Týmová práce vítězí

10. června 2013, 00:00 - Alena Prokopová
10. června 2013, 00:00

Komiksoví hrdinové ze série Avengers už v kinech po celém světě vydělali 4,9 miliardy dolarů a ještě jim zdaleka nedošel dech

Klasický komiks Avengers – Mstitelé – poprvé oslovil čtenáře před padesáti lety. V roce 2008 se komiksové impérium Marvel rozhodlo expandovat do oblasti filmové produkce dvěma filmy líčícími příběhy dvou členů tohoto superhrdinského týmu, Iron Manem a Neuvěřitelným Hulkem. Vedení filmové sekce Marvel Studios tehdy vzalo pevně do rukou prezentaci svých hrdinů na filmovém plátně.

Cestu k riskantnímu rozhodnutí Marvelu vydláždil předchozí úspěch filmových sérií s kreslenými marvelovskými hrdiny, X-Meny a Spider-Manem. Nový koncept je přesto nesmírně ambiciózní a v historii filmových adaptací populárních komiksů nemá obdoby. Producenti se totiž rozhodli uvést na filmové plátno vybrané hrdiny z týmu Avengers postupně, každého v jeho vlastním filmu.

Koncept byl angažovat kvalitní scenáristy i režiséry a obsadit hlavní role v inteligentně rozehrané vysokorozpočtové podívané hereckými hvězdami. Sólové příběhy s marvelovským univerzem svazoval vtipný epilog umístěný za závěrečnými titulky. Úspěch byl nečekaný a okamžitý. Na nové marvelovské filmy si zvykli chodit i diváci, kteří komiksové předlohy neznali nebo neměli příliš v lásce. Režisér Jon Favreau byl navíc s Iron Manem tak úspěšný, že hlavní představitel Robert Downey jr. se k roli bonvivánského vědce, který brání světový mír v létajícím bojovém obleku, vrátil znovu v roce 2010. O rok později sérii rozhojnily další dva filmy – Thor a Captain America: První Avenger.

V příběhu severského poloboha Thora režisér Kenneth Branagh dodal kreslenému světu shakespearovskou dramatičnost a vytvořil umělecky zatím nejzajímavější díl celé série.

Projekt loni v květnu zdolal první vrchol, jímž bylo „týmové dílo“ Avengers. Velkofilm vrhl do hry všechny předchozí hrdiny plus dva další, na které vlastní snímky nezbyly.

Letitá, náročná a komplikovaná strategie se nebývale vyplatila. Film režiséra Josse Whedona měl slušný rozpočet 220 milionů dolarů a stal se v amerických kinech nejvýdělečnějším titulem roku 2012. Celosvětově pak přinesl do pokladen kin 1,5 miliardy dolarů.

Zábava ovšem zdaleka nekončí. Dokud superhrdinové z týmu Mstitelů vydělávají, není důvod stahovat je z oběhu. Iron Man se proto letos v květnu znovu vrátil do kin, tentokrát v režii zkušeného scenáristy Shana Blacka.

Všechny tři filmy o létajícím superhrdinovi celosvětově vydělaly 2,3 miliardy dolarů, což je podstatná část sumy, kterou z diváků vyrazila celá sedmidílná série. S hodnotou 4,9 miliardy dolarů se Avengers řadí mezi historicky nejvýdělečnější série filmové historie. První místo žebříčku sice zabírá osmidílná série Harry Potter (jež do pokladen kin přinesla celosvětově 7,7 miliardy dolarů), nicméně Avengers jedou dál. Druhý Thor – s podtitulem Temný svět – se chystá do kin letos v listopadu. Druhý Captain America se plánuje na příští rok a v roce 2015 se diváci mohou těšit na Avengers 2. l

Série Avengers

Tržby snímků spojených s hrdiny komiksového impéria

Marvel (v mil. USD)

Pořadí Název Rok Tržby Tržby

svět USA

1. Avengers 2012 1511 623

2. Iron Man 3 2013 1147 372

3. Iron Man 2 2010 623 312

4. Iron Man 2008 585 318

5. Thor 2011 449 181

6. Captain America: 2011 368 176

První Avenger

7. Neuvěřitelný Hulk 2008 263 134

Celkem celosvětově 4,946 miliardy dolarů

Zdroj: Box office mojo

O autorovi| Alena Prokopová, spolupracovnice redakce

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít