Úspěšná desetiletka

09. června 2014, 00:00 -
09. června 2014, 00:00

Česko a Rakousko si vloni vyměnily zboží za téměř deset miliard eur

Před vstupem České republiky do EU dosahovala obchodní výměna mezi Rakouskem a Českem hodnoty 5,04 miliardy eur. V současnosti se objem vzájemného obchodu zvýšil na 9,69 miliardy eur – během deseti let došlo tedy téměř k jeho zdvojnásobení. Potěšitelné je, že obě země ze vstupu Česka do EU profitovaly stejně.

Rakouský vývoz se zvýšil do konce loňského roku na 4,4 miliardy eur (+80 procent) a opačným směrem putovalo zboží za 5,3 miliardy eur (+102 procent). Dynamika nárůstu vzájemné obchodní výměny byla logicky nejvyšší v prvních letech po vstupu Česka do EU, protože od 1. května 2004 díky zapojení Česka do vnitřního trhu Unie zmizela celní byrokracie a téměř všechny ostatní překážky obchodu.

Vyrovnaná struktura Struktura vzájemného obchodu je poměrně vyrovnaná: Vysoký podíl strojů, dopravních prostředků, průmyslového zboží a hotových výrobků – které tvoří více než 70 procent celkové výměny zboží – potvrzuje, že se jedná o obchodní výměnu mezi dvěma vyspělými průmyslovými zeměmi. Česká republika je nyní jedním z nejvýznamnějších zahraničních obchodních partnerů Rakouska – pro Rakouskou republiku je Česko s podílem 3,4 procenta celosvětově šestou největší exportní destinací za Německem, Itálií, USA, Švýcarskem a Francií. Na straně dovozu zaujala Česká republika s podílem 4,1 procenta páté místo hned za Německem, Itálií, Švýcarskem a Čínou. V rámci EU je přitom Česko třetím nejdůležitějším obchodním partnerem Rakouska, a v oblasti východní Evropy dokonce nejdůležitějším exportním a obchodním partnerem.

Třetí největší investor Vstup České republiky do EU měl také vliv na rakouské přímé investice ve vaší zemi, ale jiným způsobem než v oblasti obchodní výměny: Zde totiž díky asociační dohodě ještě před rozšířením EU existovala do značné míry svoboda pohybu zboží a kapitálu mezi Rakouskem a Českem. A to se od samého počátku pozitivně projevilo na vývoji rakouských přímých investic v České republice.

Prostorová blízkost, nízké mzdy, kvalifikovaná pracovní síla, dobře rozvinutá infrastruktura a síť průmyslových zón významně přispěly k atraktivitě České republiky pro rakouské investory. Většina velkých firem, jako například banky, pojišťovny, maloobchodní řetězce, výrobci stavebních materiálů a další, investovala v České republice již dávno před vstupem země do EU. Ještě před 1. květnem 2004 tak Rakousko bylo – stejně jako dnes – po Německu a Nizozemsku třetím největším zahraničním investorem v Česku a podílelo se na zdejších celkových přímých zahraničních investicích přibližně deseti procenty (nyní je to již 13 procent). Naopak ze vstupu ČR do EU profitovaly hlavně střední a malé rakouské společnosti, které se díky odstranění posledních obchodních bariér a vyšší právní jistotě odvážily vstoupit na český trh.

Co se ale po vstupu do EU zásadně změnilo, byly motivy pro investování v České republice. Zatímco dříve byla vaše země pro rakouské firmy hlavně zásobárnou levné pracovní síly a lákala jako místo levné výroby, tak v posledních letech na významu získávají jiné faktory: Česko se stalo atraktivním místem pro umísťování náročných projektů s vyšší přidanou hodnotou. Navíc se Česká republika díky rostoucí kupní síle stala atraktivním trhem, a proto zde rakouské společnosti otevřely i svá prodejní a servisní zastoupení.

Zdrženliví Češi Zatímco české firmy jsou z pohledu exportu v Rakousku již velmi dobře zastoupeny, tak naopak vlastní pobočky v naší zemi zatím zakládaly spíše zdrženlivě – nyní registrujeme v Rakousku přibližně jen 200 společností s českými vlastníky. Ovšem vnímáme, že od rozšíření EU poptávka českých podniků po založení pobočky v Rakousku roste. To potvrzuje, že české firmy jsou stále lépe kapitálově vybavené, získávají mezinárodní zkušenosti a využívají nové příležitosti ke spolupráci. Jedná se nejčastěji o české firmy, které mají dobrý produkt a už expandovaly na jiných východoevropských trzích, například na Slovensku nebo v Polsku.

Dvojnásobný Rakousko-český obchod (v mld. eur)

Zdroj: Statistik Austria

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít