Unavený terminátor

26. listopadu 2012, 00:00 - Libor Dvořák
26. listopadu 2012, 00:00

V ruské politice se nejspíš cosi děje. Jakou roli v tom hrají spekulace o zdravotních potížích Vladimira Putina?

Přinejmenším od září se celým Ruskem a odtud pak do celého světa šíří zatím definitivně nepotvrzené, ale o to úpornější zvěsti o vážných zdravotních potížích staronového ruského prezidenta Vladimira Putina. Symptomů se za zhruba tři měsíce objevila celá řada. Skutečné poměry v Kremlu se ale tají skoro stejně jako v dobách Brežněvova gerontokratického politbyra, mnoho toho tedy nevíme.

V poslední době spekulace o Putinově zdraví zesílily především po odvolání jednoho z klíčových ministrů ruské vlády – šéfa resortu obrany Anatolije Serďukova. Za hlavní důvod byly a jsou považovány těžké finanční a korupční skandály na jeho ministerstvu, korupce je ale v Rusku vskutku všudypřítomná. Krátce nato byl podobný skandál odhalen i v projektu ruského kosmického navigačního systému GLONASS.

Nad skutečnými důvody Serďukovova odchodu se proto dál vytrvale přemítá, jedna okolnost se však zdá být nabíledni: Putin potřebuje posílit své nejbližší okolí – a Serďukov se prostě stal slabým článkem. Protože obraz muže, který si až doposud tolik potrpěl na imagi supermana – uspávajícího přesnou ranou z lovecké pušky tygra v ussurijské tajze, svlečeného do půl těla při rybolovu v dravé řece, létajícího v nadzvukovém tryskáči či v kokpitu moderního protipožárního letounu, lovícího amfory v hlubinách Černého moře či nejnověji odvádějícího na rogalu hejno vzácných sibiřských jeřábů na jih – se náhle prudce mění. Předestřený portrét charismatického vůdce tarzansko-terminátorského typu zkrátka najednou dostává povážlivou trhlinu.

Podle některých pozorovatelů měl Putin problémy s páteří a chůzí už na zářijovém summitu Asijsko-pacifického hospodářského společenství APEC ve Vladivostoku a od té doby se na veřejnosti objevuje jen velmi málo. Drtivou většinu času tráví ve své rezidenci Novo-Ogarjovo za Moskvou – údajně prý také proto, aby v trvale přecpaných moskevských ulicích nebudil nevraživou pozornost svých spoluobčanů tím, jak často je na trasách jeho prezidentské kolony zastavována doprava. Vrcholem všeho pak bylo zrušení několikahodinových každoročních televizních debat s lidem.

Na zdravotní indispozici má právo každý – včetně supermana Putina. V jeho případě však tyto potíže mají nádech čehosi osudového. Do svého již třetího prezidentského období nastupoval se sebevědomím dosti otřeseným rozsáhlými pouličními protesty po posledních volbách. Pokud se k tomu přidají i zdravotní potíže, v krutém prostředí klanových politických válek se bude muset mít věru hodně na pozoru. Důležitá je nesporně i čistě psychická stránka věci: muž před prahem stáří, který se na své fyzické přednosti a schopnosti doposud mohl stoprocentně spolehnout, bude tuto proměnu snášet těžko (což už se koneckonců zřejmě děje), a to může jeho státnické výkony velmi podstatně ovlivňovat.

Není to náhoda Uprostřed října Putin na zasedání nově sestavené a doplněné prezidentské rady pro lidská práva souhlasil s tím, že se vrátí k posouzení čtyř problematických zákonů z poslední doby, jež veřejnost přijala nejednoznačně a nová opozice je zcela odmítla. Jde o zákony o „zahraničních agentech“, o pomluvě, o útocích na náboženské cítění občanů a nejnověji o špionáži a vlastizradě. Domnívat se, že Putin skutečně mění dosavadní drakonický kurz, je o to zajímavější, že posledně jmenovaný zákon vstoupil v platnost dva dny po zmiňované schůzce…

Pravdou je, že právě během října se odehrálo plno právních aktů nezvyklých pro ruské poměry posledních let. Obvodní soud v sibiřském Krasnojarsku vyhověl žádosti o předčasné propuštění z výkonu trestu pro fyzika Valentina Danilova, odsouzeného v roce 2004 na 14 let za špionáž ve prospěch Číny. Krátce předtím soud na docela jiném konci Ruska, v Archangelsku na severozápadě země, snížil trest Platonu Lebeděvovi, údajnému spolupachateli samotného Michaila Chodorkovského. Moskevská prokuratura zase prohlásila, že nenalézá žádnou skutkovou podstatu trestného činu v podnikatelských aktivitách dnes již bývalého odbojného poslance Státní dumy za stranu Spravedlivé Rusko Gennadije Gudkova. Připomeňme si, že ten byl z dolní komory ruského parlamentu oficiálně vypuzen právě za konflikt zájmů, ve skutečnosti však za to, že se coby příslušník umělé parlamentní opozice v posledním roce fakticky připojil k opozici reálné, tedy té z ulice.

Sečteno a podtrženo, nemůže jít o náhodu, ale o důsledně realizovaný pečlivě připravený plán. Je ale málo pravděpodobné, že by se jednalo o onoho nového (některými bláhovci a blouznivci před březnovými prezidentskými volbami docela vážně očekávaného) Putina 2.0 – máme-li užít moderní počítačové terminologie. Pokud se změna kurzu, již jsme právě naznačili, potvrdí, půjde o něco jiného. V šedesáti letech člověk nemívá sklon k dramatickým změnám v náhledu na svět. Nesmíme zapomínat na to, že Putin je na druhé straně bytostný pragmatik a dostatečně pružný politik s dlouholetou zkušeností. Hovořit o zásadní změně politického paradigmatu je ale podle mnohých znalců ruských poměrů předčasné.

Za co může dolar?

Putin nicméně musí počítat a zřejmě počítá s jednou věcí: rozhněvaní obyvatelé velkoměst jsou jako děkabristé – nejde jim o skývu chleba, ale o patřičný respekt ze strany moci. Takových v ruské společnosti neustále přibývá a nadále přibývat bude.

Pádným důvodem pro korekci politického kurzu je také fakt, že Rusko je jednou ze spojitých nádob světové ekonomiky, která vysílá nepříjemné signály. V posledních několika měsících odborníci zaznamenávají odliv zahraničního kapitálu ze země. V loňském roce bylo z Ruska staženo na 80 miliard dolarů a letos to bude nejméně 60 miliard.

Důvody pro tento trend bychom asi neměli hledat jen v prezidentově chorobopise. Titulek nedávné analýzy agentury Bloomberg – „Investoři mají obavy z Putinova zdraví“ – však o něčem svědčí. Samozřejmě že klima v národních ekonomikách, včetně ruské, určují především objektivní globální procesy, jakmile se ale objeví pochybnosti o zdraví osobnosti ve světové politice tak klíčové, jako je právě Putin, někde se to zkrátka projeví…

58 odteklo z Ruska mld. od ledna do září dolarů

80 mld. dolarů to bylo za celý loňský rok

pramen: Ruská centrální banka

O autorovi| Libor Dvořák, Český rozhlas 6

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít