Uber nechce ubrat

22. prosince 2014, 00:00 - DANIEL DEYL
22. prosince 2014, 00:00

Společnost, jež straší taxislužby celého světa, raději mluví o vizích budoucnosti než o vlastních číslech

Firma Uber je synonymem rychlosti: ne kvůli řidičům, ale kvůli tempu, jímž se věci kolem ní dějí. Snad každý den přinesou média od Indie přes Londýn po San Francisco zásadní zprávu, ať už je to čerstvá miliarda dolarů ve firemní kase, soudní zákaz činnosti v té či oné zemi, nebo naopak to nejčastěji expanze na nový trh. Ve chvíli, kdy se s týdeníkem Euro sešel Jambu Palaniappan, šéf Uberu pro střední Evropu, Blízký východ a Afriku, fungovala firma v 50 zemích světa. Než putoval o týden později tento článek do tisku, přibyly další tři.

KARTY U TĚLA V takovém tempu je velmi snadné udělat fatální chybu a Uber proto hraje s kartami pořádně u těla. V České republice firma působí od srpna. Na otázku, jak se jí daří, prozradil Palaniappan, že se snaží držet ceny své dražší služby (pronájem limuzín čili Uber Black) tak, aby odpovídaly zhruba tarifům konkurence, tedy regulérní taxislužby.

Druhá, důležitější služba Uber Pop, tedy de facto sdílení běžných vozů za poplatek, „je samozřejmě levnější“. V praxi to znamená, že limuzíny jsou o něco dražší než většina taxi, kdežto popy jdou o zhruba deset až 15 procent pod cenu nejlevnějších taxislužeb.

Jak se firmě s takovým obchodním modelem vede? „Máme obrovsky pozitivní hlasy ze strany řidičů i klientů,“ ujistil Palaniappan se širokým úsměvem. Právě ten úsměv byl často tou nejkonkrétnější odpovědí, kterou byl ochoten poskytnout.

Kolik česká pobočka firmy vydělává?

Je v černých číslech? Kolik řidičů pro firmu jezdí, v Praze či kdekoli jinde? Odpovídá hodnota 41 miliard dolarů, kterou Uberu přiřkli investoři jen několik dnů před jeho cestou do Prahy, poměru kapitálu k ročním tržbám 18 : 1, jako tomu bylo v případě IPO Facebooku nebo Twitteru? Uvažuje vedení Uberu o vstupu na burzu?

Na to všechno měl Palaniappan kromě obligátního úsměvu jedinou odpověď: „To nemůžeme komentovat.“ NIKOHO NEZNEUŽÍVÁME Možnost být sdílnější mu vedení dovoluje v případě etických kontroverzí, jimiž firma prochází. Kardinální otázka zněla: Jak funguje God View neboli „boží pohled“, tedy schopnost vedení firmy sledovat osobní data klientů? Několik týdnů před rozhovorem se jeden z členů nejužšího vedení firmy nechal slyšet, že by se rád podíval pod pokličku života novinářů, kteří o Uberu píší negativní články. „Zavedli jsme velmi přísné postupy, kterými zaručujeme, že ničeho takového nebude zneužito,“ odpověděl trochu předvídatelně Palaniappan a neusmíval se; nebylo proč.

Během následujícího víkendu Uber několikanásobně zdražil jízdné v oblasti australského Sydney, odkud lidé prchali po teroristickém útoku na tamní kavárnu. Mluvčí firmy to vysvětloval tak, že to je nastaveno automaticky a vyšší sazba že má do oblasti přitáhnout více řidičů. Po několika hodinách však firma otočila a začala hyenovitě nastavené jízdné vracet.

Nejpůsobivěji mluvil Palaniappan ve chvíli, kdy byla řeč o firemní vizi budoucnosti. „Pro tuto chvíli zůstáváme u přepravy osob a myslíme si, že sdílená ekonomika bude odpovědí na budoucí tlak stále rostoucího počtu obyvatel měst,“ řekl. „Do budoucna se ale chceme posunout ke složitějším logistickým modelům, které budou odpovídat nárokům na městský život. Pro začátek po ulicích neustále jezdí auta a my chceme, aby jezdila účelně. Není důvod, proč bychom nemohli třeba rozvážet nákupy potravin…“

UBER V EÍSLECH 1 5 tvoří stupnici, na níž se navzájem hodnotí řidiči a klienti firmy 3 zamistnanci stačí Uberu ke spuštění provozu v kterémkoli novém městě světa (včetně Prahy) 250 mist mělo v polovině prosince služby firmy v 50 zemích svita k dispozici 20 AUD (asi 360 korun) činí běžná nástupní platba v australském Sydney 80 AUD (asi 1440 korun) čítala tatáž platba v místě a čase teroristického útoku na jednu ze sydneyských kaváren 90 oidieu potřebovala firma k zavedení služby v Londýně 2000 lidí firma celkově zaměstnává (většina řidičů není u firmy zaměstnána) 11,5 milionu USD vyneslo firmě druhé kolo financování od investorů v čele s Benchmark Capital (jaro 2011) 32 milionu USD vložili do firmy na konci roku 2011 další investoři (mimo jiné Goldman Sachs, Menlo Ventures a Bezos Expeditions) 41 miliard USD na tolik stanovili investoři hodnotu firmy po posledním kole financování v prosinci 2014, když od nich firma vybrala 1,2 miliardy USD Zdroje: The Guardian, BBC, The New York Times, wikipedia.org

O autorovi| DANIEL DEYL deyl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít