Trubek není nikdy dost

18. března 2013, 00:00 - Alena Adámková
18. března 2013, 00:00

Net4Gas plánuje v příštích deseti letech investovat do nových plynovodů deset miliard korun

V plynárenství se významná událost odehrála hned na začátku roku 2013.

Došlo ke zprovoznění plynovodu Gazela s délkou 166 kilometrů, který napojuje ČR na zemní plyn z nových ruských zdrojů dopravovaný do Evropy plynovodem Nord Stream. Pravděpodobně bude hlavní trasou, kudy se do Česka bude dopravovat v budoucnu plyn. Letos by mělo dojít také k prodeji provozovatele plynovodů v ČR, společnosti Net4Gas.

Gazela spojuje plynovody Opal na severu Německa a Megal na jihu a s českou přepravní soustavou je propojena na čtyřech místech.

Propojení už je letos v plném provozu. Jeho zahájení si nenechal ujít ani český premiér Petr Nečas. Rourami v délce 166 kilometrů může ročně protéct až třiapůlnásobek roční spotřeby České republiky. Prostřednictvím Gazely jsme tak napojeni na plyn, který do Německa putuje po dně Baltského moře plynovodem Nord Stream. Gazela stála 10 miliard korun, investice společnosti Net4Gas by však měla být návratná za deset let. A to i proto, že plynovod z východu – přes Ukrajinu a Slovensko – je využíván stále méně, a tak roste důležitost připojení na německé plynovody.

Výhodou českého tranzitu je i reverzní tok – je možné otočit směr proudění plynu a dodávat tak například plyn na Slovensko, což už se osvědčilo při plynové krizi v roce 2009, kdy Rusko nedodávalo kvůli sporům s Ukrajinou plyn do Evropy téměř dva týdny.

Napojíme i Rakousko Připravují se však i nové plány. Net4Gas ještě před svým prodejem plánuje napojení na Rakousko.

„Tyto projekty vyplývají ze schváleného Desetiletého plánu rozvoje přepravní plynárenské soustavy v České republice v letech 2013 až 2022,“ uvedl mluvčí Net4Gas Milan Řepka.

Dceřiná společnost firmy OMV Gas Connect Austria vede jednání s českým provozovatelem plynovodů Net4Gas o stavbě dvou přeshraničních plynovodů z Rakouska do Česka. Podle rakouského tisku obě firmy připravují studii proveditelnosti. Plán počítá s tím, že ze stávajícího uzlu plynovodu v Břeclavi na jihu Moravy bude vybudován krátký, asi 60kilometrový, spoj BACI (Bidirectional Austrian Czech Interconnection) do rakouského Baumgartenu, což je jedno z nejdůležitějších obchodních míst v Evropě.

Druhá větev do Rakouska by vedla z jižních Čech z oblasti poblíž Českých Budějovic do Oberkappelu na hranicích Rakouska a Německa.

Konkrétní příprava by měla začít až v letech 2015 či 2016, vlastní stavba o dva roky později.

„Vzhledem k tomu, že kapacita rakouského plynovodu WAC, který vede z východu na západ, je plně obsazena, mohl by plyn přivedený z jihu plynovody South Stream či Nabucco putovat oklikou přes Česko do Německa a Itálie,“ řekl tisku jednatel NET4GAS Radek Benčík.

Net4Gas plánuje v příštích deseti letech investovat do nových plynovodů deset miliard korun, tedy stejnou sumu, jako je stála Gazela.

Plánované plynovody z ČR do Rakouska by mohly v budoucnu výrazně posílit roli Česka jako tranzitní země ze severu na jih. Rakouské plynovody z východu na západ totiž nemají volné kapacity.

První chce být Mozart Net4Gas ale možná nebude první, kdo postaví plynovod z Česka do Rakouska. Skupina CE Group plánuje vystavit již několik let diskutovaný plynovod Mozart, který by měl také propojit českou a rakouskou plynárenskou soustavu a měl by přijít na dvě až 2,5 miliardy korun. Trasa, která by měla měřit přibližně 100 kilometrů, však ještě není přesně stanovena. „Ke spuštění výstavby by mohlo dojít v průběhu roku 2015. Je to tedy otázka dvou, dvou a půl roku,“ uvedl na tiskové konferenci předseda představenstva společnosti Ladislav Dráb.

Je však pravděpodobné, že všechny tyto projekty plynárenského propojení s Rakouskem se uskutečnit nemohou.

Net4Gas konkurenční projekt kritizuje.

„Projekt označovaný Mozart je privátní aktivitou jiné firmy, který z našeho pohledu nezapadá do energetické koncepce ČR a není ani součástí Desetiletého plánu rozvoje přepravní soustavy ČR. Dle našeho názoru neřeší kapacitní problém přepravy plynu v rámci regionu, kdy stávající plynovod vedoucí přes Rakousko mezi Baumgartenem a Oberkappelem je plně kapacitně využit,“ řekl Radek Benčík.

Nejblíže realizaci z projektů Net4Gas je zatím plynovod Moravia, který už má povolení od ministerstva životního prostředí a stavět by se mohl začít už v roce 2016. Měl by stát kolem pěti miliard a s napojením na Rakousko nesouvisí, jeho účel je vnitrostátní. Kopíroval by trasu současného plynovodu na Moravě z jihomoravských Tvrdonic do Libhoště nedaleko Kopřivnice. Předpokládá se, že kapacita starého bude v budoucnu nedostatečná. Net4Gas totiž počítá s tím, že na plyn místo uhlí přejdou některé průmyslové podniky a v oblasti vzniknou nové paroplynové elektrárny, což by pomohlo životnímu prostředí, a počítá s tím i energetická koncepce.

Kdo získá Net4Gas?

O konkrétní realizaci nových investic ale už bude rozhodovat nový vlastník. Současný majitel Net4Gas, německá RWE, ziskový podnik prodává, aby získala peníze na snížení dluhu. Ten dosahuje asi 34 miliard eur (zhruba 863 miliard korun). Restrukturalizace RWE souvisí i s odklonem Německa od jaderné energetiky po havárii v japonské Fukušimě. V Česku má společnost 3800 kilometrů potrubí, v roce 2011 zaznamenala zisk pět miliard. Firma má 544 zaměstnanců.

Hodnota transakce se odhaduje na 1,4 až dvě miliardy eur (až 51 miliard korun). O společnost má zájem řada významných firem.

V souvislosti se změnou spoluvlastníka slovenského plynárenského podniku SPP je tak ve hře i možnost znovupropojení slovenského

a českého tranzitního plynovodu, tedy jakýsi „návrat“ do federálních časů. Samozřejmě za předpokladu, že by Net4Gas získala firma Energetický a průmyslový podnik (EPH, společný podnik firem J&T, PPF a Daniela Křetínského), která už právě koupila slovenskou plynárenskou síť.

Podle informací agentury Reuters ale provozovatele českých plynovodů Net4Gas zřejmě od německé energetické skupiny RWE koupí německá pojišťovna Allianz spolu s kanadskou investiční firmou Borealis. Agentuře Reuters to řekly zdroje z bankovních kruhů, podle nichž bude RWE s těmito uchazeči jednat přednostně.

Vedle Allianz je ve hře i Energetický a průmyslový holding (EPH) s australskou finanční skupinou Macquarie, skupina KKCG podnikatele Karla Komárka a belgický operátor plynovodů Fluxys ve spolupráci s investiční společností Global Infrastructure Partners (GIP).

Podle zdrojů z finančních kruhů skupina třinácti bank chystá syndikovaný úvěr pro kupujícího Net4Gas v hodnotě přes miliardu eur. Některé banky od zapojení do syndikátu odrazuje riziko dodávek plynu z Ruska, jiné povzbudila účast Allianz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít