Úklid po nepodařeném projektu

09. března 2015, 00:00 - MIROSLAV ZÁMEČNÍK
09. března 2015, 00:00

MMF důkladně ohnul vlastní pravidla, aby zachránil Řecko, vlastně eurozónu

Pokud se Evropa před zbytkem planety chtěla znemožnit, předvedla to dokonale na lénu, které jí připadlo v rámci poválečného uspořádání světa. Lénem je míněno reciproční zvykové právo, podle nějž pozice šéfa Mezinárodního měnového fondu (MMF) připadne Evropanům, zatímco Spojené státy mají vyhrazeného prezidenta Světové banky. Tohle samo o sobě je sice zpozdilé, ale oproti ohýbání interních pravidel a standardů při „záchraně“ Řecka je to v podstatě bagatelní záležitost. Dnešní text uveřejněný v rámci rubriky Project Syndicate se elegantně trefuje do celého angažmá MMF v Řecku.

Všechno to začíná slavným pozičním dokumentem Default in Today’s Advanced Economies: Unnecessary, Undesirable, and Unlikely, kde jeho autoři, ekonomové MMF, zdůrazňují, že státní bankrot v případě Řecka není ani nutný, ani žádoucí. Přitom z čísel v tabulkové příloze té samé studie vyplýval pravý opak, a to ještě MMF vůbec nepředpokládal hloubku ekonomického propadu, který nastal. Jelikož jednoho ze spoluautorů dobře znám, vůbec neberu v potaz klasické distancování organizace od názorů a závěrů ve studii obsažených. Člověk nemusí být detektiv, aby mu vzhledem k datu publikace (září 2010) došlo, že se touhle formou zpětně hledalo akademické zdůvodnění a zahlazovaly okolnosti schválení pomoci Řecku v květnu 2010.

NaŠPONOvaNÁ PRavIDLa V roce 2010 MMF počítal s tím, že do roku 2012 klesne řecký HDP asi o 5,5 procenta, ve skutečnosti byl propad zhruba trojnásobný. Nezaměstnanost kulminovala na úrovni, která byla o deset procentních bodů výš, než ukazoval model MMF. V zájmu spravedlnosti je třeba ale zdůraznit, že v příliš optimistických odhadech vývoje Řecka nebyly mezinárodní organizace zdaleka osamoceny.

V podstatě stejným postupným „zpřesňováním“ hloubky pádu si prošla ekonomická obec jako celek, pokud bereme projekce londýnské analytické společnosti Consensus Forecast jako dostatečně reprezentativní.

Je jasné, že s tím, jak padalo Řecko, padaly pod stůl i veškeré kalkulace udržitelnosti řeckého dluhu. Vtip je v tom, že mimořádný objem finanční pomoci MMF v rámci řeckého programu, který je zdaleka nejvyšším násobkem členského podílu (kvóty), jaký kdy byl členské zemi poskytnut, má také nějaká pravidla. MMF v případě Řecka ohnul minimálně pravidlo, že se smí půjčovat pouze zemi, jejíž veřejný dluh je střednědobě udržitelný, pod což se zodpovědní pracovníci nechtěli podepsat. Není divu, když s každým dalším měsícem bylo stále zřetelnější, že řecká pozice udržitelná není, a v roce 2012 komerční věřitelé museli značnou část hodnoty svých pohledávek odepsat.

Řecko tedy nakonec peníze dostalo proto, aby nedošlo k dominovému efektu a ohrožení eurozóny a světové ekonomiky jako celku. Jinými slovy – negativní externalita, již mohl řecký bankrot způsobit, byla přijata jako akceptovatelné zdůvodnění, i když o udržitelnosti dluhu byly pochybnosti. Kdo trochu zná neuvěřitelně zdlouhavé rozhodovací procesy v mezinárodních organizacích, musí žasnout nad skutečností, že tuhle radikální změnu pozice přijal MMF na zasedání výkonných ředitelů, které mělo rozhodnout o řeckém stand-by arrangementu (SBA) v bezprecedentním objemu 30 miliard eur (květen 2010, v březnu 2012 zrušen a ihned nahrazen jinou finanční linkou).

Obětaví Řekové Teď přijde celá pointa, na níž je dnešní příspěvek Project Syndicate postaven: Řekové mohou zcela legitimně argumentovat tím, že v květnu ve skutečnosti vůbec nešlo o záchranu Řecka, ale že byla naopak řecká vláda přinucena k přijetí programu proto, aby se zabránilo rozvalu eurozóny. S trochou jižanského hochštaplerství by se dalo říct, že se Řekové v květnu 2010 ve skutečnosti pro eurozónu a globální blaho v podstatě obětovali… A pak už se s tím naše čtveřice ekonomických profesorů ani trochu nemaže: za těchto okolností se vzniklý dluh nemá platit, a vůbec – celý projekt eurozóny by bylo nejlepší rozpustit, dluhy přiměřeně odepsat a začít znovu. Mimochodem, najdete opravdu dost akademických ekonomů, kteří tohle vidí jako řešení, pokud se nepodaří vytvořit politickou a fiskální unii, čemuž ale nikdo nevěří.

Samozřejmě že jiní ekonomové by chtěli eurozónu zachovat, včetně Řecka v ní, a to i tehdy, když žádná fiskální federace nebude. Pak si musíte vybrat jednu ze čtyř možností. Zaprvé, s věřiteli vyjednat odpis dluhu (politicky pro věřitele velmi obtížné). Zadruhé, spláchnout dluhy inflační vlnou (nepřijatelné pro čisté věřitele, a nejde jen o Němce). Zatřetí, nápad Thomase Pikettyho na zamáznutí velké části veřejného dluhu „solidární“ daní z čistého majetku bohatých vlastníků kapitálu (sami víte, jaké jsou šance na přijetí něčeho podobného, a Piketty je v tom dost osiřelý). Začtvrté, doufat, že cyklické oživení v Evropě bude natolik silné, že zvedne i ty nejchatrnější loďky.

A v mezidobí Řeky zatlačit do kouta a potichu jim poskytnout nějaké úlevy.

Řecko tedy nakonec peníze dostalo proto, aby nedošlo k dominovému efektu a ohrožení eurozóny a světové ekonomiky jako celku.

O autorovi| MIROSLAV ZÁMEČNÍK zamecnik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do…
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Continental znovu vynalezl kolo, aby mohly elektromobily lépe brzdit
Technologie
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Evleaks kazí překvapení dalším Korejcům. Takhle bude vypadat LG V30
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít