Úsměv s kapkou smutku

17. prosince 2012, 00:00 -
17. prosince 2012, 00:00

portrét

V době, kdy v zábavných pořadech převládá spíše agresivní hejhuráctví, vypadá Lasicova cesta k úsměvu až příliš nenápadně. Možná proto, že se musí opravdu „poslouchat“. „Závažné postřehy a myšlenky víc naznačuje, než říká na plná ústa, a v druhém plánu nechává prostor i pro kapku smutku a nostalgie,“ popisuje poetiku divadla Studio L+S Lasicův blízký přítel, slovenský spisovatel Tomáš Janovic. Jemnému humoru založenému už od prvních vystoupení se Satinským na absurdních dialozích a scénkách ale stále hodně lidí rozumí. A platí to na obou stranách řeky Moravy. Představení, pořádaná například ve spolupráci s Divadlem Bolka Polívky nebo pražským Studiem Dva, bývají pravidelně vyprodaná.

Manžel herečky a později diplomatky Magdalény Vášáryové pochází ze Zvolena.

Vyrůstal ale hlavně v Bratislavě, kde na přelomu 50. a 60. let vystudoval divadelní vědu a dramaturgii. Už od studentských let vystupoval se Satinským, poprvé na zábavných nedělních programech pod pláštíkem tehdejšího Československého svazu mládeže. Byť každý s jinou náturou, oba sdíleli přístup k humoru inspirovaný Voskovcem a Werichem a od počátku na sebe byli hodně navázaní. Satinský například narukoval na vojnu ještě před dokončením vysoké školy jenom proto, aby mohl sloužit s Lasicou ve vojenském uměleckém souboru. V roce 1967 nastoupili do Divadelního studia, později legendárního Divadla na korze, kde konečně dostali vlastní jeviště.

Se začátkem normalizace museli Lasica a Satinský z Korza odejít a uchýlili se do Brna, po dvou letech je přijali v bratislavské operetě.

Po pěti letech mohli přejít do činohry Nové scény a postupně se přesunuli do Studia S, kde uvedli premiéry svých nejvýznamnějších her (Den radosti, 1986 nebo Náš přítel René,1991). Lasica se nakonec stal ředitelem a po roce 1989 i spolumajitelem divadla, mezitím přejmenovaného na Studio L+S.

Vedle divadelních a televizních vystoupení zažili Lasica i Satinský úspěchy také ve filmu, ať už společně, nebo zvlášť. Připomeňme třeba ztvárnění mimozemšťanů ve snímku Srdečný pozdrav ze zeměkoule (1982), konkrétně u Lasici hlavní roli v hořkém příběhu vedoucího pracovníka v továrně na sanitární keramiku Vážení přátelé, ano (1989) či doktora Vlacha v Saturninovi (1994).

Je nesporné, že Satinského úmrtí v prosinci 2002 bylo pro Lasicu i divadlo velkou ranou.

Na druhou stranu, jeho repertoár už v té době zdaleka nestál pouze na společných vystoupeních. Lasicovi se vždy dařilo přitáhnout ty nejlepší herecké osobnosti, jako jsou například Emília Vášáryová, Marián Labuda nebo Martin Huba, ale i režiséry či muzikanty (Martin Porubjak, Juraj Nvota, z hudebníků mimo jiné Oskar Rósza). Studio L+S současně proslulo jako platforma, kde si Bratislavané mohli každý rok seznámit s tím nejlepším z českých scén. Letos v listopadu se Festival českého divadla uskutečnil už podevatenácté. A po vstupenkách se jako vždycky jenom zaprášilo.

Kromě divadelní tvorby a vystupování v televizi na sebe Lasica v posledních letech upozornil také ve dvou dalších žánrech. Jako zapřísáhlý milovník swingu vzdal hold svým oblíbeným vzorům a nahrál dvě alba s písničkami Františka Kryštofa-Veselého a naposledy album s patnácti americkými šlágry, které sám otextoval.

Talent pro psané slovo prokázal Lasica také v próze. Hlavně ve fejetonech, které vycházely v týdenících Domino fórum a nástupnickém časopisu Týždeň. Už za svoji dřívější knížku s fejetony První tečka získal v roce 2007 prestižní Cenu Dominika Tatarky. Výběr novějších textů, v nichž autor vystupuje jako důchodce Miro, který hodnotí uplynulá desetiletí v dopisech pro domnělého kamaráda, nedávno vyšel i v českém překladu s názvem Listy Emilovi.

Lasicovy „sólové“ úspěchy v posledním desetiletí přitom nedávají zapomenout, že se stále díváme na jednoho z dvojice L+S. Jejich humor se v podstatě neměnil, přitom byl aktuální před padesáti lety a rozesmívá i dnes. Touhle nesmrtelností se Lasica a Satinský přiblížili Werichovi s Voskovcem a stejně jako oni jsou už dnes legendami.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít