ceny v aukci mezitím pomalu rostou

Informace o probíhající aukci kmitočtů pro mobilní sítě čtvrté generace jsou střeženy způsobem, který si v ničem nezadá s ochranou státního tajemství. Běžně sdílní operátoři O2, T-Mobile a Vodafone, stejně jako čtvrtý zájemce PPF nemohou s ohledem na slib mlčenlivosti komentovat zhola nic. Organizátor elektronické aukce, Český telekomunikační úřad (ČTÚ), zase nechce z taktických důvodů ani naznačovat, jak hodně vyskočila cena nabízených frekvencí oproti původní vyvolávací sumě. Týdeník Euro se přesto pokusil zmapovat průběh aukce po formální i ekonomické stránce.

Sdílené sítě i kmitočty Nejnovější a zároveň nejzajímavější informací je zjištění, že regulátor trhu nebude bránit jednotlivým operátorům ve spojování LTE kmitočtů, které si vydraží. Naopak, předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák hodlá operátory po skončení aukce vyzvat, aby v zájmu zlevnění a zrychlení výstavby infrastruktury přistoupili ke spojení svých sítí čtvrté generace, oficiálně označovanému jako sdílení sítí, ale i samotných frekvencí, které si během následujících dnů vydraží. „Úřad nebude bránit jakékoli komerční dohodě mezi operátory v oblasti LTE,“ řekl Dvořák týdeníku Euro.

Zájemci by podle Dvořáka měli mít schopnost a především snahu se na tomto kroku domluvit, byť připouští, že podobná dohoda nebude mezi nadnárodními konkurenčními firmami vznikat lehce. „Ale je to v jejich ekonomickém zájmu, stejně jako v zájmu co největšího pokrytí LTE sítí a co nejnižších cen pro koncové zákazníky,“ dodává šéf ČTÚ.

Jakkoli působí tato informace jako technická drobnost, pro vývoj aukce a následné budování telekomunikačních sítí čtvrté generace má obrovský význam. V dražbě je šest bloků (ucelených frekvenčních pásem) pro LTE, přičemž pro celonárodní síť jsou zapotřebí dva bloky. Obecně se tedy mělo za to, že přinejmenším jeden ze čtyř zájemců zůstane po aukci mimo hru a nebude moci postavit plnohodnotnou LTE síť.

Dvořákovo vyjádření ale v podstatě znamená, že se v aukci může dostat na každého, respektive že z dražby mohou vyjít alespoň částečně uspokojeni všichni čtyři zájemci – pokud se mezi sebou domluví na sdílení frekvencí. Názorný příklad pro vysvětlení: pokud by operátor A vydražil jeden blok kmitočtů v pásmu 800 megahertzů, operátor B další jeden blok a vzájemně se budou jejich frekvenční pásma doplňovat, mohou operátoři bloky s posvěcením ČTÚ spojit a vybudovat jednu společnou síť. Tu by po jejím dokončení využívali zákazníci obou operátorů, podobně jako v současnosti sdílí 3G síť T-Mobile s O2.

Podle manažerů oslovených týdeníkem Euro (nikdo z nich nechtěl být v souvislosti s aukcí kmitočtů zmiňován) může tento krok pozitivně ovlivnit aukci i následné budování LTE sítí. „Z hlediska legislativy je to na hraně, ale ČTÚ se snaží naplnit politické zadání – dostat na trh čtvrtého operátora a zároveň vytěžit z aukce co nejvíc peněz. Tím, že mohou zájemci soutěžit i o jediný blok kmitočtů, se pravděpodobně zvýší jejich dražební apetit,“ říká jeden ze zdrojů.

Příhoz za 20 milionů Samotná aukce se rozeběhla 12. listopadu a probíhá v jednotlivých aukčních kolech, trvajících hodinu. Po každém kole následuje šedesátiminutová přestávka, za jeden pracovní den se takové „kolečko“ otočí čtyřikrát. „V současnosti máme za sebou 22 aukčních kol. S jejich dosavadním průběhem jsme spokojeni. Vše probíhá v poklidu, bez technických komplikací či jiných zádrhelů,“ tvrdil Dvořák na konci minulého týdne.

Očekávané ukončení aukce ani finanční výnos z dražby nechce předseda regulátora prozatím odhadovat. „Aukce by měla skončit do dvou týdnů, ale přesný den ani zbývající počet kol nelze předjímat. Může proběhnout dalších dvacet, ale klidně i čtyřicet kol – dokud budou zájemci přihazovat,“ řekl šéf ČTÚ týdeníku Euro.

Vyvolávací cena všech nabízených kmitočtů dosahuje 7,4 miliardy korun. Nejatraktivnější frekvence v pásmu 800 megahertzů pro vybudování LTE sítí mají úhrnnou vyvolávací cenu 5,3 miliardy korun, zbytek sumy připadá na nabízené kmitočty v pásmech 1800 megahertzů a 2,6 gigahertzů. Z aukčního řádu ČTÚ, který je součástí zadávací dokumentace, kromě jiného vyplývá, že zájemci mohou v aukci přihazovat nikoli v konkrétních sumách, ale v procentech oproti dosavadní nejvyšší nabízené ceně. Tu může jakýkoli z dražitelů navýšit o 2,5 procenta, 5, 10 nebo 20 procent.

Připomeňme, že vyvolávací cena byla stanovena na 800 milionů korun za nejméně atraktivní blok kmitočtů a 900 milionů na zbývajících pět kmitočtových sad. I v případě nejnižšího příhozu v hodnotě 2,5 procenta tedy dnes vzduchem „létá“ přinejmenším 20 milionů korun, vzhledem k pokročilé fázi aukce to ale pravděpodobně bude více.

Podle zdrojů týdeníku Euro přihazují všichni čtyři dražitelé poměrně opatrně, v naprosté většině případů se drží minimálního příhozu. Zároveň ale navyšují cenu stabilně, takže není vyloučeno, že se aukce oproti očekávání protáhne. „Všichni poctivě sedí u počítačů a průběžně, po,drobných‘, přihazují.

Nejvyšší nabídka se často mění. Nikdo ale neví, jak se v závěru zachová PPF. Jejich ambice vstoupit do telekomunikačního byznysu stále roste a na rozdíl od českých poboček nadnárodních operátorů nemusejí žádat nikoho v cizině o navýšení rozpočtu, pokud by cena kmitočtů výrazně vzrostla,“ vysvětluje jeden z manažerů dlouhodobě působící v telekomunikační branži.

Předseda Rady ČTÚ nechce tyto spekulace komentovat. „Věřím, že na konci bude ministr financí Miroslav Kalousek spokojen. Jen je otázkou, do jakého roku připadne předpis k úhradě za vydražená frekvenční pásma. Zda to bude rok 2012, nebo až příští rok,“ uvedl pro týdeník Euro. l •

O autorovi| Ondřej Hergesell, hergesell@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít