Úřady o podpoře exportu málo komunikují

25. března 2013, 00:00 - Petra Pelantová
25. března 2013, 00:00

Za vážné riziko považuji fakt, že se nedaří zlepšit koordinaci mezi zodpovědnými resorty, říká šéf Komory SNS

Objem obchodního obratu s Ruskou federací dosáhl v loňském roce výše 14,1 miliardy amerických dolarů, což je rekord. „Nastal čas vytvořit po dohodě s ruskými institucemi podmínky také pro vstup českého kapitálu na ruský trh,“ říká Václav Petříček, předseda Komory pro hospodářské styky se Společenstvím nezávislých států (SNS) a bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu.

* Státní podpora exportu je jedna z priorit naší vlády. Chová se tak kabinet Petra Nečase skutečně? Vidíte v tomto směru nějaká rizika?

Ve všech základních dokumentech české vlády je podpora exportu uvedena jako jedna z priorit ekonomické politiky. Vycházím-li ze zkušeností, mohu hovořit o dvou rizicích. Nejdůležitější ze všeho je dotáhnout realizaci všech obecných dokumentů do podoby využitelné v praxi. Tedy vytvořit takové produkty, aby si je, obrazně řečeno, mohli podnikatelé spočítat na kalkulačce. Za vážné riziko považuji skutečnost, že se nedaří zlepšit koordinaci mezi zodpovědnými resorty. A obávám se, že s blížícími se parlamentními volbami to bude ještě složitější. Je také nezbytné vytvořit systém hodnocení exportu.

* Ruská federace je náš klíčový obchodní partner, ministerstvo průmyslu chce ale snížit podíl státem podporovaného exportu, který míří právě do Ruska, je to správně?

Posilování hospodářských vztahů s Ruskou federací patří k hlavním a ve strategických dokumentech potvrzeným prioritám českého zahraničního obchodu. Samozřejmě, že musíme vždy sledovat, a to se netýká jen Ruské federace, rozměr a rizikovost státní podpory. Zkušenosti z minulého období nás vedou k závěru, že v tomto směru si musíme počínat obezřetněji, ale to není snižování podpory.

* Jak hodnotíte loňskou obchodní spolupráci Česka a Ruské federace?

Objem obchodního obratu s Ruskou federací dosáhl v loňském roce 14,1 miliardy amerických dolarů, což je rekord. Ruská federace se z hlediska výše celkového obchodního obratu Česka posunula na páté místo. Myslím, že nastal čas vytvořit po dohodě s ruskými institucemi podmínky také pro vstup českého kapitálu na ruský trh.

* Co plánuje Komora SNS na letošní rok?

Jako každoročně budeme organizovat řadu podnikatelských misí do zemí Společenství nezávislých států pod patronací představitelů vlády a Parlamentu. Připravujeme také diskusní fóra o podmínkách na trzích SNS. Tradiční a významnou akcí se stal Business den Ruské federace na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Trvalou pozornost rovněž věnujeme hodnocení české podpory exportu, abychom uměli včas a dobře připravit zpětnou vazbu pro naše centrální instituce.

* Klíčové instituce pro státní podporu exportu – Česká exportní banka a Exportní garanční a pojišťovací společnost – mají nové vedení. Co by měly ve svém fungování změnit či vylepšit?

Je to šance vyhodnotit dosavadní činnost a připravit nová řešení. Spolupráce mezi oběma institucemi se zlepšuje. Základní princip jejich činnosti spočívá v tom, že mají podporovat finanční zajištění a pojišťování vývozu do rizikovějších teritorií, ale ne podporovat rizikový vývoz. V tomto směru doporučuji vytvořit společné kontaktní místo obou společností s cílem urychlit a zkoordinovat administrativní vyřizování žádostí podnikatelů. Je potřeba zdokonalit systém řízení rizik, posílit úlohu obou institucí v EU, OECD a WTO. Za nezbytné považuji připravit systém bonusů pro úspěšné firmy a posílit spolupráci se zahraničními bankami.

* Kde vidíte největší nedostatky v legislativě, která upravuje státní podporu exportu?

Je načase komplexně vyhodnotit zákon č. 58/1995. Ideální by bylo spojit toto hodnocení s přípravou nového kompetenčního zákona a zákona o státní správě. Podpora exportu, úloha koordinujících resortů, úloha nadnárodních institucí jsou procesy, který se musejí trvale hodnotit tak, aby nastavené podmínky byly co nejvýhodnější pro české firmy.

* Pokud jde o ekonomické zastoupení Česka v zahraničí, ministerstvo průmyslu a ministerstvo zahraničí zatím nemají úplně vyjasněné kompetence. V čem je podle vás chyba?

Nejvyšším zástupcem Česka v zahraničí je český velvyslanec. Ekonomický útvar českého velvyslanectví musí úzce spolupracovat s ekonomickými resorty, především s ministerstvem průmyslu a obchodu. Nově zřizovaná obchodní zastoupení v zahraničí budou úspěšná jedině tehdy, bude-li jasně vymezen obsah jejich činnosti a jejich vztah k příslušným českým velvyslanectvím. A to je úkol pro ministerstvo průmyslu a ministerstvo zahraničních věcí.

O autorovi| pelantova@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít