Úřady o podpoře exportu málo komunikují

25. března 2013, 00:00 - Petra Pelantová
25. března 2013, 00:00

Za vážné riziko považuji fakt, že se nedaří zlepšit koordinaci mezi zodpovědnými resorty, říká šéf Komory SNS

Objem obchodního obratu s Ruskou federací dosáhl v loňském roce výše 14,1 miliardy amerických dolarů, což je rekord. „Nastal čas vytvořit po dohodě s ruskými institucemi podmínky také pro vstup českého kapitálu na ruský trh,“ říká Václav Petříček, předseda Komory pro hospodářské styky se Společenstvím nezávislých států (SNS) a bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu.

* Státní podpora exportu je jedna z priorit naší vlády. Chová se tak kabinet Petra Nečase skutečně? Vidíte v tomto směru nějaká rizika?

Ve všech základních dokumentech české vlády je podpora exportu uvedena jako jedna z priorit ekonomické politiky. Vycházím-li ze zkušeností, mohu hovořit o dvou rizicích. Nejdůležitější ze všeho je dotáhnout realizaci všech obecných dokumentů do podoby využitelné v praxi. Tedy vytvořit takové produkty, aby si je, obrazně řečeno, mohli podnikatelé spočítat na kalkulačce. Za vážné riziko považuji skutečnost, že se nedaří zlepšit koordinaci mezi zodpovědnými resorty. A obávám se, že s blížícími se parlamentními volbami to bude ještě složitější. Je také nezbytné vytvořit systém hodnocení exportu.

* Ruská federace je náš klíčový obchodní partner, ministerstvo průmyslu chce ale snížit podíl státem podporovaného exportu, který míří právě do Ruska, je to správně?

Posilování hospodářských vztahů s Ruskou federací patří k hlavním a ve strategických dokumentech potvrzeným prioritám českého zahraničního obchodu. Samozřejmě, že musíme vždy sledovat, a to se netýká jen Ruské federace, rozměr a rizikovost státní podpory. Zkušenosti z minulého období nás vedou k závěru, že v tomto směru si musíme počínat obezřetněji, ale to není snižování podpory.

* Jak hodnotíte loňskou obchodní spolupráci Česka a Ruské federace?

Objem obchodního obratu s Ruskou federací dosáhl v loňském roce 14,1 miliardy amerických dolarů, což je rekord. Ruská federace se z hlediska výše celkového obchodního obratu Česka posunula na páté místo. Myslím, že nastal čas vytvořit po dohodě s ruskými institucemi podmínky také pro vstup českého kapitálu na ruský trh.

* Co plánuje Komora SNS na letošní rok?

Jako každoročně budeme organizovat řadu podnikatelských misí do zemí Společenství nezávislých států pod patronací představitelů vlády a Parlamentu. Připravujeme také diskusní fóra o podmínkách na trzích SNS. Tradiční a významnou akcí se stal Business den Ruské federace na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Trvalou pozornost rovněž věnujeme hodnocení české podpory exportu, abychom uměli včas a dobře připravit zpětnou vazbu pro naše centrální instituce.

* Klíčové instituce pro státní podporu exportu – Česká exportní banka a Exportní garanční a pojišťovací společnost – mají nové vedení. Co by měly ve svém fungování změnit či vylepšit?

Je to šance vyhodnotit dosavadní činnost a připravit nová řešení. Spolupráce mezi oběma institucemi se zlepšuje. Základní princip jejich činnosti spočívá v tom, že mají podporovat finanční zajištění a pojišťování vývozu do rizikovějších teritorií, ale ne podporovat rizikový vývoz. V tomto směru doporučuji vytvořit společné kontaktní místo obou společností s cílem urychlit a zkoordinovat administrativní vyřizování žádostí podnikatelů. Je potřeba zdokonalit systém řízení rizik, posílit úlohu obou institucí v EU, OECD a WTO. Za nezbytné považuji připravit systém bonusů pro úspěšné firmy a posílit spolupráci se zahraničními bankami.

* Kde vidíte největší nedostatky v legislativě, která upravuje státní podporu exportu?

Je načase komplexně vyhodnotit zákon č. 58/1995. Ideální by bylo spojit toto hodnocení s přípravou nového kompetenčního zákona a zákona o státní správě. Podpora exportu, úloha koordinujících resortů, úloha nadnárodních institucí jsou procesy, který se musejí trvale hodnotit tak, aby nastavené podmínky byly co nejvýhodnější pro české firmy.

* Pokud jde o ekonomické zastoupení Česka v zahraničí, ministerstvo průmyslu a ministerstvo zahraničí zatím nemají úplně vyjasněné kompetence. V čem je podle vás chyba?

Nejvyšším zástupcem Česka v zahraničí je český velvyslanec. Ekonomický útvar českého velvyslanectví musí úzce spolupracovat s ekonomickými resorty, především s ministerstvem průmyslu a obchodu. Nově zřizovaná obchodní zastoupení v zahraničí budou úspěšná jedině tehdy, bude-li jasně vymezen obsah jejich činnosti a jejich vztah k příslušným českým velvyslanectvím. A to je úkol pro ministerstvo průmyslu a ministerstvo zahraničních věcí.

O autorovi| pelantova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít