Učím se za pochodu

31. srpna 2015, 00:00 - (boř)
31. srpna 2015, 00:00

Adriana Krnáčová Zdá se, že si Adriana Krnáčová po minulém týdnu dává pozor na pusu a udržuje dekorum. Alespoň zatím. Týdeníku Euro byla ochotná odpovědět na otázky, ovšem pouze písemně.

* Co řeknete, pokud budete ještě 20. září střihat pásku při otevření Blanky?

Já pevně věřím, že budu. A budu říkat to samé jako na otevírání metra A. Trvalo to dlouho a buďme rádi, že to konečně máme. A za to můžou předchůdci na radnici, z nich někteří byli neschopní, jiní byli zapletení v kauzách, jako například v dodatku s ČKD DIZ.

* Pojďme od Blanky zpět k Adrianě. Neznamená fakt, že jste si nasypala minulý týden popel na hlavu, že začnete cvičit podle not paní Kleslové?

Já se nenechám řídit nikým. Nejsem nikým vydíratelná, jinak bych neměla prověrku na stupeň Tajné. A nikdo mě nemůže ani zastrašovat. Myslím si ale, že paní Kleslová se snaží dát klub dohromady, aby lépe komunikoval. Je to i moje chyba. Neodhadla jsem, do jaké míry je důležité s klubem mluvit o jednotlivých problémech a projektech.

* Odmítla jste někdy žádost předsedů klubů zastupitelů pana Haška nebo paní Kleslové, abyste někam přišla, něco vysvětlila?

Ne, vůbec ne. Pochopitelně jsem přišla, o všem jsem informovala předem, možná ne dost do hloubky, možná jsem do jednotlivých řešení nezatahovala členy klubu…

* Zapojovat zastupitele by měl předseda klubu, což je pan Hašek.

Já jsem očekávala, že pan Hašek bude tyto informace přenášet. Měl informace i o Pražských stavebních předpisech. Očekávala jsem, že je předá dál. To se nestalo. Nevím proč. Klub by opravdu měl fungovat lépe.

* Proč se ale mluví o vaší výměně, a ne výměně pana Haška?

Nevím. Myslím, že si každý musí přiznat díl viny. Nejen já. Je velice jednoduché se spojit a nasazovat na jednoho, co všechno dělá špatně. Kdyby existovala sebereflexe i u jednotlivců, byla by to férovější diskuse.

* Myslíte si, že jedna schůzka u Babiše vyřeší nespokojenost zastupitelů? Je dlouhodobě udržitelné, abyste zůstala primátorkou?

Ten zásah nevyřešil každopádně dlouhodobé nedostatky v přenosu informací, řekla bych spíše než nedostatky v komunikaci. Je před námi hodně práce. Komunikace by ale měla být oboustranná, nejen očekávat, až někdo s něčím přijde.

* O Radmile Kleslové se ví, že ta prohru neodpouští. Teď vám půjde po krku ještě víc…

Já doufám, že to takhle nevnímá. Já to nepovažuju za nějakou prohru. Prohra by to byla pro celý klub ANO, kdybychom to vzdali. To, že byl někdo odvolán kvůli tomu, že nekomunikoval, už se v minulosti stalo několikrát a bylo to velice účelové proto, aby se vrátily staré síly. Ty dostaly město tam, kde je. Nemravné smlouvy na vodu, Blanka, JCDecaux, Opencard… nikdo s tím nechtěl nic dělat.

* Co chcete prosadit, pokud zůstanete?

Magistrát se musí změnit z paláce hrůzy na elitní pracoviště. Úřad bude muset být transparentní… Budeme zveřejňovat všechny smlouvy města, i příspěvovek a akciovek. Zveřejníme spotřebu jednotlivých kanceláří, já půjdu příkladem… Zveřejním i svůj diář, jak jsem slíbila. Dokončíme spodní část Václavského náměstí, chceme rekonstruovat velké třídy typu Vinohradské a Národní, potřebujeme zrekonstruovat parky. Včera mi představila paní Melková (vedoucí kanceláře veřejného prostoru Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy – pozn. red.) nápad ze zahraničí: město koupí židle do parků a lidé si tam půjdou sednout. Parky to zlidští. Znám to z ciziny… Jsou to maličkosti, ale ohromně zpříjemňují město.

Musíme vytvořit metropolitní plán podle strategie, že Praha musí být živé multikulturní město jako na začátku století.

* To zní hezky. Podobně mluví Matěj Stropnický.

S Matějem Stropnickým jsem v mnoha věcech souhlasila, ale nemůžu souhlasit, jak prosazuje některé agendy – například právě Pražské stavební předpisy. On čas, který měl, nevyužil dostatečně. Primárně měl odstranit to, co chtělo ministerstvo, už v lednu, a on to dodnes neudělal. Zatajil nám dokonce dva vytýkací dopisy z ministerstva, které říkalo, takhle ne, ten proces je nezvládnutý. Pět minut před dvanáctou jsme zatáhli za záchrannou brzdu, jinak bychom to projeli… To jsem nemohla dopustit.

* Proč se vám nepodařilo vysvětlit, že nestandardní odnětí předpisů Stropnickému zvyšuje naději, že Praha bude vůbec nějaké svoje předpisy mít? Teď jsou kompletně na hřišti ANO…

Já nejsem ten, kdo boří, ale spíše tvoří. Je velice jednoduché někam hodit bombu a říci, že už nic nebude, protože s něčím nesouhlasím. Ano, bylo to nestandardní převzetí a nebylo mi to příjemné, ale my jsme o tom informovali pana Štěpánka (předseda zelených – pozn. red.) i Matěje Stropnického na jednání Trojkoalice předem, že jim ty předpisy můžeme vzít. Matěj nemohl být zase tolik překvapen. On to potom prezentoval, že jdu někomu na ruku. Nesmysl. Veřejnost ale vnímá mediální zkratku lépe než vysvětlování, navíc takto složité materie. A já jsem spíše exekutivec než komunikátor, v tom má ten klub pravdu. Učím se to za pochodu, ale je to těžké. Víte, já cítím obrovskou odpovědnost a pokoru za svěřené město… Bojím se udělat chybu, abych nepoškodila nejen ANO, ale především Prahu. Já jsem primátorkou města, ne hnutí.

* Co bude dál?

Příští týden se potkáme s koaličními partnery a tam budeme muset opakovat náš požadavek na odchod pana Stropnického.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít