Uražený prezident

13. dubna 2015, 00:00 - PETR WEIKERT
13. dubna 2015, 00:00

Za rusofilní orgie si Zeman nevysloužil z Moskvy ani „pěkně děkuju“. A tak se Putinovi po svém mstí

Prezident Miloš Zeman se rozhodl narušit všechny vztahy, které česká diplomacie má. Ty dobré, stejně jako ty nežádoucí. Tím, že pojede do Ruska, ale nezúčastní se vojenské přehlídky, naštve jak Putina, tak Západ. Zeman potvrzuje, že ztratil schopnost pro diplomacii a vyjednávání, kterou kdysi jako premiér míval.

Prezidentova cesta do Ruska na oslavy konce války je opravdu silný symbol náklonnosti k Rusku, s ohledem na ukrajinskou krizi a ruskou anexi Krymu. Návštěva se plánuje řadu měsíců, řeší se citlivé detaily: místa a čas setkání státníků a další podrobnosti. Zeman se na poslední chvíli rozhodl do toho všeho lidově řečeno hodit vidle. Jediný náznak diplomacie se dá spatřovat v tom, že svůj krok nechal oznámit v pátek, aby o nastávajícím víkendu ve světě neměl takový dopad.

To, že by se třeba vymluvil na onemocnění a na přehlídku nešel, by přitom bylo o dost šetrnější a ve světě mezinárodní politiky osvědčené řešení. Ostuda by nebyla tak velká a všichni by si výmluvu správně vyložili. Prezident místo toho prohlásil, že se v Moskvě raději setká se slovenským premiérem Robertem Ficem, protože si to ve čtvrtek po telefonu domluvili.

Důležité je ale položit si otázku, proč se Miloš Zeman k tomuto kroku rozhodl a proč ho udělal tak nešikovně. Není nutné znát detailně jeho osobnost, aby se dalo říci, že jde o impulzivní rozhodnutí.

Co se ale stalo? Že by Zeman podlehl tlaku Západu? Sotva. Možné vysvětlení prezidentova kroku najdeme v tom, co se stalo před pár dny. Ruský ministr zemědělství Nikolaj Fjodorov oznámil, že chce utlumit ruské sankce vybraným zemím. Jmenoval Řecko, Maďarsko a Kypr. Posledně jmenovaná země je nepsanou ruskou pokladnicí, 80 procent tamních zahraničních investic jde právě z Ruska. Rusko půjčuje Kypru peníze a Kypr také souhlasil s tím, že zemi nechá využívat svoje námořní přístavy. Dost silná káva na člena Evropské unie a NATO. Maďarský premiér Viktor Orbán zase Putinovi slíbil zrušení reverzních dodávek plynu Ukrajině a dostal za to slevy na penále od Gazpromu.

Rusové také stavějí v Pakši bloky jaderné elektrárny. A Řecko si svým bojem za zrušení protiruských sankcí vysloužilo nabídku půjček a levnější plyn. A pak tu máme prezidenta Zemana, na něhož Kreml zapomněl. Zeman se přitom tak snaží… Měsíce relativizuje ruskou účast v bojích na Ukrajině, bojuje proti sankcím, šéfa ukrajinské vlády Arsenije Jaceňuka označil v ruské televizi za „premiéra války“, Stepana Banderu přirovnal k Reinhardu Heydrichovi a Pussy Riot podle něj rozhodně nejsou bojovnice za lidská práva. A odměna za to nepřišla žádná. Vás by to nenaštvalo?

Zeman potvrzuje, že ztratil schopnost pro diplomacii a vyjednávání, kterou kdysi jako premiér míval.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít