Úspěch přeje připraveným, nemeškejte s certifikací AEO

14. září 2015, 00:00 - LUCIE SVOBODOVÁ
14. září 2015, 00:00

Společnost Gefco patří k hrstce firem, které jsou certifikovány jako Oprávněný hospodářský subjekt

České přepravní společnosti nemohou plně využívat výhod, které jim certifi­ kát AEO poskytuje a které ve svém důsledku vedou k výrazným úsporám. Význam certifikátu se přitom značně zvýší poté, co 1. května 2016 vstoupí v platnost nový celní kodex EU. Je proto nejvyšší čas certifikací projít.

Celní kodex Evropské unie přinese celou řadu změn, které se dotknou každého, kdo obchoduje se zbožím přes hranice EU. Jedná se o první takto rozsáhlou změnu pravidel po téměř čtvrtstoletí platnosti dosavadního celního kodexu. K hlavním změnám patří důraz na elektronickou komunikaci ve všech oblastech výměny informací mezi celními orgány a obchodní veřejností, reforma speciálních celních režimů používaných pro dovoz a vývoz zboží ke zpracování, první pokus o zjednodušení celních formalit založených na procesech, nikoli jednotlivých transakcích a v neposlední řadě právě i poskytnutí významných výhod držitelům certifikátů AEO.

Celní kodex EU však přináší i mnoho dalších výhod pro držitele AEO, a to zejména povolování dočasných skladů, zvláštních celních režimů, souborných jistot k zajištění celního dluhu apod. Tam, kde certifikát AEO není výslovnou podmínkou pro udělení příslušného povolení, jsou držitelé AEO zvýhodněni přinejmenším tím, že nebudou muset prokazovat splnění dílčích podmínek (např. vhodného způsobu vedení záznamů a evidencí), které prokázali již tím, že tento certifikát získali.

Certifikát AEO v České republice uděluje Celní úřad pro Jihočeský kraj, který je pro tuto činnost specializovaný. K jeho udělení je třeba projít vyplněním dotazníku (150 otázek), auditem celního úřadu a následnou obhajobou. Pozornost je přitom zaměřena především na procesy ve společnosti, finanční audit, oblast IT, zabezpečení či vnitřní kontrolní systém. Autorizovaný poskytovatel certifikátu AEO má zároveň možnost přijít kdykoli na kontrolu plnění podmínek certifikace AEO.

Konkrétní celní výhody budou náležet výlučně držitelům AEO, a je proto namístě zavčas certifikací projít. V důsledku změny se certifikace AEO stane bezesporu nezbytným předpokladem pro konkurenceschopnost pravidelných dovozců a vývozců, výrobců a distributorů obchodujících přes hranici EU, ale i firem poskytujících služby v oblasti mezinárodního obchodu.

O autorovi| LUCIE SVOBODOVÁ, customs & overseas manager Gefco Česká republika

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít