Ukrajina se přimyká k Rusku

23. prosince 2013, 00:00 - (dan)
23. prosince 2013, 00:00

UKRAJINA Ukrajina zůstane součástí sféry ruského vlivu. To je s největší pravděpodobností výsledek dohody, kterou 17. prosince uzavřeli prezidenti Viktor Janukovyč a Vladimir Putin. Končí tak období nejistoty, jež vyhnala miliony Ukrajinců do ulic, aby protestovali proti náhlé změně geopolitického kurzu země na konci listopadu. Tehdy Janukovyč na nátlak Moskvy odmítl podepsat již připravenou asociační dohodu s Evropskou unií.

Vývoj následujících tří týdnů dával západně orientovaným Ukrajincům naději, že Janukovyč v obavě ze ztráty moci protestům vyhoví a smlouvu s EU přece jen podepíše.

Ruský argument, podložený miliardami eur, však uzavřením předvánoční prezidentské dohody nakonec zvítězil.

Co přesně si Janukovyč a Putinem dohodli, však zůstává paradoxně z velké části nevyřčeno. Veřejně známá část dohody praví, že Rusko koupí ukrajinské eurobondy ve výši 15 miliard eur. Janukovyčovi se tím značně uleví v jeho nejnaléhavější starosti, jíž je nedostatek financí.

Kromě toho Putin slíbil, že Ukrajince zbaví i samotné příčiny mizerného stavu státní kasy, kterou je vysoká cena zemního plynu. Doteď přišla Ukrajince na 400 dolarů za tisíc metrů krychlových. Po Novém roce to bude jen 268,5 dolaru.

Putin však samozřejmě není dnešní, takže Rusko nekoupí všech 15 miliard eurobondů najednou, nýbrž je bude postupně uvolňovat. Právě tak, aby Janukovyčovi vystačily na dalšího půldruhého roku do prezidentských voleb, aniž by musel čelit domácím ekonomicky motivovaným nepokojům.

A po volbách se očekává, že Janukovyč splní svou část dohody. Očekává se, že Ukrajina vstoupí do celní Eurasijské unie, Putinova politicko-ekonomického bloku sjednocujícího většinu zemí bývalého Sovětského svazu kromě Pobaltí, Moldavska a Gruzie. Spekuluje se i o tom, že Rusové majetkově vstoupí do ukrajinských plynovodů spojujících Rusko s Evropou nebo že země uzavřou dlouhodobou dohodu o přítomnosti ruského vojenského námořnictva na Krymu.

To je cena, kterou bude Ukrajina muset zaplatit za udržení samostatnosti. „Nebýt toho, Ukrajinu by čekal finanční kolaps a sociální rozvrat,“ komentoval Janukovyčovu dohodu s Putinem premiér Mykola Azarov. „Sýr zadarmo dávají jedině v pasti na myši,“ prohlásil o tomtéž opoziční vůdce Arsenij Jacenjuk. Pravdu mají nejspíš oba.

Mohlo by vás zajímat

  • Pavel Ryba - muž, který Čechům prodá ročně tunu zlata

  • Majitel textilky Juta a senátor Hlavatý: V Senátu by…

  • Jan Hawelka: kavárenská hvězda z Mostu

  • Aleš Kučera: Chvíli potrvá, než se lidé naučí se státem…

  • Ondřej Kania: Otevřeme další dvě školy

  • Martin Burda: Bankám v Česku ujíždí vlak

  • Mnislav Zelený Atapana: Přítel amazonských indiánů

  • Jan Bílý: Nebuď uštvaný manažer. Buď král!

  • Jaroslav Žlábek: Na jedno nabití ujedeme 1000 kilometrů

Hry pro příležitostné hráče