Ukrajina se přimyká k Rusku

23. prosince 2013, 00:00 - (dan)
23. prosince 2013, 00:00

UKRAJINA Ukrajina zůstane součástí sféry ruského vlivu. To je s největší pravděpodobností výsledek dohody, kterou 17. prosince uzavřeli prezidenti Viktor Janukovyč a Vladimir Putin. Končí tak období nejistoty, jež vyhnala miliony Ukrajinců do ulic, aby protestovali proti náhlé změně geopolitického kurzu země na konci listopadu. Tehdy Janukovyč na nátlak Moskvy odmítl podepsat již připravenou asociační dohodu s Evropskou unií.

Vývoj následujících tří týdnů dával západně orientovaným Ukrajincům naději, že Janukovyč v obavě ze ztráty moci protestům vyhoví a smlouvu s EU přece jen podepíše.

Ruský argument, podložený miliardami eur, však uzavřením předvánoční prezidentské dohody nakonec zvítězil.

Co přesně si Janukovyč a Putinem dohodli, však zůstává paradoxně z velké části nevyřčeno. Veřejně známá část dohody praví, že Rusko koupí ukrajinské eurobondy ve výši 15 miliard eur. Janukovyčovi se tím značně uleví v jeho nejnaléhavější starosti, jíž je nedostatek financí.

Kromě toho Putin slíbil, že Ukrajince zbaví i samotné příčiny mizerného stavu státní kasy, kterou je vysoká cena zemního plynu. Doteď přišla Ukrajince na 400 dolarů za tisíc metrů krychlových. Po Novém roce to bude jen 268,5 dolaru.

Putin však samozřejmě není dnešní, takže Rusko nekoupí všech 15 miliard eurobondů najednou, nýbrž je bude postupně uvolňovat. Právě tak, aby Janukovyčovi vystačily na dalšího půldruhého roku do prezidentských voleb, aniž by musel čelit domácím ekonomicky motivovaným nepokojům.

A po volbách se očekává, že Janukovyč splní svou část dohody. Očekává se, že Ukrajina vstoupí do celní Eurasijské unie, Putinova politicko-ekonomického bloku sjednocujícího většinu zemí bývalého Sovětského svazu kromě Pobaltí, Moldavska a Gruzie. Spekuluje se i o tom, že Rusové majetkově vstoupí do ukrajinských plynovodů spojujících Rusko s Evropou nebo že země uzavřou dlouhodobou dohodu o přítomnosti ruského vojenského námořnictva na Krymu.

To je cena, kterou bude Ukrajina muset zaplatit za udržení samostatnosti. „Nebýt toho, Ukrajinu by čekal finanční kolaps a sociální rozvrat,“ komentoval Janukovyčovu dohodu s Putinem premiér Mykola Azarov. „Sýr zadarmo dávají jedině v pasti na myši,“ prohlásil o tomtéž opoziční vůdce Arsenij Jacenjuk. Pravdu mají nejspíš oba.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít